Görüş Bildir
Haberler
Hukukta Yeni Tartışma: Hacklenmiş Bir Seks Robotunun İşlediği Cinayetten Üreticiler Sorumlu Tutulabilir mi?

Hukukta Yeni Tartışma: Hacklenmiş Bir Seks Robotunun İşlediği Cinayetten Üreticiler Sorumlu Tutulabilir mi?

R.G.
09.02.2021 - 12:46

Siber güvenlik uzmanları, hacklenen seks robotlarının kullanıcılara zarar verebileceği ve hatta cinayet işleyebileceği tehlikesine işaret etti.

Hong Kong merkezli hukuk firması ONC'den Joshua Chu ve Michael Szeto adlı iki avukat ise, robot kaynaklı tehlikelerin öngörülebileceğini ve bu yüzden üreticilerin sorumlu tutulabileceğini söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yapay zeka ordularının (YZ), insanlığı tehdit ettiği pek çok filmin konusu olsa da siber güvenlik uzmanları, bu tehlikenin sadece askeri YZ'den kaynaklanmadığı konusunda uyardı. Zira Avustralya'daki Deakin Üniversitesi'nden Dr. Nicholas Patterson, şöyle konuştu:

'Seks robotları dahil, günümüzdeki robotların çoğunu hacklemek, cep telefonu ve bilgisayar gibi daha karmaşık cihazlara kıyasla çocuk oyuncağı.'

Siber güvenlik konusunda bazı eksiklikler henüz çözülmüş değil

Siber güvenlik konusunda bazı eksiklikler henüz çözülmüş değil

Independent'ın haberine göre Chu ve Szeto ise Kovid-19 pandemisiyle birlikte insanlar arasında fiziksel temasın 'ölümcül' hale geldiğini belirtti ve seks robotu endüstrisinde patlama yaşanmasının şaşırtıcı olmadığına işaret etti. Seks robotu konusunda uzman Brick Dollbanger, robotların 'Kovid-19'u anladığını' bile söyledi.

Fakat gelişmeye yeni başlayan bütün teknolojilerde olduğu gibi, robotların insanlık için ciddi tehlikeler yaratabileceği endişesi hüküm sürüyor. Çünkü siber güvenlik konusunda bazı eksiklikler henüz çözülmüş değil.

İlk siber güvenlik kaynaklı adam öldürme soruşturması Almanya'da başlatılmıştı

İlk siber güvenlik kaynaklı adam öldürme soruşturması Almanya'da başlatılmıştı

Örneğin 11 Eylül 2020'de, Almanya'daki Düsseldorf Üniversitesi Hastanesi'nde, hackerların bilgisayar sistemlerini devre dışı bırakmasının ardından bir hasta hayatını kaybetmişti. Olayın ardından ülkenin ilk siber güvenlik kaynaklı adam öldürme soruşturması başlatılmıştı.

Tehlike büyük

Tehlike büyük

Chu ve Szeto, bu olayla birlikte robot üreticilerinin güvenlik açıklarına daha fazla dikkat etmesini umduklarını belirtti. Zira şu an bir kişinin robotla etkileşimin kalp krizine veya kas çekmesine yol açabileceği belirtilse de tehlike bundan daha büyük.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
96
31
28
26
15
11
9
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
hazal güçlü

Seks robotu alacak kadar düşmüş olan var mı cidden

Dean Winchester

Sen daha anime kızı olan yastıkları görmemişsin :D

Söyledim gitti

Bu firmalara kafa tutulur mu hiç? Ya sana benzeyen bir seks robotu üretilerse? :D

Pasif Kullanıcı

Lisanssız yapamazlar. Ama sektör çok büyürse ünlü aktris ve şarkıcıların görünümünü para karşılığı lisanslayıp yapabilirler. Ha sosyete pazarında satılan çak... Devamını Gör

hsynnnnnn

kim kimi sikerse demişler