Hollanda: Türkiye Bize Bilgi Vermedi

37PAYLAŞIM

Hollanda, Brüksel’deki canlı bombalardan İbrahim el Bakraoui’nin 2015’te Türkiye’den sınır dışı edildiğini, ancak Türk yetkililerin sınır dışının gerekçesiyle ilgili kendilerine bir açıklama yapmadığını savundu.

Türkiye'nin, Brüksel saldırılarından sorumlu tutulan canlı bombalardan Belçika vatandaşı İbrahim el Bakraoui'yi Hollanda'ya sınır dışı ettiğini açıklaması üzerine Belçika'nın ardından Hollanda'dan da resmi açıklama geldi.

Hollanda Adalet Bakanı Ard van der Steur, “Türk yetkililer İbrahim el Bakraoui'yi sınır dışı ederek 14 Temmuz 2015 tarihinde İstanbul'dan Amsterdam seferi yapacak uçağa bindirdi“ açıklaması yaptı.

Brüksel'deki terör zanlısının Hollanda'da arananlar listesinde olmadığını, uluslararası listede de yer almadığını belirten van der Steur, “Belçikalı, Alman ve Türk meslektaşlarımızla birlikte kontrol ettik ve sistemlerimizde yer almıyordu“ ifadesini kullandı.

'Ankara'dan bir açıklama yapılmadı'

Hollanda Adalet Bakanı Ard van der Steur

Van der Steur, Hollanda Parlamentosu'na sunduğu mektupta, Türk yetkililerin el Bakraoui'nin niçin Hollanda'ya gönderildiğiyle ilgili bir açıklama yapmadığını savundu. 

Bakan, geçerli Belçika pasaportuna sahip olan el Bakraoui'nin o dönem yakalanması için bir neden olmadığını belirterek, "Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan Ankara'daki Hollanda Büyükelçiliği'ne gönderilen e-postada 'çok acil' notu yer almasına rağmen El Bakraoui ve kimliği belirtilmeyen bir Alman vatandaşının niçin uçağa bindirildiğine dair bir bilgi yer almıyordu" dedi.

Van der Steur, El Bakraoui'nin Türkiye'den Hollanda'ya sadece bir kere sınır dışı edildiğini de vurguladı.

Türk yetkililer, İbrahim el Bakraoui''nin 2015 yılı temmuz ayında Türkiye'de suç kaydı bulunmadığı için kendi isteği üzerine Hollanda'ya sınır dışı edildiğini ve Hollanda ve Belçika'nın, söz konusu kişinin yabancı terörist olduğu yönünde uyarıldığını açıklamıştı. 

Belçika'daki güvenlik açığı ile ilgili tartışmaları daha da alevlendiren bu açıklama sonrasında içişleri ve adalet bakanları istifalarını sunmuş, ancak istifalar Başbakan tarafından kabul edilmemişti.

Deutsche Welle Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir