Görüş Bildir
Haberler
Hollanda: Türkiye Bize Bilgi Vermedi

Hollanda: Türkiye Bize Bilgi Vermedi

Emre Ordu
24.03.2016 - 22:57 Son Güncelleme: 24.03.2016 - 23:53

Hollanda, Brüksel’deki canlı bombalardan İbrahim el Bakraoui’nin 2015’te Türkiye’den sınır dışı edildiğini, ancak Türk yetkililerin sınır dışının gerekçesiyle ilgili kendilerine bir açıklama yapmadığını savundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye'nin, Brüksel saldırılarından sorumlu tutulan canlı bombalardan Belçika vatandaşı İbrahim el Bakraoui'yi Hollanda'ya sınır dışı ettiğini açıklaması üzerine Belçika'nın ardından Hollanda'dan da resmi açıklama geldi.

Hollanda Adalet Bakanı Ard van der Steur, “Türk yetkililer İbrahim el Bakraoui'yi sınır dışı ederek 14 Temmuz 2015 tarihinde İstanbul'dan Amsterdam seferi yapacak uçağa bindirdi“ açıklaması yaptı.

Brüksel'deki terör zanlısının Hollanda'da arananlar listesinde olmadığını, uluslararası listede de yer almadığını belirten van der Steur, “Belçikalı, Alman ve Türk meslektaşlarımızla birlikte kontrol ettik ve sistemlerimizde yer almıyordu“ ifadesini kullandı.

'Ankara'dan bir açıklama yapılmadı'

'Ankara'dan bir açıklama yapılmadı'

Hollanda Adalet Bakanı Ard van der Steur

Van der Steur, Hollanda Parlamentosu'na sunduğu mektupta, Türk yetkililerin el Bakraoui'nin niçin Hollanda'ya gönderildiğiyle ilgili bir açıklama yapmadığını savundu. 

Bakan, geçerli Belçika pasaportuna sahip olan el Bakraoui'nin o dönem yakalanması için bir neden olmadığını belirterek, 'Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan Ankara'daki Hollanda Büyükelçiliği'ne gönderilen e-postada 'çok acil' notu yer almasına rağmen El Bakraoui ve kimliği belirtilmeyen bir Alman vatandaşının niçin uçağa bindirildiğine dair bir bilgi yer almıyordu' dedi.

Van der Steur, El Bakraoui'nin Türkiye'den Hollanda'ya sadece bir kere sınır dışı edildiğini de vurguladı.

Türk yetkililer, İbrahim el Bakraoui''nin 2015 yılı temmuz ayında Türkiye'de suç kaydı bulunmadığı için kendi isteği üzerine Hollanda'ya sınır dışı edildiğini ve Hollanda ve Belçika'nın, söz konusu kişinin yabancı terörist olduğu yönünde uyarıldığını açıklamıştı. 

Belçika'daki güvenlik açığı ile ilgili tartışmaları daha da alevlendiren bu açıklama sonrasında içişleri ve adalet bakanları istifalarını sunmuş, ancak istifalar Başbakan tarafından kabul edilmemişti.

Deutsche Welle Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
77
37
9
8
4
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Bilge Dem

Nasıl bir bilgi istiyorsun ki? E=mc2 tarzı birşeyse... He sanki siz bize milyonlarca şerefsiz için bilgi verdiniz de... Gerçi siz hepsinden şe.... :)

Türker Göktaş

Ne kadar muhalif bir insanda olsam burdaki sadece Hollandanın saçmalığı bizleri ne kadar sevmediklerini her fırsatta dile getiren bir Hollanda hükümetinden z... Devamını Gör

Serkan Kaya

türkiyenin kendinden haberi mi var size bilgi versin mk