Hiç Bu Açıdan Düşündünüz mü? Sırf Çocuğunuzun Geleceği İçin Boşanmadığınızda Ona Verdiğiniz Zararlar

3.1bPAYLAŞIM

"Çocuğun psikolojisi bozulur" diyerek boşanmayan anne-babalar, sözümüz tam olarak size!

1. Yalan söylemeye başlar: Sanki mutlu bir ailesi varmış gibi davranır, arkadaşlarına uydurma hikayeler anlatır, hafta sonları gerçekten çok iyi geçmişçesine kendini kandırır.

Aslında mutsuz, huzursuz ve geçimsiz zamanlar geçirmesine rağmen arkadaşlarının yanında bunları asla söyleyemez. Yalanla birleşen bu eziklik halini yaratarak mağdur sıfatından uzaklaşmaya çalışır. Aslında mağdur sıfatını yaratan da ta kendisidir...

2. Evlenmekten korkar, ilişkiden uzaklaşır, kadınlardan/erkeklerden kaçar: Dünyaya mutsuz bir çocuk getirmektense hiçbir zaman evlenmemeyi tercih eder.

Ailesinden çok fazla mutsuzluk gördüğü için her şeyden kaçmaya çalışır. Evliliği bırakın, ciddi bir ilişkinin bile yanından geçmez. Huzurun yalnızlıkta olduğunu zanneder.

3. Yetişkin bile olsa en ufak ses yükselmesinde korkar, irkilir ve ortamdan uzaklaşmak için fırsat kollar: Göreceği fiziksel zarardan ziyade ruhunda açılan derin yaraları hatırlamayı istemez.

Küçük çocukların karmaşık duygularını anlamak elbette zordur ancak anne ve babası boşanmamış, mutsuz bir ailede büyüyen yetişkinler bile korku dolu anları sıklıkla yaşar. Panik atak, anksiyete gibi rahatsızlıklarla da mücadele etmeye çalışır.

4. İçine kapanık olur, sık sık kabuğuna çekilir, kişisel alanlarını paylaşmayı istemez: Paylaşınca mutsuzluğun, huzursuzluğun ve geçimsizliğin artacağını düşünür.

Kimseye mutsuzluk vermeyi istemediği gibi, yaşadıklarının başkası tarafından da öğrenilmesinden hoşlanmaz. Daha önce de söylediğimiz gibi, sosyalleşiyorsa bile sık sık yalan söyler.

5. Şiddeti kanıksar: Aile içinde kendisi görmüyorsa bile annesine ya da diğer fertlere şiddet uygulanıyorsa o da başkalarına karşı şiddet uygular ve bunun hayatın normali olduğunu düşünür.

Evdeki baba figürünün gösterdiği şiddet erkek çocukta içinden çıkılması zor bir hale gelebilir. Okulda, sokakta ve dahi evde herkese şiddet uygulayabilir.

6. Her huzursuzluğun ardından suçu sık sık kendisinde arar: Her şeyi üstüne alınır, kendini ispatlamak için olmayacak işlere girişir ve kendi olmaktan uzaklaşır.

Annesi ile babasının sorunlarının kendisinden kaynaklandığını zanneden çocuk suçu kendisinde arar. Mükemmel bir evlat olabilmek uğruna asla sevmediği şeyler yapar, sırf anne ve babasını mutlu etmek için sık sık kendisinden ödün verir.

7. Özellikle ergenlik döneminde güven ve bağlanma sorunları yaşar: Kimseye kolay kolay güvenemediği gibi, kendisinden benzer bir şey beklenmesini istemez.

Daha önce de söylediğimiz gibi her daim ciddi ilişkilerden kaçar. Güven problemini en derininde hisseder.

8. Ailesinden uzaklaşır, bulduğu ilk fırsatta yaşadıkları şehirden kaçar: Lise, üniversite ya da daha büyük çağlar, fark etmez...

Anne ve babasından uzakta daha huzurlu olacağını düşünür ancak hiçbir zaman gerçekten kaçamaz.

9. Çocukluğunu yaşayamaz, erkenden büyür: Ne yaparsa yapsın hiçbir şeyin değişmeyeceğini anladığı için erkenden olgunlaşır.

Çevresi tarafından bile kısa sürede fark edilir bu değişilik...

10. Normal ailelerde büyüyen çocukların bile aşırı zorlandığı ergenlik dönemini en şiddetli şekilde yaşar: Kaos ortamı krizlerini besler ve depresyon kaçınılmaz hale gelir.

Çok zordur çok...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
abdi-aga

Benim de ailem sirf bizim için boşanmıyorlardı. Hayatımın en kötü günleriydi. Evin içindeki o kötü enerji beni az kalsin intihara sürüklüyordu. Neyse ki boşandılar ve şimdi herkes mutlu. Olmayınca olmuyor zorlamamak gerek...

tanidikgelenyabanci

evlenmek üzere olan bütün bireyler biliçlendirilmeli. çocuk yapmanın sadece zevkten ibaret olduğunu sanan tonla cahil sürüsü var ortalıkta. Allahınızın aşkına bırakın ne olur anne baba da olmayıverin.

tanidikgelenyabanci

birçok psikolojik sorun yaşadım, bütün bunların sebebinin anne ve babam arasında geçen o şiddetli geçimsizlikten olduğunu bilmiyordum. o kadar güçsüz bir annem var ki, ve bir o kadar onun tam tersi olan babam. inanın her defasında ‘’Allahım, kol kola gezebileceğim ve normal konuşma gerçekleştirebileceğim bir babam olabilirdi’’ diye esefleniyorum. tek bildiğim, bir bayanın kendi ayakları üstüne durabileceği bir mesleğinin olması ve zorluklara bi şekilde göğüs gerebilmesi. ve en önemlisi GÜÇLÜ olması. çokça.

tubaxx

Son gif hangi film/dizi?

zaiksde

Rez

dilruba-addams

Testament Of Youth sanırım

tubaxx

Teşekkürler.

crazyfa35006402

Bu hallerimin annem ve babam yüzünden olduğunu anlamamıştım. Baba demek bile istemediğim erkek kişi ile 1.5 senedir konuşmuyorum, 1.5 ay önce bana orospu demesiyle ilişkimi tamamen kestim, kendimi odama kapadım yemeklerimi bile odamda yiyorum. Hayatımdaki kimseye güvenemiyorum en yakın arkadaşım yok. Daha 18 yaşımda olmama rağmen eğlencelik ilişkilerden nefret ediyorum. Şu an mutluyum dediğim anlar 4 5 ayda bir oluyor. Ses duyunca, biri bağırınca karnıma ağrılar giriyor. Şu an çalışıp çabalıyorum ama hedefim asla ben değilim. Kardeşlerime ve anneme bakmak için, tahmin edersiniz maddi durumumuz da kötü, ya da ileride çocuğum olursa bu ortamı yaşamasın diye. Eğitim hayatımda her zaman başarılıydım gündemi takip ederseniz bilirsiniz bu sene sorunluydu biraz. Üniversite tercihleri açıklanana kadar her gün ağladım, yine kendim için değildi. Bir yere giremezsem kim bilir neler söyleyecek korkusuydu. YTÜ kazandım, dediği şey zaten başka nereye girecekti oldu.

crazyfa35006402

2 senedir bütün bu olaylar yüzünden ürtikerim var 3.5 senedir hiç olmadığı kadar berbat ve ben her şeyi bırakmak istedim sinir krizleri geçirip kendimi odama kilitlediğimde kendime zarar vermemek için yine kendimle savaştım. Neyse ki kendime zarar verecek kadar cesaretim yok. O yüzden bu sefer, sadece bu sefer bilmeden konuşmayın. Olumlu kalmak sandığınız kadar kolay değil bu durumlarda.

crazyfa35006402

iyi niyetli bir şekilde yazdığını düşünüyorum o yüzden kaba karşılık vermek istemiyorum ama kendini geliştirme kitaplarında öğrendiğimiz taktikler gerçek hayatta işe yaramıyor ne yazık ve tabi ki bütün bu olayların geçmişi var ama buraya geçmişimi dökecek değilim sadece kabaca anlattım

recombinant-tomato

çok zor biliyorum, ama dayan. bir şekilde önündeki beş seneyi atlatabilirsen, sonrası gerçekten çok daha güzel. maalesef insan berbat bir çocukluk geçirmiş olmanın, arkasında destek olan bir babası olmadığı gerçeğinin verdiği buruklukla yaşıyor. ama hayatından çıktığı zaman çok daha rahat, huzurlu yaşıyor. umarım senin için herşey sonunda güzel olur.

crazyfa35006402

o kadar doldum ki artık yorumunu okuyunca ağlamaya başladım sadece yaşıtlarım gibi bir hayat istiyorum hepsi bir yana kimse fedakarlıklarımın alttan almalarımın farkında değil

recombinant-tomato

biliyorum; evde bir arıza çıkmasın diye sen hep kendini kısıtlarsın, hep kendini tutarsın, farkına bile varmazlar. çok acıtıyor gerçekten, hatırlıyorum. ama dediğim gibi, geçecek. her zaman aklında tut; senin bir hedefin var, umutsuz değilsin. ben senin yaşındayken kendime bir hedef koymuştum, kendimi kurtaracaktım. yabancı dil öğrendim, iyi bir mühendis oldum, yurtdışında iş bulup yerleştim. artık hayatım üzerinde hiçbir kontrolleri yok, beni üzemiyorlar, sadece annemle bağlantıdayım. sen de yapabilirsin, mutsuz çocukluk insanı güçlü yapıyor. dediğim gibi, umarım herşey senin için güzel olur.

crazyfa35006402

çok teşekkür ederim gerçekten

Görüş Bildir