Görüş Bildir
Haberler
Her Cüzdanda En Az 2 Kredi Kartı Var: Kişi Başı Borç 3 Bin 727 Lira

Her Cüzdanda En Az 2 Kredi Kartı Var: Kişi Başı Borç 3 Bin 727 Lira

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre Türkiye’de 57.7 milyon kredi kartı kullanılıyor, kişi başı borçluluk tutarı ise 3 bin 727 lira.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BKM’nin eylül ayı verilerine göre Türkiye’de kullanılan 172.4 milyon adet kartın 114.7 milyonunu banka kartları oluştururken, kredi kartı sayısındaki değişim, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1 arttı.

Banka kartı ve kredi kartıyla eylül ayında toplam 49 milyar liralık ödeme yapıldığı belirtilirken, ödemelerdeki artış geçen yılın eylül ayına kıyasla yüzde 8 arttı.

Kişi başı ikiden fazla kart düşüyor

Kişi başı ikiden fazla kart düşüyor

Konuyla ilgili açıklama yapan BKM Genel Müdürü Soner Canko, Türkiye’de yaklaşık 22 milyon kişinin 54.4 milyon bireysel kredi kartı olduğunu belirterek, kişi başına 2.25 kredi kartı düştüğünü söyledi.

Canko, bu oran nüfusa vurulduğunda her beş kişiden ikisinin kredi kartı sahibi olduğunu da sözlerine ekledi.

Kişi başı borçluluk 3 bin 727 lira

Kişi başı borçluluk 3 bin 727 lira

Bireysel kredi kartlarından eylül ayında 3.56 milyar lira harcama yapıldığını kaydeden Canko, “Bu yılın eylül sonu itibarıyla bireysel kredi kartı bakiyesi 82 milyar TL tutarında. Gelecek dönem taksitlerini de içeren bu tutar göz önüne alındığında kişi başına borçluluğun 3 bin 727 TL olduğu görülüyor. 2015 yılının aynı döneminde bu tutar 3 bin 677 TL düzeyindeydi” diye konuştu.

BKM

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
7
7
4
2
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
oktay

yooo. benim cüzdanımda 1 tane kredi kartı var. onu da promosyonlar için açık tutuyorum. ayağımı beynime göre uzatıyor, param yoksa her sirke sarkmıyorum.

ömer çiftcioğlu

bir tane kredi kartım yok,kyk borcum yok zengin miyim hayır ama borçlu kalmaktan nefret ediyorum cash çalısıyorum en güzeli, çünkü çalısıyorum

Negan Smash

Beter olun. (En içten duygularımla)