Hayatları Roman Olur: Akıllara Kazınan Tuhaf Ölüm Hikayeleri Yazdıklarının Önüne Geçen 11 Edebiyatçı

442PAYLAŞIM

Bazı edebiyatçılar yaşamları boyunca edebiyat dünyasına yaptıkları katkılar bir yana yaşamlarını yitirdikten sonra bile bizlere 'tuhaf' hikayeler bırakabiliyor. Bu onların sıra dışılığının bir göstergesi mi?

Kıymetli edebiyatçıların akıllara kazınan ölüm hikayelerini dinleyin, siz karar verin.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4

1. Edgar Allen Poe

Edgar Allen Poe, rivayet doğruysa (ki alternatif çokça tez vardır) sıkıntıdan kahrolarak ölmüştü. Elbette böyle bir ölüm sebebi bulunmuyor, bunu biliyoruz. Fakat Poe'nun yaşadığı çağda belirsiz ölümlere belirsiz gerekçeler koymak o kadar da istisnai ve zor görünmüyor.

40 yaşındayken hastaneye kaldırılan ve tedavi altındayken hayatını kaybeden yazarın gerçek ölüm sebebi tam olarak bilinmez.

Bildiğimiz, son anlarını büyük bir sıkıntı ve üzüntü içerisinde geçirdiğiydi. Onun ortaya koyduğu eserlerdeki karanlık atmosferle paralel biçimde böylesine gizemli biçimde dünyadan göçmüş olması da hayli ironik.

2. Tennessee Williams

ABD'li oyun yazarı Williams uzun yıllar ona zorluk yaratan göz problemi için kullandığı göz damlasının kapağı ağzına kaçtığında boğularak yaşamını yitirdi. 

Burada bitmiyor, bu talihsiz ölümü bir talihsiz olay daha takip etmiş: Ölünce denize atılmayı vasiyet eden yazarın bu isteği yerine göz ardı edilmiş ve sıradan bir mezarlığa defnedilmiş.

3. Jacqueline Susann

Susann yaşamını kanser sonucunda yitirdi fakat bunu duyunca "Ne zamandan beri kanser tuhaf bir ölüm şekli oldu?" diye sormanız hayli normal, açıklayalım  ABD'nin önde gelen kadın yazarlarından Jacqueline Susann'ın ölüm şekli değil, bunun ardından olayların akıbeti son derece ilginç.

Yaşamını yitirdikten sonra külleri kocası tarafından kitap biçiminde özel bir kaba koyulur...

Ve bu kap da kütüphanede yazdığı kitapların arasında tıpkı bir kitap gibi  muhafaza edilmiş. Yani yazar tam anlamıyla eserleriyle yaşamış!

4. Percy Bysshe Shelley

Shelley, denizde boğularak yaşamını yitirdi ve evet, denizde boğulmak da pek ilginç değil. İngiliz romantik akımı yazarlarından Percy Bysshe Shelley'nin hikayesinin ilginçliği de ölümünden sonra ortaya çıkıyor zaten.

Bedeni yakıldıktan sonra fark ediliyor ki kalbi bu alevlerden etkilenmiyor ve kül olan bedenin içinde sapasağlam duruyor. Yanmayan bu kalp tarihe not düşecek bir ilginçlikle şairin karısına teslim ediliyor.

5. Eshilos

Antik Yunan döneminin önde gelen düşünür ve oyun yazarlarından Eshilos'un ölümü muhtemelen duyup duyacağınız en tuhaf şekilde gerçekleşmişti: Kafasına kaplumbağa isabet ederek.

Tabii sabit durduğu esnada bir kaplumbağanın çarpmasından bahsetmiyoruz.

Şöyle anlatalım, kartalların yakaladıkları kaplumbağaları sert kayalara fırlatarak kabuklarını parçaladıkları binlerce yıllık bilinen bir yöntem. Eshilos'un talihsizliği ise hayatının ilerleyen demlerinde kelleşen kafasının bir kartal tarafından taş zannedilmesiydi.

6. Olivia Goldsmith

Hayatı boyunca pek çok estetik operasyon geçiren ve bu yönüyle ufak çaplı bir ün kazanan ABD'li feminist yazar Goldsmith bir gerdan sıkılaştırma ameliyatı için doktoruna başvurur, bu ameliyat sırasında bazı şeyler yolunda gitmez ve kalp krizi geçirir. 

Kurtarmaya çalışılsa da başarılı olunamaz, yaşamını yitirir.

7. Ödön von Horváth

Macar yazar, Paris'te yaşadığı yıllarda şiddetli bir fırtınanın ortasında kalır. O esnada fırtına ağaçları yerinden sökecek şiddete ulaşır ev bir ağaçtan kopan büyükçe dal kafasına çarpar. Maalesef yaşamını yitirir.

8. Dante Alighieri

İtalyan edebiyatının öncü ismi ve dünya çapında ününü borçlu olduğu İlahi Komedya'nın yazarı Dante 1321'de sıtma hastalığı sebebiyle yaşamını yitirdiğinde gömüldüğü yerden çıkarılıp bir kilise duvarının içine yerleştirilmişti., gömüldüğü yerden çıkarılıp bir kilisenin duvarının içine koyulmuş. 

Dante ile ilgili bu gizemin, yüzyıllar sonra gerçekleştirilen bir restorasyon çalışması esnasında tesadüfen ortaya çıktığını da belirtelim.

Sebebi de feodal yapının etkisi olsa gerek, memleketi olan Floransa'nın cesedin çalınmasından korkmasıymış.

Dante ile ilgili bu gizem o yıllarda anlaşılmasa da neredeyse  yüzyıllar sonra gerçekleştirilen bir restorasyon çalışması esnasında tesadüfen ortaya çıktı.

9. Jan Potocki

Polonyalı yazar Kont Jan Potocki bir vampir olduğuna inanıyordu. Bu yüzden de kendisini halktan korumak maksadıyla gümüş bir kurşun yerleştirdiği tabancasıyla kendisini öldürmüş.

10. Sylvia Plath

Sylvia Plath ölümünden bir süre önce ağır bir depresyon altındaydı ve bunun sonucu olarak çevresinin endişe duymasına yol açacak davranışları bile vardı. Bu davranışların sonuncusu ve en trafiği olarak kafası evindeki fırının içine sokulu halde ölü bulundu. Durum literatüre bir intihar vakası olarak geçse de, çoğu insan Sylvia Plath'ın bir kaza eseri kendini öldürdüğünü düşünür.

11. Orhan Veli Kanık

1950'de belediyenin kazdığı çukura düşerek kafasını çarpınca beyin damarı çatlar.

Devam eden günlerde bu olayın ardından rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığında sıkıntısı bir türlü anlaşılamayan Orhan Veli'nin bu dünyadan göçüş hikayesi de tıpkı şiir üslubu gibi bir "garip" olmuş.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gultekin-cilgin

Yazdıklarınızı gönder tuşuna basmadan önce bir kez daha okusanız... Hatta "trafik" yanlışları yapmamak adına birisine okutsanız... Bir de "9. Jan Potocki: Kendisini halktan korumak için öldürmektense, halkı kendisinden korumak için intihar etmiş olması daha mantıklı değil mi?" Ha bir de vampir değil "kurt adam"

ozge-yucel2

6. Olivia Goldsmith hem feminist hem de aşırı estetik yaptırmaktan ölmüş.. tezatlığa gel :)

bukegoksel

kadın erkek eşitliği savunmak ile estetiğin bağlantısı sizin için nedir acaba?

Gizli Kullanıcı

belki kendisi için yaptırmıştır :)))))

dandanakan

Beşir Fuat'ın ölümü de ilginç. Vücudunu deliyor, kan miktarı ölümcül seviyeye gelene kadar durumunu kaleme alıyor. Daha sonra ölüyor.

uslu-tugce

ben 5 e guldum acıkcası

gzm-ynklr

iyi yazarlar okunmalı.

Görüş Bildir