Gururla Dolduk! Mardinli Lise Öğrencisi Markus Acar, CERN'in Düzenlediği Yarışmada 500 Proje Arasından Finale Kaldı

5.2bPAYLAŞIM

Finalde de birinciliği göğüsleyeceğine eminiz...

Mardin Fen Lisesi son sınıf öğrencisi Markus Acar, İsviçre'de bulunan Avrupa Nükleer Merkezi’nin (CERN) lise öğrencileri arasında düzenlediği yarışmada finale kaldı.

Çin’den 2 ve Şili’den 3 öğrenciyle birlikte hazırladığı “e-dedektör” projesiyle tam 500 proje arasından finale çıkmaya hak kazanan Markus'un en büyük dileği, Türkiye adına kazanan ilk takım olup CERN’e gitmek...

Mardin'in Artuklu ilçesine bağlı Eskikale köyünde oturan Markus, küçük yaşlardan beri bilim ve teknolojiye büyük ilgi duyuyormuş.

Okuldan arta kalan zamanlarda tarlada çalışıp ailesine yardım eden bu çalışkan genç, ailesinin maddi imkanları yetersiz olduğu için bilgisayar alamadığından ödünç bir bilgisayarla Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği Bilim Kampı Projesine katılıp Türkiye üçüncüsü olmayı başarmış.

Anlayacağınız, karşımızda imkansız denileni başarmak için azimle çalışan ve zorluklar karşısında asla pes etmeyen bir genç var...

"Şartlar ne olursa olsun fırsat ve imkan buldukça aralarında sosyal projelerin de olduğu birçok bilim ve teknoloji tabanlı projelere katılmaya çalıştım. Hepsinden derece aldım. Bilgisayarım olmadan lise 2'nci sınıfı okurken akıllı şehir planlaması üzerine bir arkadaşım ile geliştirdiğimiz proje ile Türkiye üçüncülüğüne layık görüldük. İlk defa o zaman bilgisayar sahibi oldum. Sonraki katıldığım projelere ise Mardin Valiliği tarafından bana hediye edilen bilgisayar ile devam ettim. Ülkem ve dünya için nitelikli insan kaynağına dahil olabilmem için eğitimim ve kariyerim boyunca elimden geleni yapacağım." diyor Markus.

Markus ve ekibi, bir önceki sene de katıldığı ancak başarı yakalayamadıkları yarışmadan bu kez eli boş dönmemeye oldukça kararlı görünüyorlar.

Yarışmada elde ettikleri başarıyı sosyal medya hesabından duyuran Markus, projesinden de kısaca bahsetmiş.

twitter.com
twitter.com
twitter.com

Birbirinden başarılı gençlerden oluşan bu ekibi ve projelerinin detaylarını daha kapsamlı olarak öğrenmek isteyenleriniz için sizlere Markus'un sözlerini aktaralım:

"Takımımız SIMES Science Academy olarak 6 öğrenci ve bir koçtan oluşmaktadır. Şili’den üç ve Çin’den iki arkadaşla birlikte ben de Türkiye'den olmak üzere bir takım kurdum ve projemizi hazırladım. Aslında böyle uluslararası bir takımı kurmanın ilk adımlarını Çin'den arkadaşım Jimmy ile sosyal medya üzerinden tanıştıktan sonra yaptık. Sonrasında Şili'den Manu arkadaşımızın başarılı ekibi ile birleşerek takımı tamamladık. Projemiz kısaca düşük maliyetli alan etkili transistör tasarımına dayalı Grafen katmanları kullanarak CERN ve DESY gibi parçacık fiziği merkezlerinde kullanılabilecek bir e-dedektör oluşturmak ile ilgili. Finalde birinci olmamız halinde İsviçre’deki CERN tadilatta olduğu için Almanya'da bulunan CERN’e bağlı DESY LAB’da deneyi gerçekleştirmek için eylül ayı gibi oraya gideceğiz."

Markus Acar ve ekibinin CERN'den birincilikle dönmelerini temenni ediyor ve bu azimli gençlere canı gönülden başarılar diliyoruz...

Eminiz ki ilerleyen yıllarda Markus Acar adını sık sık duyacağız. Yolun açık olsun Markus!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bulmayinlanbeniv3

Dikkatinizi çekti mi "suyla çalışan araba, yakıtsız motor" vb. bir şey değil ödülü alan. Proje ve arkasındaki fikir. Uluslararası bir ekip oluşu da gayet etkili olmuştur ödülü almasında çünkü ekip çalışmasına uygunluğa hatta direkt olarak sosyal projelere dahi bakıyor artık dünya. Üretken adam olsun, yeni fikir sunsun, sunduğu fikir işe yaramaz olsa da o potansiyel, benim vereceğim imkanla üretme şansına sahip olacak diyor adamlar. Bizim medya da hâlâ su ile çalışan araba yapan mucit destek bekliyor haberleri yapa dursun.

teknoloji.org

Bol şans genç dostum! Başarılar dileriz.

mahirrihamahirriha

Allah yolunu açık etsin. Tebrik ederim. Başarıların daim olsun.

kakaolukek

İşte ülkenin umudu olan gençlik. Tebrik ederim. 👏👏👏

logicaldoor

Hani bazen Atatürk'ün "Tüm ümidim gençliktedir" sözünü alıntılayıp altına abuk subuk ergen fotoğrafları koyuyorlar ya, işte orada Atatürk'ün bahsettiği gençlik o gençlik değil, bu gençlik. İnşallah benim evladım da senin gibi olur. Gerçekten çok istiyorum bunu...

prm.yigit1gmail.com

Babalarını gözleri önünde katlettiği gençlikti o

logicaldoor

Yeni mi atandın buraya. Öteki trollerin işi bitmişti zaten. Çoğu afişe oldu. Ben mizaç olarak senin gibilere bile küfür filan etmem. O yüzden kendini tatmin etmene yardımcı olabilecek başka yorumcular bulman lazım...

Görüş Bildir