Günlük Alışkanlıklarınızı Değiştirerek Vücudunuzdaki Bütün Ağrılarınızdan Kurtulmanın Yolları

-

Vücuttaki ağrılar insanların günlük yaşamlarını devam ettirmelerini engelleyen faktörlerden bir tanesidir. Bu ağrılardan çoğunun nedeni yoğun veya hareketsiz hayat tarzınız olabilir. Birkaç günlük alışkanlığınızdan kaçınarak bu ağrılardan kurtulabilirsiniz. Değiştirmeniz gereken alışkanlıkları öğrenmek için bu içeriğe göz atmanız yeterli olacaktır.

1. Baş ağrıları

Baş ağrılarınızı azaltmak ve ortadan kaldırmak için kaçınmanız gereken durumlar ve uygulamanız gerekenler;

Uzun süre hareketsiz bir şekilde bilgisayar ekranına bakmaktan kaçının.

Göz yorgunluğu, bilgisayara uzun süre bakma sonucu oluşur ve baş ağrısının temel nedenlerinden bir tanesidir. Uzun süre kas çalıştığınız zaman kaslarınız yorulur ve ağrımaya başlar, aynı durum göz kasları için de geçerlidir. Bu durumdan kaçınmak için tavsiye edilen şey ise; bilgisayarınızla 20 dakika uğraştıktan sonra 20 saniye dinlemenizdir.

Uzun süre Güneş'e maruz kalmaktan kaçının.

Güneş'in sıcaklığına maruz kalındığında kan damarları genişler ve cildinizin sıcaklığı artar bu da acıya neden olur. Güneş ışınları aynı zamanda gözlerinizi de rahatsız eder ve baş ağrısına neden olur. Açık alanlarda şapka ve güneş gözlüğü kullanmak sizi baş ağrılarından koruyacaktır.

Sıcak duş alın.

Sıcak duş gerilmiş kasların gevşemesine yardımcı olur ve baş ağrısını geçirebilir.

Sigara ve alkolden kaçının.

Sigarada bulunan nikotin beyin damarlarının boyutlarını değiştirebileceğinden baş ağrısına neden olabilir. Aynı zamanda boğazınızı ve burnunuzu rahatsız ettiği için sigara içmek alerjik nedenlerden kaynaklanan baş ağrılarını tetikleyebilir. Benzer şekilde, alkol de beyindeki kan damarlarını genişlettiği için baş ağrısına neden olabilir. 

Fakat en güçlü baş ağrısı tetikleyici kırmızı şaraptır çünkü içerisinde gıdaların bozulması sonucu ortaya çıkan tiramin denilen bir madde, histamin adı verilen kuvveti bir damar genişletici madde ve sulfit vardır. Bu maddeler de direkt olarak baş ağrısına neden olabilir.

Kafein tüketiminizi azaltın.

Az miktarlarda tüketilen kafein baş ağrılarını önlemede yardımcıdır hatta bazı baş ağrıları tedavilerinde kullanılır. Fakat kafein, kahve, çay ve diğer içeceklerle tüketildiği zaman bağımlılık yapabilir. Johns Hopkins University'de yapılan bir araştırmada düzenli baş ağrısı çeken insanların yarısının düzenli kahve içicisi olduğu tespit edildi.

Yeterli miktarda su tüketin.

Susuzluk baş ağrılarının temel nedenlerinden bir tanesidir. Ağrılardan uzak kalmak istiyorsanız vücudunuzdaki su miktarının azalmasını engellemeniz gerekiyor. Özellikle yaz aylarında su tüketiminize dikkat ederseniz baş ağrılarınız azalacaktır.

2. Boyun ağrıları

Boyun ağrılarınız dayanılmaz bir hal aldıysa ve her gün tekrarlıyorsa öncelikle doktora gitmeniz gerektiğini unutmayın. Fakat aşağıdaki yöntemler ile boyun ağrılarınızı dindirmeniz mümkün.

Güçlü boyun kasları için egzersizler yapın.

Boyun ve omuzda oluşan gerilmeler ağrının en yaygın sebepleridir. Bu ağrıları geçirmenin en iyi yolu ise boyun kaslarınızı güçlendirmeniz olacaktır.

Doğru oturuş pozisyonuna sahip olmak için çabalayın.

Doğru şekilde oturmak çok önemlidir. Eğer mümkünse arkası destekli koltukları tercih edin. Eğer bilgisayar ile çalışıyorsanız, yüksekliği ayarlayın çünkü bilgisayar için eğilmeniz ağrılara neden olabilir.

Yoga yapın.

Yoga yapmak omuz kaslarınızı ve sırtınızı güçlendirecektir bu sayede ağrılarınız azalacaktır.

Yüzüstü uyumaktan kaçının.

Sırtüstü uyumak en uygun uyku pozisyonudur. Yüzüstü uyumaktan kaçının ve birden fazla yastık kullanmayın. Kullandığınız yastığın ortopedik olması da boynunuz için oldukça önemli.

3. Bel ve sırt ağrıları

Belinizde ve sırtınızda oluşan ağrılar için neler yapabileceğinize bakalım;

Sırt kaslarınızı destekleyici esneme hareketleri yapın.

Sırt ağrılarınızdan kurtulmanız için günlük yapılan sırt egzersizleri çok iyi bir çözüm olacaktır. Buradan yapabileceğiniz egzersizlerden bir tanesini izleyebilirsiniz.

Kobra pozisyonunu deneyin.

Bir yoga hareketi olan kobra pozisyonu omuzlarınızdaki kasları esnetmenizi sağlar ve belinizde oluşan sertlikten kurtulmanıza yardımcı olur.

Yüzün.

Yüzmek ve diğer suyla alakalı egzersizler sırtınızı ve karın kaslarınızı güçlendirecektir. Aynı zamanda suyun kaldırma kuvveti eklemlerinizdeki rahatsızlıkları alacaktır.

4. Ayak ağrıları

Bütün vücudunuzun yükünü çeken ayaklarınızda oluşan ağrılar için neler yapmalıyız? Gelin bakalım...

Rahat ayakkabılar giyin.

Yürürken, dikilirken veya koşarken bütün baskı ayaklarımızda olur. Rahatsız ya da topuklu ayakkabı giymek bu durumu daha da kötüleştirebilir. Ayağınıza en uygun rahat ayakkabıyı bulmak yaralanmaları ve ayak ağrılarını önlemek için oldukça önemli.

Ayak parmaklarınızı esnetin.

Bir koltuk veya zemine oturun, sağ ve sol bacağınızı üst üste atın. Sağ ayak parmaklarınızın arasına sol el parmaklarınızı geçirin. Ayak parmaklarınızı el parmaklarınızla 10 saniye sıkın. Daha sonra 10 saniye gerin. Bu rutini her ayak için 3 kere tekrarlayın.

Taban çukuru masajı yapın.

Tenis topunu alın ve sol ayak parmaklarınız ile topuğunuzun altında kalan boşluğa yerleştirin. Topu, ayak tabanınızın etrafında 3 dakika boyunca yavaşça yuvarlayın. Aynı egzersizi sağ ayağınızda da uygulayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

Tercihçaytopuklu ayakkabı
Görüş Bildir