Güçlü Olmak Zorunda Değilsiniz! Fark Edilmesi En Zor Depresyon Türlerinden Olan Atipik Depresyon Nedir?

-
Abone ol

Günlük hayatta karşılaştığımız onca kötü ve zor durum arasında bazen zar zor ayakta kaldığımızı kabul edebiliriz. Yine de her şeye rağmen bir şekilde inatla gülüp eğlenebiliyoruz, zorlukları göz ardı edebiliyoruz. 

Özellikle depresyon durumunun sosyal medyayla birlikte son zamanlarda ''popüler'' olduğunu düşünürsek, gerçek depresyonun ne kadar tehlikeli ve riskli olduğunu anlayamayan çok insan var. Çeşit çeşit depresyon türü olduğunu düşünürsek bugün sizinle insanın kendisinin bile depresyonda olduğunun farkına varamadığı bir depresyon türünü anlatacağız: Atipik depresyon. Atipik depresyon, kendini kimseye göstermeyen fakat insanın hayatını büyük oranda etkileyerek sinsince ilerleyen bir depresyon türü. 

En doğru bilgi ve teşhis için mutlaka bir uzmanla konuşun.

Atipik tam olarak Türkçe manasıyla alışılmışın dışında, tipik olmayan manasına geliyor.

İlk kez 1959 yılında West ve Dally tarafından ortaya atılan Atipik depresyon kavramı, temelde büyük riskler taşıyan major depresyonun bir alt dalı. Bu da onun aslında kişi için ne kadar tehlikeli olduğunun bir diğer kanıtı. 

Bir diğer yandan Amerikan Psikiyatri Birliği de yaptığı incelemeler sonucu atipik depresyonu artık ayrı bir bozukluk olarak ele almıyor; onu, major depresyon olarak kabul ediyor.

Peki, bir insanın atipik depresyonda olduğunu nasıl anlarız?

En başından beri bu depresyon türüne bu kadar tehlikeli dememizin sebebi, kişinin gündelik hayatını hiçbir sorun yokmuşçasına devam ettirebilmesi. Aslında duygusal olarak çöküşte olmasına ve hayattaki hiçbir şeyden tat alamamasına rağmen kişiler etrafındaki insanlara gülücükler atabiliyor. 

Yani depresyonda olan kişi bunu o kadar güzel saklıyor ki, dışarıdan bakan kimse neler olduğunu anlayamıyor. Hatta bazen kişinin kendisi dahi depresyonda olduğunu bilmiyor.

Atipik depresyonu fark etmek gerçekten zor bir şeydir. Yine de araştırmalara göre kullanabileceğimiz yöntemler var.

Bu kişiler kendilerini eleştiriye kapatırlar veya eleştiriden kolayca incinirler.

En sık görülen belirtiler, ani kilo alımları ve kişilerin çok uyuması. Diğer depresyon türlerinde görülen az uyumanın aksine, atipik depresyona sahip kişi çok daha fazla uyku isteği gösterir. İştahın artması, kollarda ve bacaklarda ağırlık hissi, reddedilme ve eleştirilme korkusu ise bu belirtilerden bazıları.

''Senin ne derdin olacak da depresyona gireceksin!''

Bilirsiniz günlük hayatta ağzı olan konuşuyor; sanki en büyük dertlere kendileri sahipmiş gibi diğer herkesin derdini küçümsemeye bayılıyorlar. ''Senin ne derdin olabilir?'', ''Ne derdin var da depresyona gireceksin?'', ''Abartma!'', ''Büyütme!'' ve daha bunun gibi birçok tepki, insanların sıkıntılarını yalancı gülümsemelerinin arkasına saklamasına, her şeyi içlerine atmalarına sebep oluyor. Atipik depresyona en çok sebep olan şeylerden biri de bu.

Hep güçlü olmak zorunda değilsiniz, bazen siz de yıkılabilirsiniz.

Hepimiz bir şekilde büyüyor ve edindiğimiz tecrübelerle ayakta kalabilecek güce sahip oluyoruz. Başımıza gelen zorluklarla boğuşabilecek gücü elde edebiliyoruz. Ancak hangimizin 'gerçekten' yeterli güce sahip olduğunu nasıl bilebiliriz ki... 

İşte bu sebeple de atipik depresyona sahip kişiler bir şeyi kısa yoldan bitirmek istediklerinde bunu gerçekten yapacak güce sahip oluyorlar. Yani intihar etmekten bahsetmiyorlar, intihar ediyorlar! Bu sebeple de erken teşhisi çok önemli.

Depresyondaki kişilere doğru şekilde yardım etmek ya da depresyondayken doğru şekilde yardım almak çok önemli.

Bu depresyonun sebebini tam olarak söylemek güç olsa da, tetikleyen şeyler genelde başarısızlık beklentisi, utanç verici ya da küçük düşürücü durumları aşmakta zorlanma, olumsuz durumları gereğinden fazla düşünme gibi durumlar oluyor. 

İnsan hislerinden dolayı nasıl suçluluk duyabilir ki; ama bu duygu durum bozukluğu içerisindeki kişiler hislerinden dolayı kendilerini suçluyorlar. Tam olarak bir sorunlarının dahi olmadığını düşünenlerinin yanı sıra duygularından kimseye de bahsetmiyorlar.

Bu sonsuz döngüyü kırın!

Tedavi için ilk adım, bir sorun olduğunu ve çözülmesi gerektiğini kabul etmek veya ettirmek. Sorunların en gerçekçi ve doğru şekilde belirlenmesi dahi bazen içine girilen sonsuz döngüyü kırmak için yeterli olabilir.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre haftada iki defa meditasyon veya fiziksel aktivite yapan kişilerin depresyonu, sadece 8 haftada %40 geriliyor.

Mutlaka bir çözüm yolu olduğunu unutmayın. Kendinize bir amaç edinin ve o yolda ilerlemeye çalışın. Kaynak

Tekrar hatırlatmakta fayda var, etrafınızdaki insanlarla konuşamadığınızı, kimsenin sizi anlamayacağını veya depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana/profesyonele gidin ve destek alın.

Belki bunları da okumak isteyebilirsiniz;

Açıklıyoruz! Sadece Yürüyüş Yaparak Depresyonu Yenmek Mümkün mü? - onedio.com
Açıklıyoruz! Sadece Yürüyüş Yaparak Depresyonu Yenmek Mümkün mü? - onedio.com
Yalnız Değilsiniz! Depresyonu Alt Edişimin Zorlu, Sıradan ama Size Umut Vereceğini Umduğum Hikayesi - onedio.com
Yalnız Değilsiniz! Depresyonu Alt Edişimin Zorlu, Sıradan ama Size Umut Vereceğini Umduğum Hikayesi - onedio.com
15 Yıllık Depresyonunu Yenen Adamın Sağlıklı İnsanlara Bile Tavsiye Ettiği 30 Maddelik Kurtuluş Reçetesi - onedio.com
15 Yıllık Depresyonunu Yenen Adamın Sağlıklı İnsanlara Bile Tavsiye Ettiği 30 Maddelik Kurtuluş Reçetesi - onedio.com
Kendinizi Sürekli Başarısız mı Hissediyorsunuz? Genellikle Gözden Kaçan, Depresyon Habercisi Olabilecek 11 Durum - onedio.com
Kendinizi Sürekli Başarısız mı Hissediyorsunuz? Genellikle Gözden Kaçan, Depresyon Habercisi Olabilecek 11 Durum - onedio.com
Bi' Silkelenin Artık! Depresyon Cinsel Hayatı Nasıl Etkiliyor? - onedio.com
Bi' Silkelenin Artık! Depresyon Cinsel Hayatı Nasıl Etkiliyor? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

sosyallesmeyı reddetmek ,uyumaya doyamamak depresyondaymısım meger :)

yildiz-esra

kesinlikle depresyondayım :)

nazar-donmez

bipolarım ve sosyal hizmet uzmanıyım. yatmak için sürekli yıllım izinden kullanıyorum. allah kimsenin ebesini siktirmesin

yildiz-esra

Bu beyinle hayattakaldıgına şükret böyle küfülerini kimse okumak zorunda degil

ashirogi-muto

Bütün belirtiler var. Bir gece uykumda ansızın ölme düşüncesi hiç korkunç gelmiyor. Beni hayata bağlayan hiçbir şey yok çünkü. Yirmilerimin başındayım ama çok yaşlı ve yorgun hissediyorum. Huzura ermek istiyorum sadece.

bseozyrt

Depresyonun kaçışı yoktur. Kısaca hayatınızın tamamen hayal ettiginizden çok uzak olmasıdır sebebi. Ve siz bunu düzeltecek hiç bir şey yapamazsınız karakteriniz güçlü olsa bile maddi gücünüz veya başka bir şeyiniz yetmez.. Dünyada çok varlıklı ve tüm imkanlara sahip insanların bile kapana kıstırdıgı bir psikolojik hapistir.

Görüş Bildir