Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

15 Yıllık Depresyonunu Yenen Adamın Sağlıklı İnsanlara Bile Tavsiye Ettiği 30 Maddelik Kurtuluş Reçetesi

-

Depresyon herkesin başına gelebilir. Ona kapılıp gitmek bir zayıflık belirtisi olmadığı gibi, ondan kurtulmaya çalışmak da dünyanın en doğal şeyi.

Bir Quora kullanıcısı, 15 yıl aralıksız mücadele ettiği depresyonunu yenerken neler yaptığını 30 maddede özetlemiş. Biz de ona kulak veriyoruz. 

Elbette asıl yapılması gereken uzman yardımı almak, fakat bunlar da iyi birer destekleyici nitelikte. 

1. Her sabah meditasyon yapın.

2. Ne işle uğraşıyorsanız ona sıkı sarılın. Çokça çalışın. Zihninizi meşgul tutun.

3. Arkadaşlarınızla sık vakit geçirin. Onların desteğini mutlaka almaya çalışın.

4. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın.

5. Çok yakın olmasanız bile pozitif insanlarla vakit geçirin.

6. İnternette az vakit geçirin.

7. İmkanınız varsa sosyal medya hesaplarınızı kapatın.

8. Beklentilerinizi sıfırlayın. İnsanlardan aldıklarınızı hediye olarak görün. Birine size hediye vermediği için kızmazsınız.

9. Stres dolu ilişkilerden kaçının.

10. Günlük yazın. Kendinizi kötü hissettiğinizde pozitif bir şeyler karalamaya çalışın.

11. YouTube gibi kaynaklardan depresyonla ilgili videolar izleyin.

12. Fırsatını buldukça sabah erkenden uyanıp koşun. Sabah koştuğunuz günler kendinizi kesinlikle daha iyi hissedeceksiniz.

13. Egzersiz yapın. Yapamıyorsanız sık sık hareket edin.

14. Dua edin.

15. Fırsatınız varsa anne babanızla vakit geçirin.

16. Saçma ya da faydasız da olsa mutlaka bir şeylerle meşgul olun.

17. Bu tür aktiviteleri kayıp olarak düşünmeyin. Onları isteyerek yapacaksınız ve bu da zaten kontrolün sizde olduğu anlamına geliyor.

18. Önyargılarınızdan kurtulun ve bol bol ve her türden kitap okuyun. Kişisel gelişim olur. bilimsel kitaplar olur, roman olur. Bana çok faydası dokundu.

19. Paraya metelik vermeyin. Küçük şeylerden mutlu olmaya bakın.

20. Aile bireylerinize yakın olun. Onlara sık sık, ufak dahi olsa hediyeler alın.

21. Çocuklarla vakit geçirmeye çalışın. Onların masumiyeti ve meraklı halleri terapi gibi gelecektir.

22. Ne işle uğraşıyorsanız uğraşın kendinizi değersiz hissetmeyin. Sorumluluklarınızı yerine getiriyorsanız bu yeterlidir.

23. Fırsat buldukça farklı yerlere seyahat edin. Çok uzaklara gitmenize gerek yok. Şehirden az biraz uzaklaşmak yeterlidir.

24. Komedi dizileri ve sitcom’lardan şaşmayın. En kolay yoldan kahkaha atmanın yolu budur.

25. Her şeyin bir gün biteceğinin farkında olun. Ne yaparsanız yapın bunu değiştiremeyeceksiniz. Bunu kabullenmek sizi özgürleştirir ve endişelerinizi azaltır.

26. Sonuç odaklı düşünmeden çalışın. Her ne yapıyorsanız, sadece yapın. Sonuç odaklı çalışmak endişenizi artıracak ve performansızı azaltacaktır. Yaptığınız şeye odaklanmak dışında bir kaygınız olmasın.

27. Kendinizi meşgul tutarken yeni şeyler öğrenmeyi deneyin. Yabancı dilinizi geliştirmek bunlardan biridir. Aynanın karşısına geçip kendinizle konuşmaya çalışın.

28. Sosyal medya haricinde eğlenceli ve favori bir websiteniz olsun. Burada sık sık takılın ve sizinle ortak zevklere sahip insanlarla sosyalleşin.

29. Fiziksel kusurlarınızı kafaya takmayın ve kendinizle barışık olun.

30. Yalnızlıktan korkmayın. Kendinizi sevin ve sürekli meşgul olacak bir şeyler bulun. Çevrenizle mutlaka insanlar olacaktır. Bütün bunları uygularsanız depresyonunuz size ulaşamayacak. Eğer ulaşırsa da, onunla başa çıkmasını öğrenmiş olacaksınız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gulcin-akhan

Beck depresyon ölçeği ile depresyonda mısınız öğrenin.

g.lothlorien

Baaazeeen, ne yaparsan yaaap, olmuyor baazeennn......

Gizli Kullanıcı

Ben size Sadece 3 Reçete vereceğim 1.Para. 2.Sağlık .3.İyi bir aile. depresyon falan kalmaz. emin olun.

Gizli Kullanıcı

bunları yapıp da nasıl 15 yıl depresyondan çıkamamış acaba? 15 yıl depresyon mu olur? valla yalnızlık en güzeli gideceksin deniz kenarına ya da bi dağ evine müzik dinleyip kitap okuyacaksın. sıkıldığınızda da pozitif bi arkadaşınız olsun onunla takılın. aile de önemli. zaten hep gereksiz ve enerjisi düşük insanlar dibe çekiyo, boğuyo insanı. o yüzden herkesten uzağım şu aralar. hee bi de sevdiceğiniz olsun size iyi gelen. diğerleri fasa fiso.

enk-capital

Ne diyosun hayat boyu depresyon bile olur. 15 yıl ne ki.

Gizli Kullanıcı

nasıl yaşar yani insan onu demek istemiştim. benim 1-2 gün moralim bozuluyo onda bile çıldırıyorum. allah yardımcıları olsun.

dnz-krg

kronik depresif insanlar var. bu kastettiğim "çok bunalımdayım"cı genç kızlarındaki değil. basbayağı adamın psikolojisi depresif bu tür insanlar hayatı sırtlamakta çok zorlanıyorlar. içerikteki çoğu şeye katılıyorum ama şahsen benim sinirlerimi ailemle geçirdiğim vakit daha çok yıpratıyor. anne babanızla vakit geçirin demiş ama keşke geçirmeyebilsem.

animeci-ejderha

#18 Haikyuu

Görüş Bildir