Görüş Bildir
Haberler
Kendinizi Sürekli Başarısız mı Hissediyorsunuz? Genellikle Gözden Kaçan, Depresyon Habercisi Olabilecek 11 Durum

Kendinizi Sürekli Başarısız mı Hissediyorsunuz? Genellikle Gözden Kaçan, Depresyon Habercisi Olabilecek 11 Durum

Melis
30.01.2019 - 18:38 Son Güncelleme: 01.02.2019 - 01:59

National Institute of Mental Health'e göre dışarı çıkmamak, daha çok ya da az uyumak, sürekli üzgün hissetmek genellikle depresyon işaretleri olarak tanımlansa da aslında çoğu insan depresyon habercisi olan bazı küçük sinyalleri gözden kaçırıyor. BuzzFeed kaynaklı içeriğimizle bu küçük işaretler nelermiş birlikte görelim...

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/stephhallett...
İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Normalde olduğundan daha asabi olmak.

1. Normalde olduğundan daha asabi olmak.

Bir arkadaşınızın her zaman yaptığı bir davranış sizi artık rahatsız ediyor olabilir. Olaylara normalden daha fazla tepki veriyor veya sinirleniyor olabilirsiniz. Her şey gözünüze gıcık gelmeye başlamış olabilir. Uzmanlara göre sinir kat sayınızın artması depresyon habercisi olabiliyor.

2. İliklerinize kadar nostaljik hissetmek.

2. İliklerinize kadar nostaljik hissetmek.

Araştırmalara göre depresyonda olan insanlar kendilerini daha iyi hissetmek için sık sık eksi anılara, fotoğraflara ve eşyalara başvuruyorlar. Kendilerini kötü hissetmeleri ve depresyon yüzünden bulundukları hal onları eski anıları özlemeye itiyor. İlk başlarda kısa süreli olarak eski ve mutlu anılarla kendilerini iyi hissetseler bile daha sonradan güzel zamanların getirdiği özlem onları daha çok üzülmeye itiyor.

3. Kabızlık.

Depresyonun getirdiği stres ve mutsuzluk yükü vücuda kabızlık olarak yansıyabiliyor. Her kabızlık kesin bir depresyon teşhisi olmasa da (bu içerikteki diğer maddeler gibi) yine de bir işaret olarak görülüyor.

4. Boş zamanlarınızda stresli hissetmek.

İşten ve derslerden sıyrılıp biraz boş zaman geçirmek çoğunlukla dört gözle beklenen bir şey olsa da, depresyonda olan kişilerin takvimlerindeki boş günler onlara çok stresli hissettiriyor. Çünkü onlar için boş zaman demek bolca negatif düşünce demek. Yapılan araştırmalar göre depresyonda olan erkekler boş zamanlarını doldurmak için her türlü aktiviteyi deniyorlar; daha çok içiyor, daha sinirli oluyor, daha çok dışarı çıkıyorlar.

5. Konsantrasyon problemleri yaşamak.

Depresyon süresinde zihni sürekli meşgul eden negatif düşünceler kişiye odaklanma sorunları yaşatıyor. Genellikle konsantrasyon problemleri bulunan insanlara ADHD teşhisi konsa da uzmanlar bunun yanlış olduğunu söylüyorlar. Depresyon tam bir odaklanma düşmanı!

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Dürtülerinize göre hareket etmek.

Dürtüleri susturamamak ve sürekli onlara göre hareket etmek de bir belirti olabiliyor. Mesela alışveriş yaparken ihtiyacınız olmayan şeyleri alıyor, kendinizi durduramıyor olabilirsiniz. Aklınıza gelen ilk şeyi söylemek veya hislerinizi kontrol edememek de bir örnek.

7. Sivilcelerinizin artması.

Sivilceleriniz artmaya başladıysa ya da vücudunuzdan nedenini çözemediğiniz ağrılarınız oluyorsa bu durum depresyon habercisi olabilir. Uzmanlar sivilce ve ağrıların sebebinin bastırılmış duygular olabileceğini söylüyorlar. Doktorlar genellikle fiziksel acıyı geçirmeye odaklanacağı için kafanızda veya iç dünyanızda olup biteni es geçeceklerdir.

8. Kendini sürekli suçlu hissetmek.

8. Kendini sürekli suçlu hissetmek.

Sizinle alakası olsa da olmasa da her şey için kendinizi suçlamaya başladıysanız dikkat! Bir ekip çalışmasında yanlış giden bir şey ya da seçtiğiniz bir restoranın kötü çıkması gibi durumlar size yoğun suçluluk duygusu hissettiriyorsa bir uzmana danışmakta fayda var.

9. Vücutta kızarıklıklar oluşmaya başlaması.

9. Vücutta kızarıklıklar oluşmaya başlaması.

Sedef hastalığı da denilen, vücudunuzda kaşınma ve kızarma etkisi yaratan izler oluşmaya başladıysa bunun sebebi negatif duygularınız ve yoğun stresiniz olabilir. Bedeniniz, içinizde olup bitenleri dışarı yansıtıyor belki de.

10. Başarısız hissetmek.

Başarısızlık hissi depresyonla birlikte gelen yönlerden bir tanesi. Hiçbir şeyi beceremediğinizi düşünmek yerine işvereninize gidip, veriminizde bir sorun olup olmadığın sorabilirsiniz. Eğer cevap 'hayır' ise demek ki başarısız değilsiniz yalnızca öyle hissediyorsunuz.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Kişisel hijyeni ihmal etmek.

Depresyonun getirilerinden bir tanesi de kişisel hijyene özen göstermemek. Dişlerinizi daha az fırçalamaya başlayabilirsiniz ya da duş aldığınız günlerin sayısında bir düşüş olabilir. Günlük yapmanız gereken kişisel temizlik kuralları depresyonda olan bir kişiye son derece zor gelebilir. Hiçbir şey yapmama isteği ile beraber hijyeninizi de azaltmış olabilirsiniz.

Bu içerikte maddelerin sadece bilgi edinme amaçlı olduğunu ve kesinlikle bir teşhis içermediğini de söyleyelim. Eğer depresyona girdiğinizden şüpheleniyorsanız mutlaka bir uzmana başvurun. 

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
142
57
47
10
4
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Uygar Aytun

Çıkardığım sonuç : Parasızlık tüm sorunların olduğu gibi depresyonun da anasıdır.

Kızıl Sakal

11/11 büyük başarı. Tanıdık bir psikolog var mı?

lavin YAAAA

buyrun yardımcı olayım

Pasif Kullanıcı

sadece 2si var.çok şükür.