Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Güçlü Bağlara Sahip Anneler ve Kızlarının Birlikte İzlemeleri Gereken 17 Film

Sanat-

Onların aralarındaki duygu yoğunluğunun, dayanışmanın, özlemin, bazen de atışmanın başka bir örneği daha yok. Anne ve kız olarak bu duyguları ve fazlasını derinden hissedebileceğiniz bir filmi başbaşa izlemek istiyorsanız işte aradığınız "anne-kız filmleri". 😌

Özetler beyazperde.com'dan alıntılanmıştır. İyi seyirler...

17. Çılgın Cuma / Freaky Friday (2003)

IMDb: 6.1

Tess Coleman ile ergenlik çağındaki kızı Anna arasındaki gözle görünür kuşak farkı, aralarında ciddi anlaşmazlıklara neden olur. İkisi de birbirlerinin tercihlerini anlamakta fazlasıyla zorlanırlar. Perşembe akşamı bir Çin lokantasında ciddi bir tartışmanın orta yerinde bulurlar kendilerini. Her ikisi de restorandan birer fal kurabiyesi alır ve yemeleri ile birlikte ertesi gün, karşılıklı olarak bedenleri içinde yer değiştirmiş halde bulurlar kendilerini. Yeni kimliklerine uyum sağladıkça birbirlerini daha iyi anlamaya başlarlar. Nihayetinde ancak karşılıklı olarak ortaya koydukları öz saygı ile olayları ve durumları birbirinden ayırabilmeleri gerçek olabilecektir.

16. Yorgan Hikayesi / How to Make an American Quilt (1995)

IMDb: 6.2

Finn yüksek lisans tezini vererek mezun olmanın eşiğindeki genç bir öğrencidir. Her şey planlandığı gibi gittiğinde nişanlısı ile evlenecektir. Fakat özgür yaşamının sonlanacağı düşüncesi, yaz tatilinin çekiciliği ile birleşir. Soluğu babaannesinin evinde alan genç kadın, burada bir grup başka kadınla birlikte hayatı, evliliği ve aşkı yeniden gözden geçirecektir.

15. Buradan Çok Uzakta / Anywhere But Here (1999)

IMDb: 6.2

1995... Ann ve Annesi Adele, 20 yıllık bir Mercedes ile yeni hayatlarına doğru yola çıkarlar. İstikamet bir hayaller kasabası olan Beverly Hills'dir. Wisconsin'de eski yaşadıkları yer olan boğucu ve bunaltıcı Bay City'den bir uzaklaşmadır bu. Geleceklerine kendi başlarına yön verebilecekleri bir yere yerleşmeyi hayal etmektedirler. Aralarındaki fazlasıyla samimi ancak temelde çatışmalı ilişki ise, hayattan farklı şeyler bekleyen iki insanın hayata karşı garip konumlanmasıdır. Anne-kız, yeni bir hayata başlamanın eşiğindedirler.

14. Mamma Mia! (2008)

IMDb: 6.4

Sophie babasız büyümüş ve bunun hasretini çeken, güzel bir kızdır. Babasının kimliğini keşfetmeyi ümit eden Sophie Sheridan'ın öyküsü, ünlü pop grubu ABBA'nın hit şarkıları eşliğinde anlatılır. Sophie Sheridan evlenecek yaşa gelmiştir. Nikahtan bir gün öncesinde annesi Donna'nın 20 yıl önce ziyaret ettiği Yunan adalarında yaşadığı geçmişinden üç erkek birden getirir. Donna karda yürüyen ve izini belli etmeyen bir çapkın kadındır aslında ve kızının gerçek babasının kim olduğunu bilmemektedir.

13. Deniz Kızları / Mermaids (1990)

IMDb: 6.6

Charlotte Flax, sıra dışı annesi Rachel ve kız kardeşi Kate ile birlikte yaşayan 15 yaşındaki bir genç kızdır. Kendisine Mrs. Flax ismini veren annesi, iş yerinde meydana gelen bir sorun nedeniyle taşınacaklarını söyler ve Eastport isimli küçük bir kasabaya yerleşirler. Charlotte, Yahudi olmalarına rağmen Katolikler'e karşı büyük bir takıntısı olan ve Katolik bir rahibe olmayı kafasına koyan ilginç bir çocukken, kız kardeşi Kate henüz bebekken yüzmeyi öğrenen, 9 yaşındaki bir yüzme şampiyonudur. Annesi Rachel ise sıra dışı bir kişiliğe sahip özgür ruhlu bir kadındır. Üçünün sürdüğü hayat ise son derece eğlenceli ve trajik anlara sahne olur.

12. Yaşamın Kıyısındaki Kartpostallar / Postcards from the Edge (1990)

IMDb: 6.7

Hollywood'un en tanınmış aktrislerinden biri olan Suzanne Vale, uyuşturucu madde bağımlılığı olan düzensiz bir hayatın içinde sürüklenen bir kadındır. Sık sık ani bayılmalar yaşayan ve hafıza problemleri yaşayan başarılı aktris rol aldığı son filmin setinde enkaz halindedir. Kuliste odasına doğru yürürken karşısına bir uyuşturucu satıcısı çıkar ve sonrasında Suzanne kendisini hastaneye yetiştirmeye çalışırlarken bulur. Burada tedavi altına alınır ve bu süreçte her şeye sıfırdan başladığı temiz bir hayata kavuşmaya karar verir. Ta ki annesi ziyaretine gelene kadar...

11. Omuz Omuza / Stepmom (1998)

IMDb: 6.7

Luke ani bir ayrılığın ardından yeni hayatına başlar. Eski karısı Jackie ile ayrılmasının ardından hayatını yeniden yoluna kurmanın derdindedir. Yeni tanıştığı sevgilisi olan Isabel ile birlikte yaşamaktadır. Hayatını adadığı çocukları da onunla beraber yaşamaktadırlar. Luke’un iki çocuğu Anna ve Ben, Luke ne yaparsa yapsın bir türlü Isabel’e ısınamamışlardır. Öte yandan Isabel de bu iki çocuğu pek sevmemektedir. Ailevi problemler, günden güne büyüyeceklerdir.

10. Kadın Dediğin / Real Women Have Curves (2002)

IMDb: 7.0

Los Angeles'ın doğusunda yaşayan, Meksika göçmeni bir ailenin kızı olan 18 yaşındaki tombul Ana'nın önünde parlak bir gelecek vardır. Ailesinde üniversiteye gitmeyi hayal edebilen ilk kişidir, ama ablası Estela'nın giysi atölyesi eldeki işleri yetiştiremeyince, Ana bir dizi şık elbise siparişinin zamanında teslim edilmesi için gönülsüzce yardıma koşar. Kendisininkinden çok farklı hayatlar süren kadınlara havalı kıyafetler dikmek için harcanan onca emek onu sinirlendirir. Hem hayallerine, hem de vücuduna dar gelecek giysilerdir bunlar. Atölyede ter dökerek geçirdiği uzun saatlerin ardından, Ana ablasının çalışkanlığını ve yeteneğini takdir etmeye başlar. O da atölyedeki kadınlara vücutlarındaki kıvrımları sevmeyi ve kendilerini diğerlerinden farklı kılan her şeyin kıymetini bilmeyi öğretir.

9. Anneler ve Kızları / Mother and Child (2009)

IMDb: 7.2

Anneler ve Kızları üç kadını mercek altına alıyor: Elizabeth (Naomi Watts), güzelliğinin farkında olan ve bunu çıkarına kullanan başarılı ve zeki bir avukattır. Her güzel kadının izlediği yolu izler, ne zaman bir konuda galip gelemeyeceğini veya durumla başa çıkamayacağını anlasa, cazibesini kullanır. Bu parmağında oynattığı erkekler, patronu (Samuel L. Jackson) romantik bir ilişkinin başlangıcına yol açacak olsa da ya da gereğinden fazla arkadaşça davranan komşusu ya da kocası (Carla Gallo ve Marc Blucas) olabilir. Eşini kontrol etmek için bile kadınlığını kullanmakta bir beis görmemektedir. Karen (Annette Bening) ise yürekli ama bunu asla göstermeyen bir sağlık çalışanıdır. 14 yaşındayken doğurduğu kızını evlatlık vermiş ama bunu hiç atlatamamıştır. Çektiği acılar onu hayata karşı sertleştirmiştir. Etrafındaki herkese karşı acımasız ve sert bir hale gelmiştir, iş arkadaşı olan ve ona ilgisi açık olan Paco'ya bile (Jimmy Smits). Lucy de (Kerry Washington) kocasıyla çocuk sahibi olamamış ve hep hayal ettiği aileye sahip olmak için evlatlık almayı planlayan bir 20 yaşında bir kadındır. Üç kadının hikayesi annelik duygusu etrafında birleşir.

8. Çelik Manolyalar / Steel Magnolias (1989)

IMDb: 7.2

Çelik Manolyalar, bir güzellik salonunun etrafında birbirleriyle çok iyi dost olan bir grup kadının yaşamlarından kesitler aktarıyor. 1980'li yıllarda Louisiana'da yaşayan bir grup kadının, kocalarıyla ilgili bazı sorunları vardır. Kimi ölmüştür, kimi depresiftir, kimi daha evlenememiştir bile. Böylelikle bu kadınlar giderek kendilerini dedikodunun dayanılmaz çekiciliğine kaptırırlar. Dedikodu, bu kadınların en iyi yaptığı şeydir. Dışarıda başka insanlarda arayıp da bulamadıkları birçok şeyi kendi aralarında ve bu küçük güzellik salonunda buluyorlardır.

7. Cesur / Brave (2012)

IMDb: 7.2

Merida, Kral Fergus ve Kraliçe Elinor’un okçuluk konusunda oldukça yetenekli ama bir kadar da deli fişek kızlarıdır. Kaderinin kendi elinde olduğuna inan Merinda, ülkede yüzyıllardan beri gelen bir geleneğe karşı çıkar. Lord MacGuffin, Lord Macintosh ve Lord Dingwall bu yetenekli, kızıl saçlı kızdan hiç hoşlanmazlar ve Merida’nın kararları krallık içerisindeki düzeni bozar. Bilge Kadın’a başvurduğunda ise uğursuz bir dileğin onu beklediğini öğrenir. Merinda ardı sıra gelen tehlikeli güçlerin farkına varır ve daha fazla gecikmeden korkunç laneti ortadan kaldırmaya çalışırken bir ayndan da gerçek cesaret ile yüzleşir...

6. Küçük Kadınlar / Little Women (1994)

IMDb: 7.3

March ailesinin babası, Amerikan Sivil Savaşı'nda Kuzey Eyaletleri için savaşa katılırken, karısı bu zor günlerde evde kalıp çocuklarının bakımını üstlenmek zorundadır. Evin en büyük kızı Meg, şaşalı balo için hazırlıklarını yaparken kız kardeşi Jo tanınmış bir yazar olmanın hayallerini kurmaktadır. Çekingen bir çocuk olan Betty'nin ise piyano takıntısı vardır ve zamanının önemli bir kısmını, zengin birini bulup evlenme hayali kuran kardeşi Amy ile kavga etmektir. Birbirlerine sıkı bağlarla bağlı bu ailenin kaderinde ise kaçınılmaz olaylar ve küçük trajediler bulunmaktadır. Hepsi birer birer gerçekleşmeye başladığında ise birbirlerine destek olmak tek çıkış yolları olacaktır.

5. Sevgi Sözcükleri / Terms of Endearment (1983)

IMDb: 7.4

Shirley MacLaine ve Debra Winger bir anne-kız hikayesiyle unutulmaz bir filmde, hem kritiklerin hem de izleyicilerin beğenisini kazanıyorlar. Yönetmen James L. Brooks, 30 yıllık bu ilişkinin çeşitli dönemlerini büyük bir ustalıkla ekrana getiriyor. Jack Nicholson, MacLaine'in çılgın ve kadın düşkünü, eski bir astronot olan komşusunu canlandırıyor.

4. Sözcüklerin Gücü / Akeelah and the Bee (2006)

IMDb: 7.5

Akeelah Anderson doğal yetenekleri olan Los Angeles'lı bir kız çocuğudur. En büyük yeteneği kelimeler ile oynamaktır. Dr. Larabee'nin yönlendirmesiyle ulusal çapta şöhrete kavuşacağı, okullar arası bir turnuvada yükselme sürecine girer. Herkesi derinden etkileyecek olan bu süreç sadece basit bir yarışma değil, insanların birbirine güvenini de tazeleyecek olan benzersiz bir deneyim olacaktır.

3. Dönüş / Volver (2006)

IMDb: 7.6

Hayatını en zor koşullarda bile kazanmak için elinde geleni hiç gocunmadan yapan Raimunda, ailesine bakabilmek için birden fazla işte çalışmaktadır. Ablası Sole, onun kadar savaşçı bir yapıya sahip değildir. Yine de kuaförlük yaparak para kazanır. Bu kendi hallerinde yaşayan insanlar bir gün halalarının vefat haberini alırlar. Halasının cenazesine ablası ile beraber gitmek isteyen Raimunda, gittiği yerde daha keskin bir acı ile karşı karşıya gelecektir. Öte yandan Sole da cenazede hayatının şokunu yaşayacaktır. Yıllar önce bir yangına kurban giden anneleri geri dönmüştür. Hem kızlarının hem de torununun ona ziyadesi ile ihtiyacı vardır.

2. İki Kadın / La ciociara (1960)

IMDb: 7.9

Genç yaşta dul kalmış tezgahtar Cesira, 1943’te bombardımandan kurtulmak için ergenlik çağındaki sevgili kızı Rosetta ile Roma’yı terk edip köyüne gider. Yolculukları sırasında köyde, ve müttefikler geldikten sonra Roma’ya dönerken kızını korumak için elinden geleni yapar, ama başarılı olamaz.

1. Güz Sonatı / Höstsonaten (1978)

IMDb: 8.3

Dünyaca ünlü bir konser piyanisti olan Charlotte, hayat arkadaşının ölümü üzerine yıllarca ihmal ettiği kızı Eva’yı ziyarete gider. Eva, gösterişli annesinin tersine, bir rahiple evlenmiş, mütevazı bir hayat sürmektedir. 
Charlotte daha önce bir kliniğe yerleştirdiği zihinsel özürlü kızı Helena’yı Eva’nın evinde görünce şaşırır. Zaman içinde Eva ve Charlotte arasındaki gerilim tırmanacak, uykusuz bir gecede, anne kızın birbirlerine söylemek istediği her şey tek tek açığa çıkacaktır.
İsveç sinemasının dünyaca ünlü yönetmeni Ingmar Bergman, insan ruhunun beklenti, umut, hayal kırıklığı ve sevgi gibi duygularını şiirsel bir akıcılık ve duyarlılıkla anlatıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Çılgın cuma ile Küçük kadınları izledim bir tek diğerlerini de izleyeceğim paylaşım için teşekkürler

rumeysa-yaka

Bir tanede benden olsun White oleander

rumeysa-yaka

16 numara Amerikan yorganı filmini çocukken cnbc-e de izlemiştim internette veya dvd olarak hiçbiyerde bulamıyorum yıllardır :(

queen-of-the-alaska

bağları bağırsaklara diye okudum amk

layd

yapma editör.. anası olan olmayan var. ağlatma beni. :(

Görüş Bildir