Kritik MGK Toplantısında Suriye Konuşuldu

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu toplantısında Suriye'deki gelişmeler ele alındı. Toplantı sonrası açıklamada "Bölgede sivil halkı hedef alan terör saldırıları ile demografik yapının değiştirilmesinden duyulan endişe dile getirilmiştir" denildi.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. 

Kurulun Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki Haziran ayı olağan toplantısı saat 15.10'da başladı, 19:00 sularında bitti. Toplantı toplam 4 saat sürdü. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada Suriye'deki gelişmelerin ele alındığı vurgulandı

Bildiride Suriye ile ilgili şu değerlendirme yapıldı:

"Güney komşularımızdan Suriye'de cereyan eden hadiseler etraflıca değerlendirilmiş, muhtemel tehditler ele alınmış, sınırlarımızda alınan ilave güvenlik tedbirleri üzerinde durulmuştur. Bölgede yaşayan sivil halkı hedef alan terör saldırıları ile bölgenin demografik yapısının değiştirilmesine yönelik eylemlerden duyulan endişe dile getirilmiştir. Uluslararası kamuoyunun bölgede yaşanan insan hakları ihlallerine karşı sürdürdüğü duyarsız tutumuna dikkat çekilerek, ülkemize sığınan insanların mağduriyetinin giderilmesi için bugüne kadar yapılan insani çalışmaların kararlılıkla devam ettirileceği ifade edilmiştir. Irak'ın terör örgütleri ile mücadelesi kapsamında yaşanan son gelişmeler gözden geçirilmiş, ülkemizin ve bölge ülkelerinin Irak ile olan ilişkileri ele alınmış, Irak sınırları içerisinde yaşayan soydaş ve akraba toplulukların durumları hassasiyetle değerlendirilmiştir."

MGK bildirisinde ismen anılmasa da 'sivil halkı hedef alan saldırılar' ifadesiyle Kobani'ye IŞİD saldırısı, 'demografik yapının değiştirilmesi' ifadesiyle de Tel Abyad'da YPG'nin Türkmen köyleri boşalttığı yönündeki iddialara atıfta bulunuluyor.

'Parelel devlet yapılanmasıyla mücadele'

MGK bildirisinde şöyle devam edildi:

"Milletimizin kardeşlik duygularını ve bir arada yaşama iradesini zayıflatarak ülke genelinde vatandaşlarımızın güvenliğini ve hayat hakkını ortadan kaldırmayı hedef alan terör örgütlerine yönelik mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğinin altı çizilmiştir.Milli güvenliğimizi tehdit eden, başta Paralel Devlet Yapılanması olmak üzere, tüm yasadışı oluşumlara karşı yürütülen mücadeleye kararlılıkla devam edileceği bir kez daha dile getirilmiştir"

Yemen, Libya ve Mısır başta olmak üzere Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmelerin ele alındığı aktarılan açıklamada, Ukrayna'daki gelişmelerin görüşüldüğü ve çatışmaların sona erdirilerek Minsk Önlemler Paketi'nin uygulanmasının öneminin vurgulandığı belirtildi.

AA ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

IŞİDIrakMısırRecep Tayyip ErdoğanSuriyeTerörUkrayna
Görüş Bildir