Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Google'ın Ardından Facebook da Yalan Haberlere Savaş Açtı

 > -
Abone ol

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, ABD'de başkanlık seçimleri sonrası gelen tepkiler üzerine yalan haber yapan siteleri yasakladığını açıkladı. Benzer bir hamle, geçtiğimiz günlerde Google'dan da gelmişti.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal'a konuşan Facebook sözcüsü, yalan haber yapan sitelerin "yanıltıcı, yasadışı ve aldatıcı" kategorisine alındığını belirtti.

Böylece bu siteler Facebook'ta reklam göstererek gelir elde edemeyecek.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre sözcü, gazeteye yaptığı açıklamada, bütün yayıncıların gözetim altında tutularak sosyal medya platformunun kurallarını ihlal etmemeleri için sıkı bir kontrolden geçirileceğini söyledi.

ABD'de başkanlık seçimlerinin tartışıldığı temel platform haline gelen Facebook'a, yalan haber yayılmasına izin verdiği için eleştiriler yöneltiliyordu.

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg ise Facebook'un ABD'de başkanlık seçimlerinin gidişatını etkilediği iddialarına şiddetle karşı çıktı.

Zuckerberg, yalan haberlerin sitenin küçük bir bölümünü oluşturduğunu, yine de bu sorunla başa çıkacaklarını söyledi.

'Zuckerberg ve tüm şirket çalışanları yalan haberleri biliyor'

İnternet sitesi Buzfeed ise Facebook'un yalan haberlerle mücadele etmek için onlarca çalışandan oluşan gizli bir ekip kurduğunu iddia etti. 

Facebook'un ekibinde yer alan ancak adının açıklanmasını istemeyen bir çalışan Buzfeed'e, "Zuckerberg de şirkette çalışan bütün herkes de bütün seçim kampanyası süresince platformumuzda deli gibi yalan haberin dolaştığını biliyor" dedi.

Benzer bir hamle Google'dan da gelmişti...

Journo'nun konuya değindiği haberine göre ABD başkanlık seçimlerinin Donald Trump’ın zaferi ile sonuçlanmasının ardından, Facebook ve Google algoritmalarının kullanıcılara popüler içerik gösterme eğilimi nedeniyle dezenformasyon yaydıkları ve seçim sonuçlarını etkiledikleri suçlamalarıyla ağır eleştiri almıştı.

Google, artık 'gerçeği manipüle eden, yanlış aktaran ya da saklayan' mecraları Google reklam ağında barındırmayacağını açıklamıştı.

Google Haberde Doğruluk Kontrolünü Öne Çıkartıyor - onedio.com
Google Haberde Doğruluk Kontrolünü Öne Çıkartıyor - onedio.com

Konuyla ilgili tartışmalar 70news isimli asparagas haber içerikleri üreten bir sitede yayınlanan, ‘Trump oyların çoğunu aldı’ haberinin yanlış olduğu halde Google Haberler sekmesinde yer alması üzerine başlamıştı.

70news sitesinde yer alan, Trump’ın toplam oyun çoğunu aldığında dair yalan haber, Google’da yapılan başkanlık seçim sonuçları aramalarında en üst sırada çıkıyordu.

Bilindiği üzere, Trump başkanlık için yeterli delegeyi çıkarmış olsa da, toplam oy sayısında Hillary Clinton sandıklardan birinci çıkmıştı. 

Oysa Google algoritması, ilgili 70news.com haberini ‘nihai seçim sonuçları’ aramasında en üst sırada göstererek, bu yalan haberin çok hızlı bir şekilde yayılmasına sebep olmuştu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir