Görüş Bildir
Haberler
Google'dan Avrupa Medyasına 163 Milyon Dolar Destek

Google'dan Avrupa Medyasına 163 Milyon Dolar Destek

Onedio Medya
28.04.2015 - 10:26 Son Güncelleme: 28.04.2015 - 12:46
İçeriğin Devamı Aşağıda

Amerikan internet devi Google, gelecek üç yıl boyunca Avrupa'daki bazı medya kuruluşlarına ve gazetecilik hizmeti sunan yeni şirketlere 163 milyon dolar yardım vaat etti.

Geniş kapsamlı bir destek paketinin parçası olan bu yeni fonlarla, internet haberciliğinden para kazanma çabalarının desteklenmesi hedefleniyor.

Google'ın girişimine İngiliz Financial Times ve Guardian gazeteleriyle İspanya'nın El Pais'i ve Almanya'nın Die Zeit'ı destek veriyor.

Ancak Google'ı eleştiren kimi medya grupları bu projeye katılmayacak.

Rupert Murdoch'un News Corp grubuna bağlı gazeteler ve Berlin merkezli Axel Springer grubu, projenin kurucu ortakları arasında yer almıyorlar.

Bununla birlikte Google, bu gruplara da kapılarının açık olduğunu bildirdi.

Google, 2013'te de Google Haber sayfasında gazetelerin manşetlerini ve haberlerden kısa bir alıntıyı yayımlama hakkı yüzünden anlaşmazlık yaşadığı Fransız medyasına benzer bir fon sağlamıştı.

O dönemde yorumcular, bu anlaşmanın başka ülkelerde de lisans ücreti isteyen gazetelerle benzer ortaklıkların yolunu açtığını belirtmişti.

Google'dan parasal yardım kabul eden gazetelerin şimdi okurlarını Google'ın faaliyetlerine ilişkin haberlerde çıkar çatışması yaşanmaması için gerekli önlemleri aldıklarına inandırmaları gerekiyor.

Google ayrıca Avrupa gazeteleriyle reklam, uygulamalar, dijital abonelik ve analitik veriler yoluyla gelirlerin artırılması konusunda ortak çalışmalar da yapacak.

Ayrıca Paris, Hamburg ve Londra'da görevli üç Google yetkilisi gazetecilere dijital eğitim verecek.

Google ayrıca insanların hangi tür haberleri okuduğu konusunda yapılacak araştırmalara fon sağlayacak.

Google Avrupa'nın stratejik ilişkiler müdürü Carlo D'Asaro Biondo, 'Dijital Haber Girişimi kapsamında, habercilikte daha sürdürülebilir modeller geliştirilmesi için, Google gazete yayıncıları ve basın kuruluşlarıyla elele çalışacak. Bu sadece bir başlangıç. Diğer basın kuruluşlarını da bize katılmaya davet ediyoruz.' dedi.

Bununla birlikte projeye katılan şirketlerden Guardian, gerçekte sağlanacak desteğin anlaşmadaki taahhütlerin gerisinde kalacağı kuşkusunu yaşıyor.

Guardian Haber ve Medya Grubunun uluslararası müdürü Tony Danker, 'Dijital Haber Girişimi'ni memnunlukla karşılıyor ve projenin içerdiği potansiyeli görüyoruz. Ancak bu potansiyel, Google Avrupa'da ortaya çıkarılan projenin Google'ın Amerika'daki merkezinde de benimsenip benimsenmeyeceğine bağlı. Projenin başarısı, gazeteciliğin dijital çağda daha da gelişmesi için anlamlı bir değişim getirip getirmeyeceğiyle sınanacak.' dedi.

BBC Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0