Gezginlerin Dikkatine! Farklı Ülkeleri Ziyaret Etmeden Önce Okumanız Gereken Hayat Kurtarıcı Bilgiler

1.2bPAYLAŞIM

Yola dikkatli çıkan her zaman daha avantajlıdır!

1. Güney Kore'deyken Google Maps'e güvenmeyin.

Çünkü, Google Maps Güney Kore'de seyahat ederken yolunuzu bulmanıza yardımcı olmayacaktır. Bu ülkenin hükümeti Google Maps'e milli güvenlik nedenlerinden dolayı kartografik bilgilerini kullanma izni vermiyor. Bu yüzden Güney Kore'ye doğru bir yolculuğa çıkmadan önce yerel bir navigasyon programı indirmekte fayda var. En popüler olan ise hem Korece hem de İngilizce kullanılabilen NAVER Map.

2. Britanya'dayken aşırı ısrarcı bağış toplayıcılarla karşılaşabilirsiniz.

Bu kişiler için oluşturulmuş bir kelime bile var: Chugger. "Charity" (Bağış) ve "Mugger" (Soyguncu) kelimelerinn birleşiminden oluşuyor. Bu insanlar çok ısrarcı davranıyolar: sokakta yayalara "saldırıyor," sevinçle selamlıyor ve inatla iyi bir amaç için biraz para bağışlamalarını istiyorlar. Ayrıca sık sık ankete katılmanızı ya da aylık bağışlarda bulunmanızı da isteyebilirler.

Açıkçası bu yöntem işe yarıyor. Bazı insanlar sadece bu kişilerden kurtulmak için para verirken, eğer para vermek istemiyorsanız bu kişilerle bir sohbet başlatmamak en iyisi. Sonuçta bu olay istekli olmalı, değil mi? 

Britanyalılar bu kişileri verdikleri rahatsızlık nedeniyle sevmiyorlar fakat yine de yaptıkları işi hayır işinin bir parçası olarak görüp onlara sabırla yaklaşıyorlar.

3. Singapur'dayken toplu taşımada yemek yemek ya da içecek içmek yasaktır.

Singapur'a bazen yasakların ülkesi dendiği olur. Boşa da değildir. Belki de halka açık alanlarda sigara içmenin 1000 dolar cezası olduğunu duymuşsunuzdur.  Toplu taşımada yemek yemenin, içecek içmenin ya da bebek emzirmenin cezası ise biraz daha az: 500 dolar. Eğer metrodayken susuzluktan ölmek üzereyseniz, üzgünüz: beklemek zorundasınız.

Peki bu kadar katı kanunlar niye? Singapur hükümeti yolcuların karşılaşabileceği tehlikeli durumları ve güçlükleri ortadan kaldırmak için böyle bir yol geliştirmiş. Sonuçta yanlışlıkla dökülen bir içeçek koltukları mahvedebilir ya da insanlar dökülen şeylerin üzerine basıp kayabilir.

4. Endonezya'da bir "canang'a" kötü söz söyler ya da üzerine basarsanız hapsi boylayabilirsiniz.

Eğer Endonezya adası Bali'yi ziyaret edecekseniz Hindu tanrısı Sang Hyang Windi Wasa için hazırlanan bir "canang sari" adağı gördüğünüzde dikkatli olmalısınız. Yerel halk bu adakları gündelik olarak kaldırımların üzerine bırakmakta. Kazara bile olsa üzerlerine basan ya da herhangi bir şekilde saygısızlık eden kişiler 4 yıla kadar hapis ve yüksek para cezaları ile karşı karşıya kalmakta.

Daha önce bu adaklara "pis" diyen bir kadın 14 ay boyunca hapis yatmıştı.

5. İsviçre'de saat 21.00'dan sonra bir şey satın almak neredeyse imkansızdır.

Mağazaların çoğu günler 18.30'da, perşembe günleri de 21.00'da kapandığı İsviçre'de, pazar günleri mağazalar tamamen kapalı. Yine de, kendi kuralalarına göre çalışan bazı küçük işletmeler de bulunmakta.

21.00'dan sonra açık bir market bulsanız bile alkol satın alamıyorsunuz, çünkü bu saatten sonra alkol satışı yasak. Bu yüzden İsviçre'de alışverişleri önceden yapmak en mantıklısı. Avusturya, Almanya ve bazı diğer Avrupa ülkelerinde de benzer kurallar bulunmakta.

6. Yerel para birimi Tunus Dinarı'nı Tunus'tan dışarı çıkarmak yasaktır.

Tunus Dinarı "kapalı-döviz" olarak da bilinen dövizlerle alakalıdır ve bu yüzden ülke dışına çıkarmaktaki herhangi bir uğraş başınızı kanunla belaya sokabilir. Tunus'u terk ederken havaalanında kontrol edilme riskine rağmen bazı turistler kağıt ya da bozuk paraları başka döviz çeşitleriyle karıştırarak yanlarında götürmeye çalışabiliyorlar. Yine de birkaç bozuk ya da kağıt para ile yakalanmak sizi sıkıntıya sokmayacaktır. Memurlar parayı alıp size kızabilirler.

7. Tayland'daki tuvaletler sizi şaşırtabilir.

Tuvaletlerin Amerikalılar ve Avrupalılar için şaşırtıcı olması sadece Tayland değil, başka birçok Asya ülkesi için de geçerli. Bu tuvaletlerin kullanımı Asya dışından gelenler için farklı olduğundan insanlar nasıl kullanacaklarını şaşırıyorlar.

8. İtalya sokaklarında sahte polisler gezer.

Bazı diğer ülkelerde de olduğu gibi, İtalya sokaklarında da sahte polislerle karşılaşma tehlikesi bulunmakta. Kendileri turistleri çeşitli nedenlerle kontrole çekip ceplerinden para çalıyorlar. Bazen sivil kıyafetler içindeki insanlar da polis gibi davranıp sahte rozetler gösterebiliyorlar. (Fotoğraftakiler gerçek polisler.)

Sivil kıyafetler içindeki gerçek polisler turistlerin belgelerini kontrol etmiyorlar çünkü onların tamamen farklı, başka görevleri var. Eğer bu durumla karşılaşırsanız heyecanlanıp belgelerinizi ya da çantanızın içini göstermeye kalkmayın. Aksine gerçek polisi aramalarını rica etmek bu kişilerin ortadan kaybolup sizi rahat bırakmasına neden olabilir.

9. Çin'de çocuğunuzun taksiye "zarar vermesi" ihtimali vardır.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde taksicilerin yolcuları kandırdığı çeşitli yollar vardır fakat Çin'de araca zarar verdiğiniz için suçlanabilirsiniz! Olay şöyle gerçekleşiyor: Sinsi bir taksi şoförü kırık kapı kolunu uhu ile tutturuyor ve olaylardan habersiz olan yolcu kapıyı açmaya çalıştığında kol birden bire "kırılıyor."

Bağırmaya başlayan şoför yolcunun zararı karşılamasını sağlıyor. Bu gibi durumlarda en mantıklısı polisi dahil etmek: çünkü büyük ihtimalle suçlu bulunmayacaksınız. Tabii ki, en başta legal olan taksilerle nasıl iletişim kuracağınızı öğrenmenin de faydası var. Mesela Pekin'de bütün yasal taksi plaka numaraları "京 B" sembolleri ile başlıyor.

10. Avustralya'daki her şey sizi öldürmek istemiyor. Fakat yine de biraz doğruluk payı var.

Bu ülkede tehlike sadece örümceklerden ve yılanlardan kaynaklanmıyor. Zararsız gibi görünen çimenler ve tatlı kuşlar da tehlikeli! Güney Yarımküre'de eylül ayında ilkbaharın başlaması ile Avustralyalılar'ın bile dalga geçtiği iki durum ortaya çıkıyor: Bindi ve saksağanlar.

"Bindi" kulağa her ne kadar öyle gelse de kutsal bir işaret falan değil. Hatta Steve Irwin'in kızı bile değil! Bindi maydonoza benzeyen zararlı bir ot.

Otun kendisi zararlı olmasa da insanların ve hayvanların ayaklarına iğne gibi batan tohumları öyle. Ayakkabılar bile korunmak için yeterli değil. Avustralyalılar bu tehlikeli durumu ortadan kaldırmak için bitki öldürücü bir kimyasal kullanıyorlar.

Avustralya saksağanları Avrupa'dakilere benzemiyorlar ve hatta farklı bir kuş türüne aitler!

Kötü davranışlarının yanında bazı saksağanlar özellikle onları besleyenlere iyi davranıyorlar.

Hatta insanların kollarına konup yavrularını tanıştırdıkları bile oluyor. Olay şu ki, Avustralya saksağanları tıpkı bizim kargalarımız gibi insanların yüzlerini -mesela daha önce onlara karşı kaba davrananları- hatırlayabiliyorlar. Avustralya yetkilileri vatandaşlara kuşları provoke etmemelerini ve mümkünse dinlendikleri yerlerden uzak durmalarını öneriyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
u18

isviçrede geceleri bisiklet sürerken farınız ve stop lambanız yoksa ceza yersiniz. sınırdan geçerken telefonla konuşmanız yasaktır ve eğer arabayla geziyorsanız seyahat rotanızı isviçre üzerinden oluşturmayın çünkü kimi zaman sınırları kapatıyorlar ve vatandaş değilseniz veya oturumunuz yoksa hiçbir türlü almıyorlar.

burak-gumus8

Bali abartı. o kaldırımlardan binlerce turist geçiyor bir günde ve kimsede üzerine zaten basılmiş olan birseyi farketmiyor. yine basiyor.

miss.av

İspanya-Madrid metroları hırsızları ile meşhurdur. Organize şekilde çalışıp cüzdan-çanta çalıyorlar.

rabia-zuzu

Benim aklım İtalyan polislerinde kaldı :D

selimkazak

benimki de rus bayan polislerinde ...

pinear

Katılıyorum sana bacım :D

toreador

Bu ulkelerin hepsine gitmis birisi olarak bircogu cok nadir olabilecek olaylar cok daha iyilerini ekleyebilirdin diye dusunuyorum. Umarim sonraki iceriginde bunu gelistirirsin 139 kisi begenmis fena bir sayi degil daha iyilerini bekliyoruz

Görüş Bildir