Gerçek Kişilerden Esinlenilmiş Karakterlerin Gerçek Hayatta Nasıl Gözüktüklerini Merak Etmiş miydiniz?

Sanat
37PAYLAŞIM

Sizin için gerçek hikayeler üzerine kurulu yerli ve yabancı filmlerden, merak ettiğiniz o kişilerin kimler olduğunu derledik...

1. Orange is the New Black (Alex Vause)

Peki ya onun uyuşturucu kaçakçısı eski sevgilisi? Bizim seksiler seksisi Alex Vause'umuz gerçekte böyleymiş... Laura Prepon'ın canlandırdığı haliyle hatırlamak daha iyi olacak.

2. Orange is the New Black (Piper Kerman)

Eski kız arkadaşının uyuşturucu kaçakçılığı sebebiyle ismini verdiği Piper Chapman'ın hapishaneye giriş hikayesi ile başlayan dizi, gerçek bir hikayeye dayalı. Taylor Schilling'in canlandırdığı karakteri izlediğinizde gerçek Piper'dan soğur musunuz sever misiniz bilmiyoruz. Bu arada kendisi dizinin danışmanlığını da yapıyor.

3. Orange is the New Black (Sister Ardeth Platte)

Dizide çoğu karakter gerçek kişilerden esinlenme ama biz 'Sister' ile bitirelim. Rahibe, şu an 81 yaşında ve hala anti-nükleer aktivist.

4. Feud (Bette Davis)

İki yıldızın çatışmasını anlatan dizide, Susan Sarandon gerçekten Bette Davis olmuş değil mi?

5. Kaybedenler Kulübü (Mete - Kaan)

Enteresan radyo programları ile ünlenen Mete Avunduk'u Yiğit Özşener, Kaan Çaydamlı'yı da Nejat İşler canlandırdı. Gerçekte bu kadar jilet değillerdi tabii.

6. Vatanım Sensin (Gavur Mümin)

Kurtuluş Savaşı'nın büyük zekalarından ve kahramanlarından biri olan Mümin Aksoy, tehlikeli bir casusluk işini üstlenerek Yunan ordusu içerisinde Türk askeri olarak var olmuştur. Dizide de Halit Ergenç tarafından Albay Cevdet olarak tanıyoruz.

7. Feud (Joan Crawford)

Jessica Lange'nin de ondan geri kalır yanı yok. Oyunculuğuyla da o hırsı, nefreti, kıskançlığı harika bir şekilde hissettirmiş.

8. KaraYılan (Molla Mehmet)

Türkiye'nin en yüksek bütçeli dizilerinden, uğruna platolar kurduranlardan Karayılan, aynı isme sahip bir vatanperverin hikayesini anlatıyor. Antep'in düşman eline geçmemesi için var gücüyle, arkadaşlarıyla savaşmıştır. Bülent İnal da bu rolün hakkını vermiştir.

9. Köprü (Süper Vali Recep Yazıcıoğlu)

Gerçekte de Erdal Beşikçioğlu'nun dizide canlandırdığı vali karakteri gibi, gözü kara ve vatanı için her şeyi yapan, suçla ve usülsüzlükle mücadele eden, en sonunda da kötülerin kurbanı olan biri. Geçirdiği trafik kazasının şaibesi, gittiği her yerde doğru olanı yapmaya çalışması ve bunun için herkesle mücadele etmesinden bellidir.

10. Wolf of Wall Street (Jordan Belfort)

O kadar iyi bir dolandırıcı ki, hala ülkesini yaptığı işleri eğlence ve zeka unsuru olarak tanıtıp kitaplarını satarak dolandırabiliyor. Leonardo DiCaprio'nun canlandırdığı bu kişi, sadece 200 milyon dolar (meblağ onun kazandıklarına oranla çok iyi) ve 22 ay hapis ile kurtulmuş. Yazarlık ve motivasyon dersleri veriyor inanabiliyor musunuz!

11. İkinci Bahar (Ali Haydar Usta)

Şener Şen'in ustalığı bir yana, ne kadar doğru bir cast olduğunu, gerçek Ali Haydar Usta'ya bakınca anlayabiliyorsunuz. Samatya'daki meyhanesine giderseniz bunu çok daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

12. Titanic (Jack Dawson)

İşte eşek kadar alan olmasına rağmen Rose'un tahta parçası üzerine almadığı ve ölüp giden Jack. Yakışıklı, fakir, genç kızların gözdesi, Rose'un çabucak aşık olup ölmeden önce sayısız kez seviştiği adam. Öldüğünde Rose'u hamile bırakmıştı.

13. Titanic (Rose DeWitt Bukater)

Gerçek aşkı Jack'te bulmuş, onunla günah gemileri yaşamış, sonra da onu kaybetmiş kadın. Jack'in çocuklarını doğurmuş, torun torba sahibi olmuştur. Kate Winslet kadar mı bilinmez ama çok güzel bir kadınmış.

Bu da yaşlı hali...

Sağda filmdeki, solda gerçek Rose var.

14. 127 Hours (Aron Ralston)

Kendisi bir doğa sporcusu ve mühendis. Yaptığı büyük gezide, bir kanyon arasında kalması ve buradan kurtulmayı başarmasının anlatıldığı filmi izlerken kalbiniz sıkışabilir. Kurtulmak için yaptığı şeyi söylemeyelim, spoiler olmasın. James Franco çok başarılı bir şekilde canlandırsa da, siz kendi ağzından anlattığı videoları da izleyin.

15. Social Network (Winklevoss Biraderler)

İkiz kardeşler Mark'ın Harvard'tan bu yana gelen düşmanları. Facebook fikrinin kendilerinin olduğunu iddia ediyorlar. Bugün de dünya üzerindeki tüm BitCoin içinde ciddi bir miktar paya sahip oldukları biliniyor. İntikamları BitCoin ile olmasın?

16. Social Network (Mark Zuckerberg)

Facebook'un kurucusu ve sahibi Mark'ın gençliğinde Jesse Eisenberg'ü gördük. Ne kadar gerçek ne kadar kurgu olduğunu kendileri söylese de, bazı şeyler yansıtılmaya korkulmuş gibi.

17. Catch Me If You Can (Frank William Abagnale)

Pilot, avukat, profesör, hatta FBI ajanı... Bu adam da şimdilerde rahat rahat gezen ama zamanında dedektifleri çıldırtmış olanlardan. Leonardo Dicaprio zaten dolandırıcı rollerinin aranan adamlarından oldu. Bu arada gerçek hayatta pilot gibi davranarak 2 milyon milden fazla uçtu. DiCaprio'nun bu işi beceremeyeceğini düşündüğü kadar varmış değil mi?

18. Captain Phillips (Kaptan ve korsan)

Kaptan Richard Philips'i (yukarıda solda) Tom Hanks, korsan Abduwali Muse'yi (aşağıda solda) de Barkhad Abdi canlandırdı. Somalili korsan gerçeği ve yaşananlar, bir kaptanın onuruyla savunmasını izleyebilirsiniz.

19. A Beautiful Mind (John Nash)

Haytınızda bir kez Oyun Teorisi dersi aldıysanız, kendisiyle tanışmışsınızdır. Amerikalı matematikçinin, dahi bir adamın şizofreni ile mücadelesini izlediğinizde kurgu sanabilirsiniz. Fakat gerçek hayatta da çok yaratıcı kabuslar yaşanabiliyor... Russell Crowe da hiç yardımcı olmamış, olabilecek en iyi şekilde o kabusu yaşatmış.

20. The Imitation Game (Alan Turing)

Apple'ın meşhur elmasının, siyanürlü elmayı ısırarak ölen Alan Turing'ten geldiği iddiasını biliyor muydunuz? LGBT renkleriyle renklendirilmesi de eşcinselliğine bir gönderme.  Alan Turing İngiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptolog. Dahası da, bilgisayar biliminin kurucusu. Benedict Cumberbatch'in her şeyi ortaya koyarak muhteşem bir oyunculuk ortaya koyduğu, son yılların en iyi filmlerindendi Enigma.

21. Neredesin Firuze (Hilmi Topaloğlu)

Filmin senaryosu Özcan Deniz'e ait. Müzik yapımcısı Hilmi Topaloğlu'nu da zaten ya kardeşi Mustafa Topaloğlu ya da Özcan Deniz, Mahsun Kırmızıgül anlatabilirdi. Kadrosu, senaryosu, müzikleri ve Ezel Akay'ın şahane yönetmenliği ile en eğlenceli Türk filmlerinden biri. Haluk Bilginer de Hilmi Topaloğlu'nun tüm enerjikliği, kurnazlığını vermiş.

İzledikten Sonra Gerçekten Yaşanmış Bir Hikayeden Uyarlama Olduğuna İnanamayacağınız 34 Film - onedio.com
İzledikten Sonra Gerçekten Yaşanmış Bir Hikayeden Uyarlama Olduğuna İnanamayacağınız 34 Film - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
veli-durak

Kemal Sunal 'Zübük' filmi ;))

m.-dursun

çoğu yanlış bilgi.

Görüş Bildir