Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gelecek İçin Atılan Dev Bir Adım Daha: 2020 Yılında Çin, Gökyüzüne Yeni Bir Ay Koyacak!

-

Çin'in semalarında yeni bir Ay yükselecek desek inanır mıydınız? Bizce inanın çünkü Çengdu şehri, gökyüzüne yapay bir Ay konduracak! IflScience kaynaklı haberimizin detaylarına buyurun...

Kaynak: https://www.iflscience.com/technology/a-...

Siçuan bölgesinin başkenti olan Çengdu şehri 2020 yılında gökyüzüne yapay bir ay konduracak.

Bu yapay Ay'ın ışığı, sokak lambalarının yerine kullanılacak ve 10-80 kilometre arasındaki bir alanı aydınlatmaya yetecek. Bu fikir 10 Ekimde CASC'ın genel başkanı Wu Chunfeng tarafından ortaya atıldı. CASC ise Çin'in uzay programlarının yüklenici firması. Yapay Ay'ın planlarına dair detaylar ve bu planın uygulanıp uygulanmayacağı henüz kesin olmasa da Chenfeng, 2020 yılında bu planın gerçekleşeceği öngörüyor ve uygulanacak çeşitli testlerin yıllar alacağını söylüyor.

Çin gazetesi People’s Daily'e göre, bu proje için, Dünya'nın üzerine aynalardan oluşan bir kolyenin asılıp Paris'in sokaklarını Güneş ışığıyla aydınlatmasını hayal eden Fransız ressamdan ilham alınmış.

Peki nasıl olacak? Özel kaplamasıyla geceleyin Güneş ışığını Çengdu sokaklarına yansıtacak bu yapay Ay, bir uydu olacak. Bu sayede sokak lambalarının yerine geçebilecek kadar aydınlık sağlayacak. Bu tasarı,1990'lı yıllarda ortaya atılan, elektrik enerjisine daha ucuz bir alternatif sunmak için Sibirya'ya yörüngesel aynalar koyma projesiyle oldukça benzerlik gösteriyor.

Bazı insanlar bu yapay Ay'ın hem doğal yaşam hem de vatandaşlar üzerindeki negatif etkileri konusunda tedirgin.

Bu parlak ışıkların, insanların uyku düzenleri bozabileceği ve gece yaşayan hayvanların davranışlarında değişimlere neden olabileceği söyleniyor. Ancak Harbin Teknoloji Enstitüsünden Kang Weimin, yapay Ay'ın ışığının gerçek Ay'ın ışığının tamamlayıcısı olduğunu ve "loş bir parıltıdan" daha fazlasını yaratmayacağını söylüyor. Aydınlatmanın yanı sıra bu yapay Ay'ın şehre daha fazla turist çekeceği de tahmin ediliyor.

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
someone-else

Hahaha simdi aklıma geldi ak . Bizde 2023 te ampul yerlestisek ya lan . Cog hos olur :D

cagri-hirsava1

Nasıl Dünya’yı daha kötü bir hale getiririm?...

musikisinas-don-vito

Çin'de dev güneş panelleri tarlaları var. Gece de enerji üretebilmek için kullanabilirler. Bu amaçla kullanmasalar bile enerji tasarrufu sağlayacaktır. Ama doğal yaşam ve ekosistemi bozacağı da bir gerçek.

someone-else

Tam da bununla ilgili bir arastırma videosu izliyordum. Tarihte bu sistemin neredeyse aynısı, silah amaclı tasarlanmıs. Benim de kafam da soru isareti olusmadı degil. Gercekten bu kadar masum bir amac icin mi? Ayrıca bildigin ay seklinde filan da degil uydu vasıtası ile ayna yerlestirilcek ve butun gece aktif olmayacak . Sadece belli saatlerde.

dremor

dünyada açlık susuzluk varken devletler paraları boş yere harcamaları üzücü açlık susuzluk bitirmek için üretken dünya olmaya çalışmak varken neden saçma sapan iş yaparlar anlamam ay varken o paralara kıyıp ay uydu alınca bi halt olmuyor

Görüş Bildir