Geceleri Kolay ve İyi Uyuyabilmek İçin Sabahtan Yapmanız Gereken 12 Şey

119PAYLAŞIM

Geceleri uykuya dalma problemi yüzünden pek çok insan sabah uyanamıyor, tüm gün yorgun ve uykulu hissediyor. Kolay uyumak için uyumadan önce yapılması önerilen pek çok şey var; ancak bunlara ne kadar uyulduğu tartışılır. Bir kez de tersten gidelim, sabahtan yapınca akşam uykusunu kolaylaştıracak şeylere bakalım.

1. Alarmı ertelemeyin.

En zor olandan başlıyoruz. Alarmı ertelemek 10 dakikalık bir mutluluk anlamına gelebilir, oysa aslında sizi sonunu getiremeyeceğiniz derin bir uyku döngüsüne sokar. Normalde uykuya hafif dalınır, derin evreye geçilir ve tekrar hafifleyerek uyanılır. Alarm ertelemek bu döngüyü bozar ve ilginç gelse de gece uyumanıza engel olur.

2. Hemen perdeleri ve pencereleri açın.

Biyolojik saatinizin sabah güneşe ihtiyacı vardır. Odanızı ve evinizi sabahları havalandırmak önceki gecenin havasını tamamen değiştirir ve gece pencerenizi açmanıza gerek kalmaz.

3. Sabah duş alın.

Evet, pek çok insan aksini söyler. Bilimsel açıdan da akşam duş almanın daha sağlıklı olduğu kanıtlandı. Bu madde suyla açılanlar için. Eğer duş sonrası daha kolay uyuyanlardan değilseniz, duşu sabah almalısınız. Böylece gün içinde de daha zinde olursunuz.

4. Yüzünüzü de gündüz yıkamaya özen gösterin.

Eğer çok geç saatlerde eve gelmediyseniz, eve girer girmez makyajı çıkarıp yüzü yıkamak doğru olan. Aksi halde yine duş gibi açılabilir ve uyku zorluğu çekebilirsiniz.

5. Kahveden uzak durmaya çalışın.

Sabah kahvesi çoğumuz için vazgeçilmez, ancak uyanık kalmak için öğle saatlerine kadar kahve içiyorsanız vücudunuz kafeine duyarlı hale gelebilir ve gündüz kahvesi gece uykunuzu sabote edebilir.

6. Kahvaltıyı atlamayın.

Kahvaltı yapmayıp düşük şekerle güne devam etmeye çalışmak bir noktada dengeyi bozacak ve çok yemenize sebep olacaktır. Bu da gece hazımsızlık sebebiyle uykuyu geciktirmek demektir. Gün içinde düzenli ve sık yerseniz akşama doğru yemekleri azaltabilir ve rahat bir mideyle uyursunuz.

7. Her gün aynı saatte uyanmaya özen gösterin.

Özellikle hafta sonları uyku düzeni bozulmaya meyilli oluyor. Vücudun biyolojik saati her gün aynı saatte kalkmaya alışırsa uyku döngüsünü oturtuyor ve aynı saatlerde de uykunuz gelmeye başlıyor.

8. Sokağa çıkın.

Bunu yapmayan yok gibi. Bahsedilen durum evde vakit geçirilen günler için de geçerli. Güneş tepedeyken dışarıda olursanız, gece uyumanız çok daha kolay olacak. Bu tıpkı bebekler, hayvanlar gibi bizim için de geçerli.

9. Egzersiz yapın.

Evde ya da sokakta fark etmez; sabah sporu hormon seviyelerini dengeler. Gece daha erken saatlerde, uyku hormonu "melatonin"in salgılanmasına sebep olduğu kanıtlanmıştır, ki bu güzel uykunun anahtarı.

10. Sosyal medyayı kontrol edin.

Sosyal medya bağımlılarından iseniz zaten öyle yapıyorsunuzdur, gündüz bakılacak her şeyi bitirin ki akşama pek bir şey kalmasın.

11. Tatlı yiyin.

Bir tatlı düşkünüyseniz yeme saatini erkene almakta fayda var. Şeker sahte bile olsa enerji verir ve zihni açar. Geç saatlerde tatlı yemek kafeinle benzer bir etkiye sahip.

12. Güne motivasyonla başlayın.

Eğer psikolojik olarak kendinizi motive ederseniz gün içinde daha çok şey yapar ve gece yatağa yapılacakların stresi yerine, huzurla girersiniz. Belki de en önemlisi bu. Huzuru gece değil, sabah kazanmaya odaklanmalısınız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kahraman-sezer

Hiçbirini yapmıyorum çok güzel uyuyorum. Endişelenmeyin sorun bende

asli.unsal2

Günyüzü göremiyoruz ki

chuck-berry

#2 perdeyi açsakta hava karanlık,devlet büyüklerimiz sağolsun karanlıkta yollara düşüyoruz...

Görüş Bildir