Görüş Bildir
Haberler
Gazze'de Ateşkes Bitti...

Gazze'de Ateşkes Bitti...

adem kara
08.08.2014 - 08:58 Son Güncelleme: 08.08.2014 - 15:04

Üç Günün Ardından İlk Ölüm

Üç günlük ateşkesin sona ermesinin ardından İsrail, Gazze'ye saldırı düzenledi. İsrail uçakları Gazze kentinin kuzeyindeki Şeyh Rıdvan Mahallesi'nde bir mescidi bombaladı, 1 çocuk öldü.

İsrail savaş uçakları ilk saldırısında Gazze kent merkezindeki Şeyh Aclin Mahallesi'ni vurmuştu. Bu saldırıdan sonra Gazze'nin farklı bölgeleri bombalandı.

İsrail ordusu sabah saatlerinden itibaren Gazze'den İsrail'e 17 roket atıldığını duyurdu.

Al Jazeera'nin Gazze muhabiri Tamir Mishal, İsrail'in kuzeyde Beyt Lahye'deki boş tarım arazilerini bombaladığını ve iki tarafın da saldırılar konusunda dikkatli davrandığını söyledi.

Mishal Hamas'ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları'nın da İsrail'e henüz roket fırlatmadığını belirtti.

Al Jazeera Kudüs muhabiri İlyas Kerram ise, 'İsrail heyeti Kahire'den Tel Aviv’e dönse bile bu görüşmelerin bittiği anlamına gelmez. Heyet görüşmeler yapmak için dönebilir. İsrail, Filistinlilerin temel talepleri karşısında inatçı davranıyor' ifadelerini kullandı.

Hamas: Kahire'de görüşmeler sürüyor

Reuters'ın haberine göre Hamas'ın sözcüsü, sabah 8:00'de sona eren ateşkesin uzatılması konusunda anlaşma olmadığını, ancak kalıcı ateşkes için Kahire'de görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

İsrail, Hamas'ın ateşkesi bozduğunu iddia etti. İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada, 72 saatlik ateşkesin süresi dolmadan Hamas güçlerinin İsrail'in güneyine düşen iki roket fırlattığı belirtildi.

Hamas ise füze attığı iddiasını reddetti.

Ateşkes süresinin dolmasının ardından Aşkelon'da yine sirenler çalmaya başladı. İsrail'de yayın yapan Kanal 2 televizyonuna göre, roketler İsrail'n füze savunma sistemi 'demir kubbe' tarafından İsrail'in güneyindeki Aşkelon dolaylarında önlendi.

Gazze'deki İslami Cihad'ın silahlı kanadı Kudüs Tugayları ise üç günlük ateşkesin süresinin dolmasının ardından İsrail'e üç Grad füzesi attıklarını duyurdu.

Ateşkesin dolmasından önce toplantı

Gazze'deki Al Jazeera muhabiri Vecd Vakfi, ateşkesin dolmasına saatler kala Gazze'deki Filistinli grupların toplantı yaptığını aktardı.

Vakfi'ye göre, toplantı sonrası açıklama yapan Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, İsrail'in Filistinli grupların taleplerine olumsuz yanıt vermesinden dolayı ateşkesin uzamasını reddettiklerini, ancak Mısır’daki görüşmelerin devam etmesi konusunda istekli olduklarını söyledi.

Al Jazeera Kudüs muhabiri İlyas Kerram ise 'İsrail saldırıları bu defa hava saldırıları ya da uzaktan bombalama şeklinde olabilir. Ama en azından şu anda İsrail’in yeni bir kara harekatına başlayacağına dair bir işaret yok. Çünkü İsrail kuvvetleri neredeyse tamamen geri çekilmişti. Askeri araç ve tanklarının büyük çoğunluğu Gazze sınırından da çekilmişti' ifadelerini kullandı.

'Yeniden savaşmaya hazırız'

Kassam Tugayları'ndan bir askeri yetkili 7 Ağustos Perşembe akşamı yaptığı açıklamada yeniden savaşmaya hazır olduklarını vurguladı. Kahire’de Filistinlileri temsil eden gruba seslenen askeri yetkili, İsrail’in, şartları kabul etmemesi halinde görüşmelere devam etmemeleri ve şartlarından asla taviz vermemelerini talep etti.

“Taleplerimiz görüşmeleri gerektirmiyor. Çünkü taleplerimiz tamamen insani haklarımız” diyen Kassam Tugayları yetkilisi, İsrail’i yenmeye güçlerinin yeteceğini, onları askeri ve ekonomik büyük bir yenilgiye uğratacaklarını ifade etti.

Gazze’ye uygulanan kuşatmanın kaldırılması ve limanının kullanıma açılması konusunda bir anlaşmaya varılmaması halinde ateşkesi uzatmayacaklarını söyleyen yetkili, ateşkesin uzatılmasının Filistinlilerin ve Gazze halkının beklentilerini karşılamasına bağlı olduğunu vurguladı.

Yetkili kuşatmanın kaldırılması, Gazze'deki havaalanı ve limanın kullanıma açılması yönündeki şartlarının vazgeçilmez olduğunu vurguladı.

Kassam Tugaylarının yerlerini terk etmediklerini ifade eden askeri yetkili operasyona hazır durumda beklediklerini söyledi.

Reuters'a konuşan İsrailli bir yetkili ise mevcut şartlarda ateşkesi uzatmaya hazır olduklarını söylemişti.

AFP'ye açıklama yapan İsrailli bir yetkili de 'Ateşkesin koşulsuz olarak uzatılmasında İsrail için bir sorun yok' dedi.

Gazze'de üç günlük ateşkesin ilan edilmesinden önce 28 gün devam eden İsrail saldırılarında 1876 Filistinli ölmüş, 10 bine yakın kişi yaralanmıştı. 17 Temmuz'da ise kara saldırısına başlayan İsrail ordusundan ise 64 asker öldü. Üç günlük ateşkesin başlamasıyla eşzamanlı olarak İsrail kara birliklerini Gazze'den tamamen çekmişti.

Kaynak: Al Jazeera, Reuters

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/uc-...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Hornaman

analarınızı sikim israil