Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gaziantep'teki Canlı Bomba Mehmet Kadir Cebael Hakkında Basına Yansıyan 4 Bilgi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Gaziantep'te pazar günü IŞİD'e ait bir hücre evine düzenlenen operasyonda kendini patlatan ve " IŞİD'in Gaziantep sorumlusu" olduğu belirtilen Mehmet Kadir Cebael, Ankara Gar Katliamı'nın sanıklarından birisiydi ve terörden arananlar listesinde 'Turuncu' kategoride yer alıyordu. 

İşte Cebael ile ilgili basına yansıyan bilgiler...

1. 10 Ekim’de Ankara Gar Katliamı sonrası hazırlanan iddianamenin 12. sanığıydı

Hürriyet'ten İdris Emen'in haberine göre Ankara Tren Garı önündeki saldırı sonrası IŞİD'in Gaziantep'teki bir hücresine yapılan operasyonda parmak izlerinin bulunmasının üzerine Cebael hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

2. Mehmet Kadir Cebael örgütün üst düzey yöneticileri arasında yer alıyordu

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre IŞİD'in sözde Gaziantep sorumlusu Mehmet Kadir Cebael, Terörden Arananlar Listesinde 'Turuncu' kategoride yer alıyordu.

3- Bakanlık tarafından başına 600 bin lira para ödülü konulmuştu

Terörle mücadele kapsamında ihbar ve ödül mekanizmasını hayata geçiren düzenleme geçtiğimiz yıl yürürlüğe girmişti.

4- Ankara iddianamesinden: 'Şüphelinin herkesin giremediği hücre evlerine girme yetkisinin olduğu ve eylem yapılacak hedefe malzeme hazırlıklarını yapmak ile görevlendirildiği anlaşılmıştır'

Ankara Katliamı ile ilgili iddianamede, Cebael ile ilgili şu bilgiler yer almıştı:

''Şüphelinin DEAŞ Silahlı Terör Örgütünden, Yunus Durmaz'dan düzenli maaş aldığı; belgeler incelendiğinde, şüphelinin herkesin giremediği örgütün hücre evine girme yetkisinin olduğu ve eylem yapılacak hedefe malzeme hazırlıklarını yapmak ve ameli (eylemi) yapacak olan kişilere patlayıcı devresini vermekle görevlendirildiği anlaşılmıştır..."

Ne olmuştu?

Gaziantep'teki Alevi Kültür Derneğine "canlı bomba" saldırısı yapılacağı istihbaratını alan ve IŞİD'e yönelik il genelinde çalışma başlatan polis ekiplerince düzenlenen operasyonlar çerçevesinde, örgütün il genelindeki faaliyetlerini planlayan, lojistik destek sağlayan ve canlı bomba hücrelerini yöneten sorumlusu Mehmet Kadir Cebael'in Şehitkamil ilçesinde bir evde saklandığı bilgisine ulaşılmış, operasyon düzenlenmişti.

Gaziantep'te IŞİD'in Hücre Evine Operasyon: 3 Şehit - onedio.com
Gaziantep'te IŞİD'in Hücre Evine Operasyon: 3 Şehit - onedio.com

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya'nın verdiği bilgiye göre karşıdaki inşaatta etkisiz hale getirilen Cebael, o sırada evde bulundurmuş olduğu bombayı patlatmıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AleviAnkaraIŞİDPolisTerör
Görüş Bildir