Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gazeteci Ahmet Şık'a ‘Paralel Yürüdük’ Kitabından Dava

 > 
5PAYLAŞIM

Gazeteci Ahmet Şık, “İmamın Ordusu” kitabı nedeniyle hapis yattıktan sonra şimdi de “Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda” kitabında eski Bakan Binali Yıldırım’a hakaret edildiği iddiasıyla hapis istemiyle yargılanacak. Dava Ekim’de...

Ahmet Şık hakkında Aralık 2014’te çıkan “Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda” başlıklı kitabı nedeniyle eski Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın şikayetiyle hakaret davası açıldı.

Fethullah Gülen Cemaati’ne bağlı kadroların Emniyet teşkilatında örgütlenmesini işleyen “İmamın Ordusu” kitabı henüz tamamlanmamışken 3 Mart 2011’te Nedim Şener ile birlikte gözaltına alınıp üç gün sonra “Ergenekon örgütüne yardım” iddiasıyla tutuklanan gazeteci Ahmet Şık, şimdi de “Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda” kitabı nedeniyle 2 yıl 8 ay hapisle karşı karşıya bulunuyor.

13 Ekim'de hakaretten yargılanacak

Bianet'ten Erol Önderoğlu'nun haberine göre; Yıldırım’ın 6 Mart’ta yaptığı şikayetle ilgili soruşturmasını sonuçlandıran İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Mehmet Baransu’ya atfen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Köşke çıkma hesapları içerisinde “Emanetçi Başbakan” olarak Binali Yıldırım’ın düşünüldüğüne dair ifadeleri ve eski bakanın çevresine dair yatırım ve yolsuzluklarına dair iddiaların kitapta işlenmesini yargılama nedeni saydı.

Geçmişte haber ve kitapları nedeniyle “soruşturmanın gizliliğini ihlal”, “Emniyet kuvvetlerini tahkir ve tezyif”, “Askeri kuvvetleri aşağılama” gibi pek çok gerekçeyle yargılanan Ahmet Şık, 13 Ekim’de İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin karşısında “Binali Yıldırım’a hakaret” suçlamasıyla çıkacak.

Şikayet 125, 216, 267, 213, 214, 215 ve 218’den

İstanbul Cumhuriyet savcısı Umut Tepe, 22 Mayıs 2015 tarihli iddianamesinde, AK Parti ve cemaat arasındaki ilişkilerin geçmişi be bugününü ele alan gazetecinin Ceza Kanunu’nun (TCK) 125/1-2-3(a) ve 53. Maddeler uyarınca cezalandırılmasını talep etti. Şikayet, 125, 216, 267, 213, 214, 215 ve 218. Maddeleri üzerinden de yapılmıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir