Görüş Bildir
Haberler
Gandhi'nin Posta Kutusuna Bırakılan Gözlüğü Rekor Fiyata Satıldı

Gandhi'nin Posta Kutusuna Bırakılan Gözlüğü Rekor Fiyata Satıldı

Hindistan’ın bağımsızlık lideri ve insan hakları savunucusu Mahatma Gandhi’nin altın kaplamalı gözlüğü İngiltere'deki bir açık artırmada yaklaşık 2 milyon 496 bin liraya satıldı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

İngiliz East Bristol müzayede evi tarafından açık arttırmaya çıkarılan gözlüğü ABD'li bir koleksiyoncu aldı. 

Müzayede evi konuya ilişkin açıklamasında, 'Gözlüğü 4 hafta önce posta kutumuzda bulduk. Amcasına, Gandhi tarafından verilen bir beyefendi bırakmış' denildi.

Müzayede evi gözlüğe 10 ila 15 bin sterlin değer biçmişti.

Müzayede evi gözlüğe 10 ila 15 bin sterlin değer biçmişti.

Müzayede evinde çalışan Andrew Stowe zarfın içinde 'bu gözlükler Gandhi'ye aitti, beni ara' diyen bir not bulduğunu söyledi. 

Gözlüklerin gerçek olduğu bilgisine ulaşan Stowe, 'Satıcı bana 'gözlükler değersiz ise çöpe atabilirsin' demişti. Şimdi hayatını değiştirecek miktarda paranın sahibi oldu' diye konuştu.

Gandhi, ihtiyacı olanlara kendi gözlüklerini vermesiyle de tanınıyordu.

Gandhi, ihtiyacı olanlara kendi gözlüklerini vermesiyle de tanınıyordu.

Gandhi'nin hayat hikayesi

Gandhi'nin hayat hikayesi

Mahatma Gandhi (Mohandas Karamçand Gandhi) 2 Ekim 1869'da Porbandar'da dünyaya geldi.

Babası Karamçand Gandhi, Porbandar'ın başveziri, annesi Putlibai babasının dördüncü eşi ve dindar bir Hinduydu.

Londra'da hukuk öğrenimi

Londra'da hukuk öğrenimi

Gandhi, 1888-91 yılları arasında Londra'da hukuk öğrenimi gördükten sonra, iki yıl Bombay ve Rackot Kentlerinde avukatlık yaptı. 

1893-1914 yılları arasında Güney Afrika'da da avukat olarak çalıştı. Burada ırkçı Apartheid rejiminin ırk ayrımı politikalarına maruz kalan Hintli göçmen işçilerin haklarının savunucusu durumuna yükseldi.

Gandhi ilk olarak Güney Afrika'da Hint topluluğunun vatandaşlık hakları için barışçı başkaldırı uyguladı. Afrika'dan Hindistan'a döndükten sonra yoksul çiftçi ve emekçileri baskıcı vergilendirme politikasına ve yaygın ayrımcılığa karşı protesto etmeleri için örgütledi. 

Hindistan Ulusal Kongresi'nin liderliğini üstlenerek ülke çapında yoksulluğun azaltılması, kadınların serbestisi, farklı din ve etnik gruplar arasında kardeşlik, kast ve dokunulmazlık ayrımcılığına son, ülkenin ekonomik yeterliliğine kavuşması ve en önemlisi olan Swaraj yani Hindistan'ın yabancı hâkimiyetinden kurtulması konularında ülke çapında kampanyalar yürüttü.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hindistan'ı bağımsızlığa taşıyan "Tuz Yürüyüşü"

Hindistan'ı bağımsızlığa taşıyan "Tuz Yürüyüşü"

Gandhi Hindistan'da alınan Britanya tuz vergisine karşı 1930'da yaptığı 400 kilometrelik Tuz Yürüyüşü ile ülkesinin Britanya'ya karşı başkaldırmasına öncülük etti.

30 Ocak 1948'de, Yeni Delhi'de bulunan Birla Bhavan'ın (Birla Evi) bahçesinde gece yürüyüşünü yaparken vuruldu ve öldü. 

Suikastçı Nathuram Godse Hindu bir radikaldi ve Pakistan'a ödeme yaptırılmasında ısrar ederek Gandhi'nin Hindistan'ı zayıflattığını savunan aşırı uç görüşteki Hindu Mahasabha ile bağlantısı vardı. Godse ve yardakçısı Narayan Apte daha sonra çıkarıldıkları mahkemede yargılandılar ve suçlu bulundular. 15 Kasım 1949'da idam edildiler.

Ulus'un Babası Gandhi

Ulus'un Babası Gandhi

Hindistan'da resmî olarak Ulus'un Babası ilan edilmiştir ve doğum günü olan 2 Ekim Gandhi Jayanti adıyla ulusal tatil olarak kutlanır. 

15 Haziran 2007'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oy birliği ile 2 Ekim gününü 'Dünya Şiddete Hayır Günü' olarak ilan etmiştir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
3
2
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın