Görüş Bildir
Haberler
Finlandiya Başbakanı Marin'e '300 Euroluk Kahvaltı' Soruşturması

Finlandiya Başbakanı Marin'e '300 Euroluk Kahvaltı' Soruşturması

Finlandiya polisi, Başbakan Marin'in resmi konuttaki aile kahvaltılarının ayda 300 euroluk masrafını yasadışı şekilde vergi mükelleflerine ödetip ödetmediğine ve böylece kamu görevi suçu işleyip işlemediğine yönelik soruşturma açtı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Fotoğraflar: Reuters

Finlandiya'da kadınların liderliğindeki dört partili solcu koalisyon hükümetinin başbakanı Sanna Marin, resmi konutunda (Kesaranta) yaşarken aile kahvaltısının aylık masrafı olarak 300 euro geri ödeme aldığı haberiyle zor durumda kaldı. 

Sputnik'in aktardığına göre Finlandiya Emniyet Müdürlüğü, Başbakan Marin'in aile kahvaltılarını yasadışı şekilde vergi mükelleflerine ödetip ödetmediğine soruşturma açtığını duyurdu.

'Seleflerimden kalan bir uygulama'

Muhalefetin eleştirdiği Sosyal Demokrat Partili Marin, seleflerine de aynı avantajdan faydalanma imtiyazı verildiğini söyleyerek kendini savunmaya çalıştı.

Soruşturma boyunca geri ödeme almayacak

Marin, Twitter'daki açıklamasında 'Başbakan olarak ne böyle bir fayda talep ettim ne de faydalanmayla ilgili karar verme sürecinde yer aldım' dedi. Başbakan, soruşturma açılmasından memnuniyet duyduğunu, soruşturma boyunca kahvaltı masrafları için geri ödeme almayacağını söyledi.

Uzmanlara göre yasalara aykırı

Uzmanlara göre yasalara aykırı

Medyanın görüşlerini aldığı hukuk uzmanları, başbakanın sabah yemeğini ödemek için vergi mükelleflerinin parasını kullanmanın aslında Finlandiya yasalarına aykırı olabileceğini dile getirdi.

Polis de suç duyurusu üzerine olası bir kamu görevi suçu işlenip işlenmediğine dava öncesi soruşturma açtığını duyurdu.

'Bakanlara yapılan ödemelerle ilgili yasa buna izin veriyor gibi görünmemesine rağmen, başbakan bazı yemeklerin masrafları için geri ödeme almıştır' denilen açıklamada 'Soruşturma, başbakanlık ofisindeki yetkililerin aldığı kararlara odaklanacak ve asla başbakan ve resmi faaliyetleriyle ilgili olmayacak' vurgusu yapıldı.

Yerel seçimler öncesi partisi geriden geliyor

Aralık 2019'da göreve geldiğinden beri solcu kadın başbakana anketlerde halk desteği yüksek düzeyde seyrederken, merkez solcu hükümet de Finlandiya'daki koronavirüs enfeksiyonlarını Avrupa'daki en düşük oranlarda seyretmesini sağladığı için övülüyor.

BM endeksinde dünyanın en mutlu ülkesi konumundaki Finlandiya'da, bu manzaraya rağmen, 13 Haziran yerel seçimleri öncesi anketler, Marin'in Sosyal Demokrat Partisi'ni muhalefet partilerinin gerisinde gösteriyor. Aşırı sağcı Finliler Partisi'nin rekor kazanım elde edeceği öngörülüyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
91
39
23
13
5
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ckkenon

Biz neredeyiz siz neredesiniz amına koyayım. Coğrafya gibi yerini yurdunu sikeyim

Kzlt

Bayrak millet kilise çanları susmaz desin.

Pasif Kullanıcı

Aylık 300 öro mu ! İktidar hemen yardım yapın şunlara, medeni ülke diyoruz ama açlıktan ağızları kokuyo.Koskoca başbakan aylık 300 öro ile nasıl sağlıklı bes... Devamını Gör