Görüş Bildir

Financial Times: Avrupa Birliği Erdoğan'a Boyun Eğiyor

Haberler
> Financial Times: Avrupa Birliği Erdoğan'a Boyun Eğiyor

İngiliz Financial Times gazetesi, göçmen krizine çare arayan Avrupa Birliği'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 'boyun eğdiğini' yazdı.

Financial Times, iç sayfalarındaki 'Global Insight' (Küresel Kavrayış) köşesini bugün Brüksel muhabiri Alex Barker'a ayırmış.

Alex Barker yazısında AB'nin Türkiye'ye yönelik tavrıyla ilgili olarak, 'Medyaya yönelik kısıtlamalara ve ayrılıkçı Kürtlere şiddete yönelik kaygılar bir kenara itildi. Göç konusu herşeyin önüne geçti' yorumunda bulunuyor.

Barker yazısına, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen ay bir konuşmasında sarfettiği şu sözlerle başlıyor:

'Birileri mülteci kabülünde laf ediyor. '30 bin-40 bin (kişi) alacağız' diyor, Nobel’e aday gösteriliyor...2,5 milyon mülteci var bizde, kimsenin umrunda değil.'

Erdoğan'ın bu konuşmasında isim vermeden adının Nobel için geçmesine atıfta bulunduğu kişi Almanya Başbakanı Angela Merkel.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, W20 Zirvesi açılış töreninde yaptığı konuşmada, 'Çok ilginç gelişmeler oluyor. Birileri mülteci kabûlünde laf ediyor, işte 'Biz' diyor, '30 bin-40 bin mülteci kabul edeceğiz', ondan sonra da tabii Nobel'e aday gösteriliyor, nasıl oluyorsa. Bizde 2,5 milyon şu anda mülteci var. Bu konu da kimsenin umurunda değil. Çünkü Nobel de siyasi' demişti.

Bir diplomat şaka ile karışık 'sadece Tanrının ve Erdoğan'ın' kendilerini rahatlatabileceğini söylemiş

Bir diplomat şaka ile karışık 'sadece Tanrının ve Erdoğan'ın' kendilerini rahatlatabileceğini söylemiş

Financial Times muhabiri ise bazı üst düzey AB yetkililerinin, bu yıl yaklaşık 900 bin göçmenin Avrupa ülkelerine ulaşmasından ardında Erdoğan'ın olmasından şüphelendiklerini yazmış ve eklemiş:

'Doğru mu yanlış mı bilinmez ama umutsuz bir diplomat şaka ile karışık 'sadece Tanrının ve Erdoğan'ın' kendilerini rahatlatabileceğini söyledi.'

Pierini: Erdoğan'a diz çökerek gittik

Pierini: Erdoğan'a diz çökerek gittik

Financial Times'a konuşan AB'nin eski Türkiye Büyükelçisi Marc Pierini ise Pazar günkü Türkiye-AB Zirvesi sırasında imzalanması beklenen anlaşma ile ilgili olarak şu yorumu yapmış:

'Anlaşma siyasi bir paniğin eseri. Erdoğan'a diz çökerek gittik. O da şimdi bizimle oyun oynuyor.' Image copyright AP

Financial Times Brüksel muhabiri Alex Barker, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Avrupa Komisyonu Başkanı ve eski Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker'in de katıldığı görüşmelerde Lüksemburg’dan 'Bir Türk şehri büyüklüğünde bir ülke' diye bahsettiğini de hatırlatmış.

Alex Barker'a göre Brüksel ve Berlin, Türkiye'de 1 Kasım'daki seçimde Erdoğan'ın partisi AKP'nin başarılı olmasını umut etti.

'Türkiye göçmenler açısından Avrupa'nın tampon bölgesi olacak'

'Türkiye göçmenler açısından Avrupa'nın tampon bölgesi olacak'

Yazı şöyle devam ediyor:

'Avrupalı yetkililer iddialı bir göçmen anlaşması için adil bir bedel ödediklerini söylüyor. Önümüzdeki aylarda milyonlarca Suriyeli Türkiye'de istihdam ve eğitim alanlarında daha fazla hakka sahip olabilecek. Sınır kontrolleri sıkılaştırılabilecek. Bir yıl içinde 'geri kabul anlaşmasının' tamamen uygulanması ile binlerce kaçak göçmen Türkiye'ye geri gönderilebilecek. Tüm bunların yerine getirilmesi halinde Türkiye göçmenler açısından Avrupa'nın tampon bölgesi olacak.' I

Financial Times muhabiri esasında burada bir ironi olduğunu, Brüksel'in birden Türkiye'ye karşı gevşek davranmaya başlamasının Erdoğan'ın, AB'nin Türk karşıtı ön yargısını gizlemek için yasal sorunları öne sürdüğü görüşünü güçlendirdiğini belirtiyor.

Yazı şu satırlarla noktalanıyor:

'Tüm beklentilere karşın anlaşmanın önünde hala bazı tehlikeler var. AB bölünmüş durumda ve Türkiye'ye maddi yardım yapma konusunda hemfikir değil. Kıbrıs'ın Türkiye'yle üyelik müzakerlerine yönelik engellemeleri sürüyor. 75 milyon Türke Schengen bölgesine vizesiz erişim imkanı vermek de, Paris saldırıları sonrası artık imkansız olabilir.'

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
24
11
7
6
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
hipotalamus

Hepiniz mi komiksiniz, böyle bir paçavra yalan var mı ya.Hep diyorum Avrupa kapılarını bu sayede tamamen Türkiye'ye kapatıyor.Adam sana depocu görevi verip m... Devamını Gör

feyk

birilerinin iktidarini saglamlastirmasi ugruna turkiye butun bu krizin yukunun altina giriyor. gelecek multeciler oyle bir kac senelik, bir kusaklik sorunda ... Devamını Gör

kartacali

2-3 milyon suriyeliyi bizim başımıza bela ettiler şimdi gaz verip bu işten sıfır zararla çıkmaya çalışıyorlar