Faydaları ve Zararlarıyla "O da Nesi?" Dedirten Meyan Kökü Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken Bazı Bilgiler

-

Meyan kökü, ayrıca tatlı kökü olarak da bilinir ve çoğunlukla şekerlemelerde ve içeceklerde bir tatlandırıcı olarak kullanılır. İnsanlar, yüzlerce yıl meyan kökünü tıbbi yararları için kullanmışlar. Bu kullanımların sağladığı faydaların bazıları araştırmalarla çürütülmüş bazıları ise kanıtlanmış. Meyan kökünü ekstre, toz ve çay şeklinde tüketebilirsiniz.

Not: Tüketmeden öne mutlaka uzmana danışınız.

Kaynak: 1, 2

Meyan kökü gastrointestinal problemleri yatıştırmak için kullanılır.

Gıda zehirlenmesi, mide ülseri ve mide ekşimesi vakalarında, meyan kökü ekstresi mide kaplamasının onarımını hızlandırabilir ve eski dengesine geri dönüştürebilir. Bu, glisirizik asidin anti-inflamatuar ve bağışıklık kazandırma özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bir çalışmada, glisirizik asitin toksik bakteri H. pylori'yi bastırabildiği ve bağırsakta büyümesini önleyebildiği bulunmuştur. Ayrıca peptik ülser hastalığı, mide ekşimesi veya gastrit hastalarında meyan kökü kullanırken semptomların düzeldiğini gösteren araştırma da var.

Solunum sisteminizi temizler

Meyan kökü solunum problemlerini tedavi etmek için önerilebiliyor. Meyan kökünün oral olarak alınması vücudun sağlıklı mukus üretmesine yardımcı olabilir. Balgam üretiminin artması, sağlıklı bir bronş sisteminde mantıksız gibi görülüyor olabilir. Ancak doğru olan bunun tersidir. Temiz, sağlıklı bir mukus üretimi, solunum sisteminin çok daha iyi çalışmasını sağlar.

Stresi azaltır

Stres zamanla, sürekli adrenalin ve kortizol üreten böbreküstü bezini bitkin bırakabilir. Meyan kökü takviyeleri böbrek üstü bezine biraz rahatlama sağlatabilir. Meyan kökü özütü, vücuttaki sağlıklı kortizol seviyesini yükselten adrenal bezini uyarır.

Kanser tedavisine yardımcı olur

Bazı çalışmalar, meyan kökünün potansiyel olarak göğüs ve prostat kanserlerinin tedavisine yardımcı olabileceğini söylüyor. Bazı Çin uygulamaları da bunu kanser tedavisine dahil ediyor. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi), B bu tür tedavi yöntemlerini henüz onaylamadı. Ancak bu konudaki araştırmalar devam ediyor.

Cildinizi ve dişlerinizi korur

Egzamanın tedavisinde meyan kökü içeren topikal jeller önerilir. Meyan kökü, antibakteriyel özelliklerinden dolayı başarılı bir dermatolojik tedavi olabilir. Bu nedenle, bütüncül sağlık uygulayıcıları diş çürüğündeki bakterileri öldürmek için meyan köküne başvurmayı öneriyor.

Kardiyovasküler hastalıkların risklerini azaltmaya yardımcı oluyor

Yapılan araştırmalarda yüksek kolesterollü hastalarda, bir yıldan fazla düzenli olarak meyan kökü tüketimiyle toplam kolesterol, LDL kolestrol ve kan basıncı seviyelerinin düştüğü görülmüştür. Meyan kökünün anti-inflamatuar ve anti-oksidatif etkileri, kalp dokusundaki hasarı hafifletir ve aynı zamanda daha hızlı iyileşmeyi kolaylaştırır

Kilo kaybına yardımcı olabilir

Fareler ve sıçanlar üzerinde yapılan araştırmada meyan kökü hafif egzersiz sırasında, yağ oksidasyonunu arttırarak kilo kaybına yardımcı olduğu görülmüştür. Meyan kökü tozu ayrıca farelerde vücut ağırlığı artışında ve yağ birikiminin azaltılmasında etkili olmuştur.

Erkeklerde üreme sorunlarına çare olabilir

Farelerde yapılan bir çalışma, düzenli tüketilen meyan kökünün erkek kısırlığına fayda sağlayabilecek sperm üretimini artırdığını gösterdi.

Yanlış tüketimiyle yan etkilere de neden olabilir.

Çok fazla meyan kökü ekstresi vücutta potasyum seviyesinin düşük olmasına ve kas zayıflığına neden olabilir.

Bu duruma hipokalemi denir.

Çok fazla meyan kökü tüketimi, yüksek tansiyon, şişkinlik ve kalp atışı düzensizliğine neden olabilir.

Çoğu modern meyan kökü aromalı ürünler, meyan kökün doğal tatlarını taklit eder, ancak bazıları hala glisirizik asit ile yapılır. Aşırı miktarda meyan kökü tüketen 10 yaşından küçük çocuklardan bazıları hipertansiyon nedeniyle hastaneye kaldırılmışlardır.

Hamile veya emziren kadınlara, her şekilde meyan kökü tüketiminden kaçınmaları tavsiye edilir.

Ayrıca hipertansiyon hastalarının da tüketimi önerilmez.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
proteinfoodfan

cok dogru. Denedim, aynen dogru

Görüş Bildir