Görüş Bildir
Haberler
Etyen Mahçupyan Yaş Haddinden Dolayı Görevinden Ayrıldı

Etyen Mahçupyan Yaş Haddinden Dolayı Görevinden Ayrıldı

ATKN
16.04.2015 - 11:59
İçeriğin Devamı Aşağıda

Başbakan’ın Başdanışmanı Etyen Mahçupyan yaş haddinden dolayı görevinden ayrıldı. Mahçupyan, '9 Mart gelince otomatik olarak yaş haddinden sistemin dışında kalıyorsunuz. 2-3 gün sonra sistem sizi kadrodan atıyor. Ben kadroluydum. Bu aşamada görevime fahri olarak devam ediyorum. Şu anda yurt dışındayım çalışmalarımı sürdürüyorum. Tek bir değişiklik oldu o da maaş almıyorum” dedi.

Ahmet Davutoğlu'nun Başbakan olduktan sonra Başdanışman olarak atadığı Etyen Mahçupyan, son dönemde yaptığı açıklamalarla gündemde.  Mahçupyan, son olarak 'Bosna ve Afrika’da yaşananların soykırım olduğu kabul edilirken 1915’te Ermenilere yapılanlara soykırım dememek imkânsız' açıklamasıyla, çok tartışıldı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere, devlet yetkililerinin 1915 olayları konusunda yurtdışından gelen 'soykırım' açıklamalarına en sert şekilde tepki gösterdikleri dönemde, 'Başdanışman' Mahçupyan'ın bu çıkışı dikkat çekti.

Yaş haddinden sistem dışı

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre Mahçupyan'ın bu sözleri söylediği sırada, artık 'Başbakan'ın Başdanışmanı' olmadığı ortaya çıktı. Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Mahçupyan, 9 Mart 2015 itibarıyla Başdanışmanlık görevinden ayrıldığını açıkladı. 9 Mart 1950 doğumlu olan Mahçupyan, “9 Mart gelince otomatik olarak yaş haddinden sistemin dışına kalıyorsunuz. 2-3 gün sonra sistem sizi kadrodan atıyor. Ben kadroluydum. Bu aşamada görevime fahri olarak devam ediyorum. Şu anda yurtdışındayım çalışmalarımı sürdürüyorum. Tek bir değişiklik oldu o da maaş almıyorum” dedi. 9 Mart’tan itibaren resmi Başbakanlık danışmanlığı görevi düşen Mahcupyan o tarihten sonra çok tartışılan şu açıklamaları yapmıştı:

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco'nun '20. Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı' açıklamasından hemen sonra, Etyen Mahçupyan da bir internet sitesine yaptığı açıklamada, 'Bosna ve Afrika’da yaşananların soykırım olduğu kabul edilirken 1915’te Ermenilere yapılanlara soykırım dememek imkânsız' demişti. 

Karar.com internet sitesine konuşan Mahçupyan'ın Papa’nın 'soykırım' açıklamasına ilişkin olarak, “Vatikan, üzerindeki 100 yıllık psikolojik ağırlığı atmıştır. Neden 100 yıl sonra bu kelimeyi kullandı demektense tersten bakıp bu kadar sene nasıl direndi demek lazım. Vatikan çoktan böyle bir şey söyleyebilirdi. Ama söylemedi” ifadesini kullanmıştı.

Başbakanlıktan açıklama

Başbakanlık Başdanışmanı Etyen Mahçupyan'ın, 9 Mart itibarıyla yaş haddinden emekli olduğu belirtildi.

AA'nın haberine göre Başbakanlık kaynakları, gazetecilerin sorusu üzerine, Etyen Mahçupyan'ın, emekliliği nedeniyle artık Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun resmi Başdanışmanı olmadığını bildirdi.

Yetkililer, 'Ancak kendisi Başdanışman olmadan önce nasıl Sayın Başbakanımız tarafından fikirlerine önem verilen bir aydın ise bundan sonra da kendisinden, fikirlerinden birçok başka isimden olduğu gibi bu çerçevede, Sayın Başbakanımız yararlanabilir, yararlanacaktır' ifadesini kullandı.

Twitter'dan yorumlar

İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

özetle soykırım dedi güzelce sepetlediler ..

TürkMavisi

Yaşıtlarının piramidi, asma bahçeleri var. Sistem bile otomatik olarak düşürmüş seni daha neyin danışmanlığı? İlla üstüne toprak mı atsınlar :)))

sezgin yılmaz

yani demek istediği şu. "ben soykırım oldu derken başdanışman görevinde değildim." yav he he biz de yedik.