Görüş Bildir
Haberler
Eskişehir'de Tartışmalı Karar: Suya Yüzde 60 Zam Yapıldı

Eskişehir'de Tartışmalı Karar: Suya Yüzde 60 Zam Yapıldı

CHP'li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi şebeke su fiyatına yüzde 60 zam yaptı. Karar tartışmalara neden oldu. Yüksek oranlı zamma AKP ve İYİ Parti'den tepki gelirken, CHPmaliyetlerdeki artışı gerekçe gösterdi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Eskişehir ESKİ (Eskişehir Su ve Kanalizasyon İşletmesi) Genel Kurul toplantısının kasım ayı ikinci birleşiminde suya yüzde 60 oranında zam yapılması tartışmalara neden oldu. ESKİ'nin 2020 yılı bütçesi ve performansının da görüşüldüğü mecliste, ESKİ Genel Kurulu'nda komisyonlardan gelen 2020 su tarifelerine yüzde 60 zam yapılması oy çokluğuyla kabul edildi. ESKİ'nin bütçesi de 370 milyon TL olarak belirlendi.

"Rekor bir zam"

"Rekor bir zam"

AKP'li Sarıcakaya Belediye Başkanı Hüseyin Çam, bütçenin geneline bakıldığında günü kurtarma çabası görüldüğünü belirterek, “Bugün metreküpü 2,75 TL olan suyun fiyatı 4,85 TL'ye yükseltilmek istenmektedir. Herhalde yapılan bu zam oranı tüm zamanların rekoru olacaktır. Tabi tüketici suyu 4,85 TL'ye değil, buna yüzde 8 KDV ve 0,39 TL ÇTV eklenince yeni fiyat 5,63 TL’den alacaktır. Bu durum insaf ölçüsüne uymamaktadır” şeklinde konuştu.

"5 yılda yüzde 20 zam yapıldı"

"5 yılda yüzde 20 zam yapıldı"
İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP’li Meclis Üyesi Mustafa Önder ise 2014'ten 2019'a kadar geçen 5 yılda suya toplamda yüzde 20 zam yapıldığını söyleyerek, “5 yılda elektriğe yüzde 77, doğalgaza yüzde 80, akaryakıta yüzde 52, asgari ücrete yüzde 25 zam yapıldı. Bizim yaşam kaynağımız suya yüzde 20 zam yapıldı” diyerek, duruma tepki gösterdi.

CHP Başkan Vekili Aydın Ünlüce ise hem yatırımları yapmak hem de fonlamak için böyle bir artışa ihtiyaç duyduklarını ifade ederek, 'Aslında CHP ve Başkan Yılmaz Büyükerşen'e daha fazla zam talebi geldi. Ancak hem başkan, hem CHP grubu böyle bir ortamda daha fazla zam yapılmasını istemedik ama gerçekten çok üzgünüz' dedi.

AKP ve İYİ Parti'den tepki

AKP ve İYİ Parti'den tepki

AKP Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan 

Suya zam kararının ardından AKP Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan yaptığı açıklamayla karara tepkisini ortaya koydu. Partisinin itirazlarına rağmen, yüzde 60 oranında zam yapıldığını ifade eden Çalışkan, 'Bu zam oranı çok yüksektir ve fahiş bir orandır. Bu zammın kabul edilmesi mümkün değildir. Ayrıca bu zammın, merkezi hükümet tarafından yapılan diğer zamlarla ilişkili olduğu ve genel ekonomik duruma göre yapıldığı savunmasına sığınılamaz. Diğer taraftan, geçen yıl yapılmayan zamlardan dolayı ve maliyet artışlarından dolayı, ESKİ'nin zarar edeceği bahanesi de tamamen geçersizdir. Su zammının ivedilikle geri alınması kamuoyu adına istiyoruz' ifadelerini kullandı. 

Zam kararına İYİ Parti cephesinden de tepki vardı. İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Mehmet Ektaş, Eskişehir'de şehir şebeke suyuna yapılan yüzde 60 oranındaki zammın vatandaşın üzerine adeta bir kabus gibi çöken fiyat artışlarından olduğunu bildirdi.Yerel yönetimlerin de zam kervanına katıldığını savunan Ektaş, 'Toplumu oluşturan bireylerin en temel haklarından biri temiz suya erişim hakkıdır. Bu hak toplum sağlığıyla da doğrudan ilintilidir. Buradan Büyükşehir Belediye Meclisine çağrıda bulunuyoruz. Son su zammı, yeniden ele alınmalı ve geri çekilmeli, resmi kurumlarca açıklanan enflasyon rakamlarıyla eşitlenmelidir.' değerlendirmesinde bulundu.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi: "Hizmetleri sürdürebilmek için zorunlu olarak alınan bir karar"

Suya yüzde 60 oranında zam yapılmasının ardından Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden bir açıklama yapıldı. Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'Kıymetli hemşehrilerimiz, 28 Kasım 2019 Perşembe günü ESKİ Meclis Toplantısı'nda alınan karar ile su tarifelerinde fiyat artışına gidilmiştir. Bu artış su ve kanalizasyon hizmetlerinin kesintisiz, kaliteli ve sürdürülebilir olabilmesi için zorunlu olarak gerçekleştirilmiştir. Sizlerin konu hakkında detaylı bilgi sahibi olması ve fiyat değişikliğini anlayışla karşılamanız için bu zorunluluğu sizlere açıklamak istiyoruz.

Son yıllarda doğalgaz, elektrik, akaryakıt, işçi maliyetleri gibi hizmeti etkileyen ana faktörlerde çok büyük artışlar gerçekleşmiştir. Özetlemek gerekirse son 2 yılda elektrik giderleri %87, akaryakıt giderleri %44, asgari ücret %44 oranında artmıştır. Su üretimi ve işletmede kullanılan ham madde (alüminyum sülfat, demir klorür, katyonik polimer, aktif karbon vb.) fiyatları ise son 1 yılda %116 artış göstermiştir.

Tüm bu artışlara rağmen 2017-2019 arasındaki 2 yıllık süreçte su fiyatları yalnızca %5 oranında arttırılmıştır. Sonuç olarak su üretim maliyeti son 3 yılda %69 oranında artarken, su tarifelerindeki 3 yıllık artış yalnızca %11 olmuştur.'

Tüm bunlara rağmen ESKİ, başta kent merkezi olmak üzere özellikle kırsalda yatırımlarını aksatmamak için büyük mücadele vermiştir. Özellikle kırsalda vatandaşlarımızın büyük sıkıntı çektiği asbestli boru değişimi olmak üzere arıtma tesisleri yapımı, kanalizasyon ve yağmur suyu hattı yenilemeleri ile yıllarca ilgili kurumlarca ihmal edilen kırsal ilçelerimizde büyük yatırımlar gerçekleşmiştir. ESKİ'nin önümüzdeki 5 yıllık süreçte yapacağı temel yatırımların bedeli ise 150 milyon TL olarak tahmin edilmektedir. Ekonomik krizin her geçen gün kendini biraz daha hissettirdiği ülkemizde doğalgaz, elektrik, akaryakıt gibi üretimi ve hizmeti doğrudan etkileyen temel giderlerdeki büyük artışlar bu fiyat değişikliğini kaçınılmaz hale getirmiştir. Yapılan bu fiyat değişikliğini bu bilgiler çerçevesinde değerlendirmenizi istiyor, bu konuda siz değerli hemşehrilerimizden anlayış bekliyoruz.'

Sözcü, AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
152
84
25
19
13
8
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
khaosevreni

Tepki gösteren akp olunca komik oluyor. En basit şekliyle, sözde enerji tasarrufu adı altında saatlerle oynadınız. Oysa daha çok enerji tüketimine yol açan v... Devamını Gör

Ancient Guy

Ülkenin dört yanından suya zam haberleri geliyor ve insanlar tamamen işin particilik kısmındalar. Yok efendim CHP zam yapmış da AKP yapmamış da bilmemneymiş.... Devamını Gör

Oyları alana kadar herşey güzel oy aldıktan sonra yaslan millete daha sikimi oy alırsınız