Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan'dan DİSK'teki Protestoya Suç Duyurusu

Erdoğan'dan DİSK'teki Protestoya Suç Duyurusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DİSK 15. Olağan Genel Kurulunda, aleyhine sloganlar atan kişiler hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından hazırlanan suç duyurusu dilekçesinde, 13 Şubat 2016'da DİSK'in 15. Olağan Kurultayının yapıldığı otelin salonuna Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun girişinde yoğun bir şekilde Erdoğan aleyhine slogan atıldığı belirtildi.

Dilekçede, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu'nun konuşmaya başlamasına rağmen sloganların kesilmediği, bunun üzerine Soylu'nun salondan ayrıldığı hatırlatıldı.

Şüphelilerin, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesinde düzenlenen 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçunu işlediği belirtilen dilekçede, şüphelilerin kullandığı ifadelerin düşünce ve ifade hürriyeti çerçevesinde değerlendirilmesinin mümkün olmadığı kaydedildi.

'Cumhurbaşkanına hakaret' eden kişinin bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırıldığı, suçun alenen işlenmesi halinde ise verilecek cezanın altıda biri oranında artırıldığı bilgisinin de yer aldığı dilekçede, şu ifadeler kullanıldı:

'Şüpheliler, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanımızı hedef alarak yaptığı açıklamalarla Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı onur şeref ve saygınlığını rencide edici ifadeler kullanmış, kişiliği, saygınlığı ve itibarını hedef alınarak atılı suçu alenen işlemiştir. Aleniyet, hakaret suçunun belirtisiz sayıdaki kimse tarafından bilinip görülebileceği şekilde işlenmesidir. Topluluk önünde atılan sloganlar ile suça konu ifadelerin birçok kişiye ulaştığı açık olduğundan aleniyet unsuru gerçekleşmiş olup somut olayda suçun nitelikli hali olan ikinci fıkrasının uygulanması gerekir.'

Dilekçede, şüphelilerin tespit edilerek haklarında atılı suçtan soruşturma yapılması ve kamu davası açılması talep edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Olayın yaşandığı gün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da harekete geçerek slogan atanlarla ilgili re'sen soruşturma başlatmıştı.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
76
12
7
7
5
2
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mehmet Cepik

Mustafa Kemal Atatürk'ün kurup, bizlere armagan ve emanet ettigi Türkiye Cumhuriyetinin C.Baskanlarindan, bu haric, hangisine bu kadar hakaret edilmistir ve ... Devamını Gör

Gregory House

"Disk" i de "compact disc" falan sanıyodur kesin...