Erdoğan: Bu Ülkede 'Müzik İnkılabı' Adı Altında Halk ve Sanat Müziği Yasaklandı

 > 
0PAYLAŞIM

CSO Konser Salonu'nun açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülkede 'müzik inkılabı' adı altında Türk halk ve sanat müziğine 'alaturka müzik' denilerek yasaklandığı tuhaf dönemler yaşanmıştır. Türkiye, bizim dönemimizde sadece siyasette, ekonomide, savunmada değil, kültür, sanat, müzik, edebiyatta da prangalarından kurtulmuştur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Konser Salonu Açılış Töreni’ne katıldı ve konuşma yaptı.

Erdoğan, konuşmasında, ‘müzik türleri arasında olduğu gibi müzisyenler, bestekarlar ve sanatçılar arasında da asla ayrım yapılamayacağını’, Türkiye’de ‘diğer pek çok hususta olduğu gibi müzik konusunda da bir dönem çok ciddi hataların yapıldığını’ belirtti.

"Bu ülkede ‘müzik inkılabı’ adı altında..."

‘Türkiye’nin üzerine karabasan gibi çöken jakoben zihniyetten Türk müziğinin de payını aldığını’ ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

  • “Bu ülkede ‘müzik inkılabı’ adı altında Türk halk ve sanat müziğine ‘alaturka müzik’ denilerek yasaklandığı tuhaf dönemler yaşanmıştır. Devrin gazetelerini açıp baktığınızda ‘alaturka musiki ilga edildi’ gibi birçok manşetle, haberle karşılaşmanız mümkündür.

  • Halkı baskıyla, zorbalıkla dönüştürebileceklerini zannedenler halkın müzik zevkini de yasaklarla değiştirebileceklerine inanmışlardır. Ne zaman ülkemiz bu kültür faşistlerinin tasallutundan kurtulmuş işte o zaman Türk kültür ve sanat hayatı yeniden canlanmaya başlamıştır. Son 18 yılda kültür sanat dünyasının zenginleşmesinin daha renkli, daha özgün ve daha özgür bir karaktere bürünmesinin arkasında yatan sebep budur.”

"Ülkemizin en modern opera binası olan Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi’ni hayata geçirdik"

Türkiye’de ‘insanlar arasında ayrımcılık yapmadıkları gibi müzik türleri ve müzisyenler arasında da hiçbir ayrıma gitmediklerini’ vurgulayan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: 

  • “Şairleri, yazarları, sanatçıları arasında ayrım yapan, insanlarını dinledikleri müziklere, giydikleri kıyafetlere göre ayıran eski Türkiye manzarasına son verdik. Bu topraklara ait ne varsa hiçbir komplekse kapılmadan ülkemizin bir kazanımı olarak hepsini kucaklamaya çalıştık.

  • Ülkemizin kültür ve sanat hayatına değer katacak, bu alanda çeşitliliği arttıracak her türlü eseri sahiplenmenin çabası içinde olduk. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde ülkemizin en modern opera binası olan Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi’ni hayata geçirdik. İstanbul’da artık her tarafı lime lime dökülen Atatürk Kültür Merkezi’ni yıkıp yerine İstanbul’umuza layık bir opera binası inşa ediyoruz.”

Diken

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Alevilerle İlgili Yaptığı Şaka Çok Konuşulmuştu: Komedyen Pınar Fidan ve Özgür Tosun'un Hapsi İstendi - onedio.com
Alevilerle İlgili Yaptığı Şaka Çok Konuşulmuştu: Komedyen Pınar Fidan ve Özgür Tosun'un Hapsi İstendi - onedio.com
Memur, Memur Emeklisi, SSK ve Bağ-Kur'lular Ocak'ta Yüzde 7 Zam Alacak - onedio.com
Memur, Memur Emeklisi, SSK ve Bağ-Kur'lular Ocak'ta Yüzde 7 Zam Alacak - onedio.com
Pakistan'dan Koronavirüsü Durdurmak İçin Ülke Genelinde Dua Etme Kararı - onedio.com
Pakistan'dan Koronavirüsü Durdurmak İçin Ülke Genelinde Dua Etme Kararı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir