Erdoğan: ‘Birileri Lozan'ı Zafer Diye Yutturmaya Çalıştı’

 > 
260PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan 27. kez muhtarlar ile buluştu. 15 Temmuz'un bundan sonra şehit ve gazileri anma günü ve resmi tatil olacağını söyleyen Erdoğan dünkü MGK'da uzatılması yönünde tavsiye kararı alınan OHAL için, " Dur bakalım! Belki 12 ay da yetmeyecek" ifadelerini kullandı. 15 Temmuz darbe girişiminin "işgâl teşebbüsü" olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Tarihte bize ne yaptılar? 1920'de bize Sevr'i gösterdiler, 1923'te Lozan'a bizi razı ettiler. Birileri de Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştı. Her şey ortada" dedi. 

Erdoğan'ın açıklamaları sonrası "Lozan" yaklaşık 30 bin tweet ile sosyal medyanın gündeminde...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılan "27. Muhtarlar Toplantısı"nda konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

15 Temmuz 'Demokrasi ve Özgürlükleri Anma Günü' olacak

"Hem projenin gerisindeki siluetler hem de darbenin başarılı olması halinde hayata geçirilecek niyetler itibarıyla 15 Temmuz, 1912'den 1923'e kadar geçen kısa sürede beşte bire düşen topraklarımızdan elimizde kalan son parçanın işgali teşebbüsüydü. İşte, millet o toprakları bunlara teslim etmedi" diyen Erdoğan, 15 Temmuz'un artık Demokrasi ve Özgürlükleri Anma Günü olarak dün tatil ilan edileceğini açıkladı.

'1923'te Lozan'a bizi razı ettiler'

"Hem projenin gerisindeki siluetler hem de darbenin başarılı olması halinde hayata geçirilecek niyetler itibarıyla 15 Temmuz, 1912'den 1923'e kadar geçen kısa sürede beşte bire düşen topraklarımızdan elimizde kalan son parçanın işgâli teşebbüsüydü. İşte, millet o toprakları bunlara teslim etmedi" diyen Erdoğan, Lozan eleştirisinde bulundu ve şöyle devam etti: 

"Tarihte bize ne yaptılar. 1920'de bize Sevr'i gösterdiler, 1923'te Lozan'a bizi razı ettiler. Birileri de Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştı. Her şey ortada.

İşte şu an Ege'yi görüyorsunuz değil mi? Bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan'da verdik. Zafer bu mu? Oralar bizimdi. Oralarda bizim camilerimiz mabedlerimiz var ama şu anda hala Ege'de kıta sahanlığı ne olacak, havada, denizde ne olacak bunları konuşuyoruz, hala bunun mücadelesini veriyoruz. Niye?İşte o anlaşmada masaya oturanlar sebebiyle. O masaya oturanlar o anlaşmanın hakknı vermediler veremedikleri için şimdi onun skıntısını biz yaşıyoruz. Sayet aynen bu darbede de başarılı olsaydı Sevr'i dahi aratacak bir dayatmayla karşımıza çıkacaklardı."

'OHAL için belki 12 ay da yetmez'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Olağanüstü hal uygulaması, tamamen FETÖ ve PKK terör örgütleriyle daha etkin mücadele amacına yöneliktir. Ana muhalefet partisinin, 'olağanüstü hal yetkileriyle hayata geçirilen hususların Meclis'in rutin çalışmalarıyla çözülebileceği' görüşüne kesinlikle katılmıyorum." dedi ve şöyle devam etti:

"Fransa'da üç ay, artı üç ay ve son olarak da altı ay olmak üzere toplamda bir yıllık olağanüstü hal var. Dünyadan kimse Fransa'ya diyor mu 'Siz niye bir yıl olağanüstü hal ilan ettiniz?'. Bakan arkadaşlara bunlar akıl veriyorlar, diyorlar ki 'Bir yıl olağanüstü hal Türkiye için doğru değil. Şu üç ayı bir daha uzatmayın ha'. Dur bakalım, sabırlı ol. Belki 12 ay da yetmeyecek."

'Bunların cebine üç beş kuruş ekstra para koy, istediğin notu al'

Erdoğan, Türkiye'nin kredi notunu düşüren Moody's'i de eleştirdi ve şöyle konuştu:

"Ülkemize yönelik saldırılar çok farklı mecralardan yürütülüyor. Şimdi ekonomi kartı masaya sürüldü. Buna rağmen ekonomimizde hamd olsun önemli bir kırılma yaşamadık. 15 Temmuz darbe girişiminini ardından birileri yine kriz beklentisine girmişlerdi ama hayâl kırıklığına uğradılar. Şimdi de siyasi saiklerle hareket ettiklerini bildiğimiz kredi derecelendirme kuruluşları devreye girdi. Ben o kuruluşları çok severim, onlar da beni çok sever."

"Notumuzu düşürdüler de ne oldu? Hazine hemen bir piyasa yaptı ve dışarıdan içeriden bunalrın beklediğini çok üstünde bir ilgi Hazine’nin kağıtlarına oldu. Neden? Türkiye’nin gerçeği bu değil ki. Batmış bir ülkeye bakıyorsun bir anda dört kat büyümede derece vermeye kalkıyorlar. Türkiye gibi kendi ayakları üzerinde duran bir ülkeye de durağan diyor. Bu sefer durağan da değil, notu düşürdüler. İstediğiniz kadar düşürün, Türkiye’nin gerçeği bu değil. Türkiye kalkınıp güçlenmeye devam ediyor."

"İstediğiniz kadar düşürün, Türkiye'nin gerçeği bu değil. Türkiye yatırımlarına devam ediyor, kalkınmaya devam ediyor, yükselmeye, güçlenmeye devam ediyor evelallah. Siz Türkiye'nin gerçeklerinden uzaksınız. Bunların cebine üç beş kuruş ekstra para koy, istediğiniz notu al. Bunlar böyle, böyle çalışıyorlar. Talimatları zaten nereden aldıklarını da biliyoruz. Biz gerçekleri her zaman konuşacağız. Kimmiş bunlar ya? Sanayicilerimizle, tüccarlarımızla da konuşuyorum bunları. Siz de bir haykırın be. Ne sattığınızı siz biliyorsunuz. Krediyi bunlar mı veriyor. Dik durun be. Siz Türksünüz Türk, bunu gösterin. Not ekonomik değil siyasi saiklerle verilince kimse o notu dikkate almadı. Piyasalarda ciddi dalgalanma olmadı. Türkiye ile ilgili o kadar yalanlar attılar ki kimse artık onları ciddiye almıyor. Biz reel ekonomiye bakıyoruz. Üretimi, ihracatı artıracak önlemler alıyoruz ve almaya da devam edeceğiz. 20 Aralık’ta Avrsaya Tüneli’ni açıyoruz. Bu kuruluşlara ada tavsiyem gelip tünelden geçiversinler."

'Lozan' açıklaması sosyal medyanın gündeminde

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması sonrası "Lozan"  30 bine yakın tweet ile sosyal medyanın gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir