Görüş Bildir
Haberler
Emekli Raporu: Yarısının Maaşı Asgari Ücretten Daha Az

Emekli Raporu: Yarısının Maaşı Asgari Ücretten Daha Az

CHP'nin emeklilere ilişkin raporundan çarpıcı sonuçlar çıktı. Rapora göre 2018’de emeklilerin yüzde 11.96’sı asgari ücretin altında gelire sahipken bu oran son iki yılda yüzde 50’ye dayandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Raporu CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel hazırladı. Cumhuriyet gazetesindenMahmut Lıcalı'nın haberine göre, Özel’in; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın son verilerini kullanarak yaptığı çalışmaya göre emeklilerin yüzde 49.31’inin asgari ücretin altında bir geliri bulunuyor. Bu veriler, 4 milyon 179 bin 840 emeklinin maaşının asgari ücretin altında olduğunu gözler önüne serdi.

"Son iki yılda katlandı"

"Son iki yılda katlandı"

Özel’in yaptığı çalışmaya göre 4/a statüsünden emekli olan vatandaşların yüzde 50.8’i; 4/b statüsünden emekli olan vatandaşların yüzde 89.5’i ve 4/c statüsünden emekli olan vatandaşların ise yüzde 0.7’si asgari ücretin altında bir gelire sahip. Özel’in çalışmasına göre 2018’de emeklilerin yalnızca yüzde 11.96’sı asgari ücretin altında gelire sahipken, son iki yılda emeklilerin neredeyse yarısı asgari ücretin altında gelirle yaşamaya çalışıyor.

"Açıklanan rakamlar aldatmacada ibaret"

"Açıklanan rakamlar aldatmacada ibaret"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara dikkat çekerek şunları dile getirdi: 

“Erdoğan, cumartesi günü yaptığı açıklamada, ‘Mayıs ayında küresel ölçekte en hızlı toparlanan ilk 3 ülkeden birisi olduk. Bu performansla Amerika, Çin, Almanya, Güney Kore ve Rusya gibi ülkeleri de geride bıraktık. Sahadan bire bir aldığımız bilgiler de ekonomideki canlanmayı güçlü bir şekilde teyit ediyor’ ifadesini kullanarak bazı rakamlar açıkladı. Emeklilerimize reva görülen ekonomik gerçeklik dikkate alındığında açıklanan rakamların aldatmacadan ve göz boyamadan ibaret olduğu anlaşılmaktadır. 

İşsizliğin giderek arttığı, tüm çalışan kesimlerin ve emeklilerin giderek hayatlarını idame ettirmede zorlandıkları bir dönemi yaşıyoruz. Çalışma Bakanlığı’nın son verileri durumun vahametini ortaya koymaktadır. Emeklilerimiz iktidar partisi eliyle açlığa ve yoksulluğa mahkûm edilmişlerdir.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
31
12
4
3
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Sefa Döner

Yani cidden diyecek laf bulamıyorum bizim insanımıza, adam çöpten yemek topluyor biri de ne okumuşluğu var ne bilgisi üst kademede tonlarca maaş alıyor ama o... Devamını Gör

Bozkurt

Daha az değil müstehak. 2008 yılındaki Emeklilik Reformu denilen gaspı yapıp da Avrupa'da iktidar olacak bir tane siyasi parti bulamazsınız. Bizim işçimiz şu... Devamını Gör

Mert

O yarisina sorsan kesin AKP'ye oy vermistir. Gotleri geymeye donlari yok, ceplerinde bes kuruslari yok halen Erdogan'nin gotunu yalamaya deva, ediyorlar.

Pasif Kullanıcı

E memnunlarki yillarca veriyorlar siz provake ediyorsunuz