Görüş Bildir
Haberler
Eğitimcilerden 'Öğretmen Öküz, Öğrenci Eşek' Kitabına Tepki

Eğitimcilerden 'Öğretmen Öküz, Öğrenci Eşek' Kitabına Tepki

FreiGeist
26.03.2015 - 16:14 Son Güncelleme: 26.03.2015 - 16:49
İçeriğin Devamı Aşağıda

Edirne’nin Keşan İlçesi’nde milli eğitim müdürlüğü tarafından ilkokul öğrencilerine dağıtılan “Öğretmen Öküz”, “Öğrenci Eşek”, “Doktor Tilki”, “Trafik Polisi Kurbağa” adlı resimli hikaye kitaplarında, öğrencilere ve meslek dallarına hakaret edildiği iddiasıyla eğitimciler duruma tepki gösterdi.

Eğitim İş Keşan Temsilcilik Başkanı Erol Yazla, konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, “Öğretmen Öküz” adlı kitaptaki hikayede “Bir varmış, bir yokmuş. Sürekli saman yiyen bir öküz varmış. Su içer, saman yer, başka da bir şey yapmazmış. Ama bir gün bu öküz durup dururken öğretmen olmaya karar vermiş” şeklinde geçen metnin öğretmenlik mesleğini küçük düşürdüğünü iddia etti.

“HAKARET UNSURU VAR”

“HAKARET UNSURU VAR”

Son iki gündür resimli hikaye kitaplarıyla ilgili Keşan’da öğretmenler ile velilerden yoğun şikayetler aldıklarını ifade eden Yazla, “Yaptığımız araştırmada kitap yazarlarının, Keşan’a, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Yazarlar Keşan’da öğrencilerle buluşuyor’ projesi kapsamında getirildiklerini öğrendik. Bu kapsamda öğrencilere dağıtılan kitaplar da elimize geçti. Bu kitapların içeriği nedir, ne değildir bu şu an bizim için önemli değil. Sadece kapak resimlerine ve isimlerine baktığımızda bile öğretmen, öğrenci ve diğer meslek dallarına hakaret unsuru vardır. ‘Öğretmen Öküz, Öğrenci Eşek’ gibi. Biz kendi çapımızda araştırma yaptık ama konunun asıl muhatabı Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’dür” dedi.

'KOMİSYON KARARI VAR MIDIR?”

Erol Yazla, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kitapları hangi kriterler çerçevesinde ilkokul öğrencilerine dağıttığını sorarak, “Bu kitaplar ilkokul 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıflarda hikaye kitabı olarak dağıtıldı. Tüm öğrencilere mi verildi, hangi okulda, kaç adet dağıtıldı? Bu kitaplar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ücretsiz mi geldi? Kitaplar okullara dağıtıldıktan sonra ücret talep edildi mi? Okul Aile Birliği’nden, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü para istedi mi? Bu kitapların sponsoru var mı, varsa kimdir? Bu kitaplar Milli Eğitim Bakanlığı ’nın tavsiye ettiği kitaplar arasında yer alıyor mu? Bu kitaplar dağıtılmadan önce bir komisyon oluşturuldu mu ya da ilkokul çağı çocuklarına hikaye kitabı olarak dağıtılması için bir komisyon kararı var mıdır?” diye konuştu.

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Erol Yazla, Türk Edebiyatı’nda fabl türü hikayelerin var olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

“Hayvanlar konuşturularak, insanlara, çocuklara ders verici kısa hikayeler vardır. Fakat bir meslek dalını ya da öğrencileri hayvanlaştırarak buradan bir özet çıkaran hikaye var mıdır ya da bunun edebiyatta yeri var mıdır, bunları da ilgililere sormak istiyoruz. Burada öğretmen kelebek olamaz mıydı ya da öğrenci çiçek olamaz mıydı? Bu konunun takipçisi olacağız.

”MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ERARSLAN: UYGUNSUZ İÇERİK YOK

Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlker Erarslan ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen toplantılara katılmak üzere Ankara’da olduğunu belirterek, söz konusu kitaplarda herhangi uygunsuz bir içerik bulunmadığını bildirdi. 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
6
2
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
artuditu

Aslan öğretmen, kurt öğrenci olsaydı tepki bu şekilde olur muydu acaba diyor insan... Bence önce hayvanlara bakış açımızı değiştirmek lazım...

Yasin Saka

Bu betikleri hangi beyinle yayınladılar acaba? Bu betikleri yazandan hiç bahsetmiyorum bile.