Görüş Bildir
Haberler
Doğum Haritası (Yıldız Haritası) Nedir? Doğum Haritası Nasıl Hesaplanır? Doğum Haritası Ne İşe Yarar?

Doğum Haritası (Yıldız Haritası) Nedir? Doğum Haritası Nasıl Hesaplanır? Doğum Haritası Ne İşe Yarar?

Sevgili Onedio okuyucuları hepinize mutlu haftalar diliyorum. Astrolojik bir yıldız haritası veya doğum haritası kişinin dünyaya geldiği andaki gezegenlerin Güneş çevresindeki yerlerini gösterir. Doğum haritasının okunması ve yorumlanması, güçlü ve zayıf yönlerinizi, spritüel gelişiminiz için fırsatları, en önemli kararlarınız için en doğru zamanlamaları ortaya çıkarabilir. Doğum haritası analizini ancak bu konuda bilgili ve deneyimli kişiler çıkarabilir ve okuyabilir. Peki doğum haritası nedir, doğum haritası hesaplama ne işe yarar, doğum haritası nasıl hesaplanır? Tüm bu soruların yanıtları ve doğum haritası hakkında merak edilenleri haberimizde sizler için derledik...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Yıldızlar, burçlar aracılığıyla aslında bize sınırsız bir içgörü sunar. Yıldız haritası, diğer adıyla doğum haritası, doğduğunuz andaki gökyüzünün anlık görüntüsüdür. Esasen ilk nefesinizi aldığınız an, evrenin enerjileri ile uyum sağladığınız zamandır. Bu, hayatınız boyunca sabit kalır. Astroloji haritası, temel yaşam dersleriniz içıin size ipuçları verebilir ve kişilik özelliklerinizi ortaya çıkarmanın yanı sıra ruhunuzun amacına giden yolu bulmanıza yardımcı olabilir. Peki, çokça bahsettiğimiz ve özellikle vurguladığımız kişiye özel doğum haritası aslında nedir?

Doğum Haritası Nedir?

Doğum Haritası Nedir?

Doğduğumuz anda ve coğrafyada, gökyüzündeki Güneş, Ay ve gezegenlerin konumları her kişinin kendine özgü ve özel astrolojik doğum haritasını başka deyişle yıldız haritasını oluşturuyor. Peki doğum haritası nedir? Doğduğumuz anda ve coğrafyada, gökyüzündeki Güneş, Ay ve gezegenlerin konumları her kişinin kendine özgü ve özel astrolojik doğum haritasını başka deyişle yıldız haritasını oluşturuyor. Her şeyin başı insanın kendini tanıması. Hangi zaman diliminde, hangi koşullara, ne şekilde doğduğumuz tüm geleceğimizi belirleyebiliyor. Her kişinin doğum haritası (yıldız haritası) kendine özel. Zira doğum tarihi, saati ve yerine göre çıkarılan her harita bir diğerinden farklı bir görünüm sergiliyor. Matematiksel ve astronomik hesaplamalarla çıkartılan astrolojik doğum haritaları Güneş, Ay ve gezegen konumlarının yanı sıra bunların birbirleriyle olan ilişkilerini, başka deyişle aralarındaki açıları da tespit ediyor. Ayrıca doğum anında Ay’ın Güneş ile olan ilişkisi, doğmadan önce yaşanan yeni ay ve dolunaylar, Güneş tutulmaları astrolojik doğum haritalarının yorumunda önemli yere sahip.

Doğum haritası için doğduğumuz gün-ay-yıl dışında, doğum yeri (şehir) ve saati en önemli detaylardır. Sadece bize ait bilgilerden oluşan bu göksel anın fotoğrafı, parmak izimiz gibi evrende sadece bize ait bir hikâyeyi anlatır. O yüzden doğum haritamız sadece bize özeldir. Dakikalarla ve saniyelerle değişen detaylar bulunduğundan doğum saati çok kritiktir. Doğum anımızdaki aynı gökyüzü kombinasyonu yaklaşık 26.000 yılda bir tekrarlıyor. Orda da biz aynı biz olmuyoruz. Kaptan aynı kaptan değil yani…

Geçmiş soy ve ata karmalarımız, hayatımızda sürekli tekrarlayan döngüler, kişiliğimiz, yeteneklerimiz, ilişkilerimiz hakkında detaylı referans veren doğum haritalarımız, kendi benliğimizle tanışmamızda en önemli araç aslında.

Doğum Haritası Nasıl Hesaplanır?

Doğum Haritası Nasıl Hesaplanır?

Doğum haritası çıkarmak için ihtiyacınız olan şey üç adet bilgidir: Doğum günü, doğum saati (dakikası) ve doğum yeri. Bu bilgiler çoğu doğum belgesinde zaten yer alıyor. Eğer elinizde doğum belgeniz yoksa, doğduğunuz hastaneden bir kopyasını isteyebilirsiniz. Enlemdeki birkaç derece veya birkaç dakikalık zaman farkı doğum haritanızda fark yaratabileceği için bu bilgileri olabildiğince doğru şekilde almak oldukça önemlidir.

Doğum saatinizi kesin olarak bilmiyorsanız doğum haritası hesaplama yine de mümkündür, ancak bazı önemli bilgiler eksik olacaktır. Bu durumda yıldız haritası için çok önemli olan yükselen burcunuzu ve hangi gezegenlerin hangi evlere düştüğünü doğru bir şekilde bulamazsınız. Yükselen burcunuz haritanızdaki ana bileşenlerden biridir. Doğum haritası çıkarma için yapabildiğiniz kadar yakın bir doğum saati tahmininde bulunun veya onu öğlen 12.00 olarak girin.

Doğum Haritası Ne İşe Yarar?

Doğum Haritası Ne İşe Yarar?

Bir astrolog doğum haritanızda neleri görebilir? Astroloji haritası (yıldız haritası), kalıplarınız ve tercihleriniz hakkında şaşırtıcı bilgiler ortaya çıkarabilir. Bu yüzden doğum haritası hesaplama, kendi kör noktalarınızı anlamanın ve bu bilgiyi kişisel gelişim için kullanmanın mükemmel bir yoludur. Doğum haritası yorumlama ile hangi yeteneklerinizin üzerine gitmeniz ve hangi zayıf yönlerinizi geliştirmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Tipik olarak bir doğum haritası şu bilgiler aranır:

  • Yükselen burç ve 12 astrolojik evde hangi gezegenin olduğu,

  • Venüs, Mars, Ay burcu ve aşk evi,

  • Daha çok çalışmanız gereken şeyler için Satürn burcu, şanslı olabileceğiniz yerler için Jüpiter burcu,

  • Herhangi iki gezegen arasında oluşan önemli açılar

  • Bir burçta 3 veya daha fazla gezegen varsa kişi için belirli bir enerjinin ağır bir konsantrasyonunu oluşturan “stellium”,

  • Haritadaki elementlerin dengesi (ateş, toprak, hava ve su burçlarındaki gezegenler),

  • Haritadaki niteliklerin dengesi (ana, değişken ve sabit burçlardaki gezegenler),

  • Gezegenlerin oluşturduğu desen (7 tane klasik harita şekli vardır).

Bilgili ve deneyimli bir astrolog, haritanızdaki elementleri ve nitelikleri toplayabilir ve doğum haritanızı yorumlayabilir. Bir özelliğin eksikliği veya diğerinin baskınlığı varsa, yaşamınıza pratik olarak nasıl daha fazla denge getirebileceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunabilir.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Doğum Haritası Bize Ne Anlatıyor?

Doğum Haritası Bize Ne Anlatıyor?

Doğum haritası kişinin duruşu, görünümü başta olmak üzere hayatı, potansiyeli, imkanları hakkında pek çok bilgi veriyor. Bu haritalar temel alınarak kullanılan astrolojik tekniklerle geleceğe yönelik öngörümler yapılabiliyor. Bu öngörüler özellikle belirli tarihlerin önceden seçilmesinde, belirlenmesinde kılavuz olabiliyor. Belirli dönemlerde ve zamanlarda beklenen astrolojik görünümler ve etkileri önceden hazırlıklı veya planlı olunmasını sağlayabiliyor. Hedef, strateji belirlemek, bir yol haritası çizebilmek astroloji haritaları sayesinde çok daha kolay olabiliyor. Çocuklar için çıkarılan doğum haritaları, onların güçlü zayıf noktalarına ve potansiyellerine göre geleceklerinin şekillendirilmesine yardımcı olabiliyor. İlişki haritaları doğru eş, ortak, arkadaş seçiminde yol gösterici olabiliyor veya mevcut ilişkinizin durumu veya gidişatı hakkında yol gösterebiliyor.

Harita Dağılımı

Harita Dağılımı

Daire şeklinde oluşturulan doğum haritasında ışık (Güneş, Ay) ve gezegenlerin belirli alanlarda toplanmış olması da yorumlanabilir. Buna göre haritanın sol tarafında bir yoğunlaşma varsa bu durum kişinin sübjektif, olayları kendine göre yorumlayan bir yapısı olduğunu gösterebilir. Sağ taraftaki yoğunlaşma ilişkilerin kişinin yaşamında etkili olduğunu ve kişinin kendi başına karar alıp harekete geçmekten ziyade karşısındakine göre konum aldığını gösterebilir. Eğer haritanın alt kısmında bir yoğunlaşma varsa bu durum kişinin iç dünyasının çok zengin olduğuna ve içe dönük olabileceğine işaret eder. Haritanın üst kısmındaki yoğunlaşma ise oldukça dışa dönük ve sosyal bir görünüme işaret eder.

Elementler

Elementler

Işık ve gezegenlerin bulunduğu burçların elementleri haritanın element dengesini oluşturur. Koç, Aslan, Yay ateş elementinden burçlar, Boğa, Başak, Oğlak toprak elementinden burçlar, İkizler, Terazi, Kova hava elementinden burçlar ve Yengeç, Akrep, Balık su elementinden burçlardır. Işık ve gezegenlerin hangi elementlerden burçlarda olduğu belli bir katsayı verilerek toplanır. Güneş, Ay ve Yükselen’in bulunduğu burçların ilgili elementlerine 3’er puan, Merkür, Venüs ve Mars’ın bulunduğu burçların ilgili elementlerine 2’şer puan ve Satürn ve Jüpiter’in bulunduğu burçların ilgili elementlerine 1’er puan verilip toplanır. Buna göre haritası hesaplanır. Bir haritada herhangi bir elementin bulunmaması ya da çok az olması sorun çıkarabilir. Kişinin o elementi gerek kişi gerek ortam olarak katması yaşamına denge getirebilir. Haritada hiç toprak elementi yoksa toprağa yakın yaşaması iyi gelebilir, hava yoksa açık hava aktiviteleri, su yoksa yüzmek, banyo yapmak, ateş yoksa sıcak yerlerde bulunmak iyi gelebilir. Eksik elementinden burçlara kişi doğal olarak çekilebilir. Sözgelimi haritada hiç su elementi yoksa su burçları olan Yengeç, Akrep ve Balık’ı yaşamına katar ve katması da dengenin sağlanması açısından oldukça iyidir. Haritalarında hava ağırlığı olan kişilerin zekâ ve entelektüel kapasitesi, su ağırlığı olanların duygu ve empati gücü, toprak olanların ayaklarının yere basma durumu ve sağlamcılığı, ateş olanların enerjisi oldukça yüksektir.

Nitelikler

Nitelikler

Doğum haritasında burçların nitelikleri de değerlendirilir. Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak öncü nitelikte burçlar, Boğa, Aslan, Akrep, Kova sabit nitelikte burçlar, İkizler, Başak, Yay, Balık değişken nitelikte burçlardır. Dolayısıyla bir kişinin burcu, yükseleni ve Ay burcu öncü ağırlıktaysa bu kişi sözü kimseye bırakmayabilir. Sabit nitelikteyse hareket etmesi, konum ve pozisyon değiştirmesi oldukça zor olabilir. Değişken nitelikteyse uyum ve adaptasyon kabiliyeti oldukça yüksek olabilir.

Zodyak - Burçlar Kuşağı

Zodyak - Burçlar Kuşağı

Zodyak, başka deyişle burçlar kuşağı, 12 burçtan oluşuyor ve bir doğum haritası da yükselen burçtan başlayarak 12 alana astrolojik deyişle eve ayrılıyor. Dolayısıyla her evin bir burcu var. Özet olarak, 1. Ev yani yükselen burç görünüm ve çevresel şartları, 2. Ev maddi konuları, 3. Ev yakın çevre, kardeş, komşu ilişkileri ve ilköğrenimi, 4. Ev aile konularını, 5. Ev aşk ve tutkuları, 6. Ev sağlık ve günlük rutini, 7. Ev ilişkileri, 8. Ev ortak maddiyat ve paylaşımları, 9. Ev dünya görüşü, felsefe ve inanç konularını, 10. Ev kariyer ve hedefleri, 11. Ev sosyal çevre ve vizyonu, 12. Ev ruhsal ve spiritüel yönleri anlatıyor. Her evin burcunun yöneticisi olan gezegenin konumu ve açıları bu anlatımda ayrı bir öneme sahip.

Sözgelimi 2. Ev Başak burcu ise, bu burcun yöneticisi Merkür'ün haritadaki konumu, durumu ve açıları yorumlanıyor. Ayrıca bu evlere düşen gezegenler de konumları, durumları ve açıları itibarı ile yorumlanmakta. Güneş, Ay ve gezegenlerin 12 burca ne şekilde dağıldığı, burçların niteliği ve elementleri ve bu nitelik ve elementlerin dengesi detaylı şekilde yorumlanıyor. Güneş, Ay ve kişisel gezegenler olarak anılan Merkür, Venüs ve Mars daha özel ve bireye özgü durumlar hakkında bilgiler verirken, sosyal gezegenler olarak bilinen Jüpiter ve Satürn sosyal yaşam ve iş yaşamı hakkında öngörüler sunmakta. Jenerasyon gezegenleri Neptün, Uranüs ve Plüton ise daha genel, evrensel ve kapsayıcı konulara değinmekte.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
4
3
3
2
2
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın