Diyarbakır'daki İki Patlamada da Cep Telefonu Düzeneği Kullanılmış

 > -
Abone ol

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, HDP'nin Diyarbakır mitinginde yaşanan patlamayla ilgili konuştu. Ayrıntılı inceleme yaptıklarını belirten Eker, "Cep telefonu düzeneği iki patlamada da tespit edildi" şeklinde konuştu.

İşte Bakan Eker'in açıklamalarından satırbaşları;

"2 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti. Hayati Kurul, Şehmuz Kaçan adlı vatandaşlarımız hayatını kaybetti. Bu iki vatandaşımız defnedildiler. Allah'tan rahmet diliyoruz.

Yaralılar tedavi altında. 80 civarında hastanelerde tedavisi devam eden vatandaşımız var. Yaralıların çoğu ağır değil. Hastanede bulunan 80 civarındaki vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Aralarında 2 polis var.

"Biri net ve kesin olarak TNT"

Patlama ile ilgili emniyetten de uzman bir ekip geldi. Olay yeri incelemesi geç saatlere kadar devam etti. Deliller toplandı, değerlendiriliyor. Kesin olarak TNT biri. Bilyeli ve cep telefonu düzenekli. Biri net ve kesin olarak TNT, diğerinin de öyle olması büyük ihtimal ama kesinleşmedi.

Patlama anına ilişkin görüntüler

"Saldırıyı yapanlar yakalanacak"

Bu alçakça, bu haince saldırıyı yapanlar yakalanacak. 7 Haziran'a, demokrasiye yapılan bir saldırıdır. Bütün demokratik sisteme yapılmış bir saldırıdır. Bunun siyasal sonuçlarının ne olacağının farkındayız. Türkiye Cumhuriyet'i olarak bunu ortaya çıkaracak her türlü titiz çalışmayı yapıyoruz. Seçimden 2 gün önce bunu yapmak açık şekilde demokrasi saldırısıdır."

Patlamalardan biri platforma yakın mesafede bulunan trafonun önünde gerçekleşmişti

Patlamada 2'si bomba paralarının isabet etmesi, 1'i de ağaçdan düşme sonucu ölen 3 kişi göz yaşları arasında toprağa verildi, yaralılanan 100'den fazla kişinin tedavisi ise hastanelerde sürüyor. Diyarbakır'daki sivil toplum örgütleri sıldırıyı kınayarak, olay yerine karanfiller bıraktı.

Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda dünkü mitingde HDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın kürsüye çıkmasına dakikalar kala 5 dakika arayla 2 patlama oldu. Patlamada Şeyhmuz Kaçan, Necati Kurul hayatlarını kaybederken, mitingde Ramazan Yıldız'ın da ağaç düşerek öldüğü, 100'den fazla kişinin de yaralandığı açıklandı.

Saldırıların faili araştırılıyor

Bombalı saldırının ardından Ankara'dan gelen uzman ekiplerin de destek verdiği istihbarat ve terör uzmanlarından oluşan ekipler, İstasyon Meydanı ve çevresinde bulunan tüm Mobese ve güvenlik kamerası kayıtlarını incelemeye aldı. Ekipler, kamera kayıtlarından bombanın miting alanına nasıl getirildiği ve failin kimliğinin tespitine yönelik çalışma yapıyor.

Patlamayla ilgili adli soruşturma da devam ediyor. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ve Emniyet Müdürü Halis Böğürcü de gece boyu Emniyet Müdürlüğü binasında çalışmaları bizzat yönetti. Olayla ilgili olarak sabah saatlerine kadar 1 Cumhuriyet Başsavcı vekili ve 4 Cumhuriyet Savcısı'nın da çalışmalara refakat ettikleri belirtildi.

Olay yerine karanfiller bırakıldı

Aralarında Diyarbakır Barosu ve İnsan Hakları Derneği'nin de bulunduğu sivil toplum örgütleri saldırıyı kınadı. Yaklaşık 2 bin kişi merkez Yenişir İlçesi Ofis Semti'nde toplanarak patlamanın olduğu yere yürüdü. Yürüyüş sırasında Türkçe ve Kürtçe sık sık, 'Baskılar bizi yıldıramaz', 'Kürdistan Faşizme mezar olacak' ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile hükümet aleyhine sloganlar attı.

'Her şeye rağmen barış' yazılı pankart eşliğinde patlamanın yaşandığı alana giden protestocular olayda yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Sivil toplum örgütleri adına konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, saldırıya vahşet olarak değerlendirerek, şunları söyledi:

"Bu katliam girişimi Halkların Demokratik Partisi'ni baraj altında bırakmak isteyen güçlerin girişimi olup, seçim sonucunu etkilemeye yönelik bir provokasyon girişimidir. Seçim süreci boyunca HDP'ye yapılan sistemli saldırılar ve dün Diyarbakır'da yaşadığımız olaylar bizi bugün ve yarın seçim sandığında olabilecekler ile 8 Haziran sonrası gelişmeler konusunda büyük kaygılar taşımamıza neden olmaktadır. Seçim sürecince yapılan saldırılar ve dün yapılan bombalı saldırılar karşısında halkımızı HDP yöneticileri göstermiş oldukları soğukkanlı, demokratik ve barışçıl tutumları nedeniyle selamlayarak kutluyoruz. Ülkemizde yakaladığımız barış ortamının maalesef bir seçime feda edilmeye çalışıldığını kaygıyla izlemekteyiz. Gerilim arttırılarak çatışmalar yaratılarak, kan dökülerek seçim iradesine ve seçim sonuçlarına müdahale edilmektedir. Ülkemiz bölgemiz ve Diyarbakır bu süreçleri çok gördü ve çok büyük acılar yaşadı. Artık tüm bunlara yeter diyoruz. İçinde bulunduğumuz Ortadoğu'daki savaş atmosferi bize uzlaşı ile yakalanan barışın ne kadar değerli olduğunu bizlere bir kez daha göstermektedir. Buradan bir kez daha belirtmek istiyoruz ki, tüm sorunların çözüm adresi parlamento olup her kesimin ve görüşün temsil etmesini istemek ve sağlamak demokrasinin en temel kuralıdır. Bunun dışında yürütülen politikalar ne olursa olsun ülkenin çatışma ortamına girmesinin temel nedenidir. Bizler STK'lar olarak tüm bu provokasyon ve saldırılıları şiddetle kınarken, bu provokasyonları yapanlar kadar bu provokasyonların yapılmasına zemin hazırlayanların da onlar kadar suçlu olduklarına inanmaktayız. Bu çerçevede herkesi sağduyulu davranmaya ve olumlu açıklamalarda bulunmaya davet ederken, yetkilileri de etkin önlemler almaya ve bu sadırların gerçek faallerini ortaya çıkarmaya davet ediyoruz. STK'lar olarak tüm bu süreçten kaygı duyarken her şeye rağmen barış diyoruz."

Açıklamanın ardından patlamanın yaşandığı yere karanfiller bırakan protestocular daha sonra sessizce dağıldı.

"Bir kişi yüksekten düşme sonucu hayatını kaybetti"

Soruşturmayı yürüten başsavcı, mitingin düzenlendiği alandaki patlamadan yaklaşık 2 saat öncesinde yüksekten düşme sonucu hayatını kaybeden 16 yaşındaki R.Y'nin ölümünün olayla bağlı olmadığının tespit edildiğini açıkladı.

Polis ekipleri, gruplara tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Solmaz, şu ifadelere yer verdi: "Soruşturma kapsamında delillerin toplanması ve olayın faillerinin tespitine yönelik, olayın meydana geldiği alanda Terör Suçları Soruşturma Bürosundan sorumlu Cumhuriyet başsavcıvekili ile Cumhuriyet savcısı nezaretinde Emniyet Müdürlüğü olay yeri inceleme ekiplerince, gerekli inceleme yapılarak olay ve olay yeri ile ilgili kamera görüntüleri ve olay yerinde bulunan delil niteliğindeki materyaller muhafaza altına alınarak inceleme başlatılmıştır. Şahsım nezaretinde Cumhuriyet başsavcıvekili, dört Cumhuriyet savcısı ile patlama olayıyla ilgili yürütülen soruşturma, tüm ayrıntılarıyla çok yönlü olarak devam etmektedir. Her ihtimalin titizlikle araştırıldığı soruşturmanın safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna bilgi verilecektir."

Hayatını kaybedenler toprağa verildi

Bombalı saldırıda hayatını kaybeden 34 yaşındaki Şeyhmuz Kaçan merkeze bağlı Silim Köyü'nde, 4 çocuk babası 47 yaşındaki Necati Kurul merkez Yeniköy Mezarlığı'nda, miting sırasında ağaçtan düşerek öldüğü açıklanan 16 yaşındaki Ramazan Yıldız da merkez Dörtyüz Evler Mahallesi'nde gözyaşları arasında toprağa verildi.

Yeniköy Mezarlığı'nda bu sabah saatlerinde dini vecibeleri yerine getirildikten sonra cenazesi Dörtyüz Evler Mahallesi'ndeki mezarlığa getirilen Ramazan Yıldız'ın, PKK flaması ile Abdullah Öcalan'ın posterinin sarılı olduğu tabutunu 'Kahrolsun katiller', 'Yaşasın HDP', 'Şehitler ölmez', 'Kürdistan faşizme mezar olacak', 'Yaşasın başkan Apo' sloganları atan grup taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, DBP Eş Genel Başkanları Kamuran Yüksek ile Emine Ayna, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, HDP milletvekili adayları ve yöneticilerinin de katıldığı törende Ramazan Yıldız, PKK marşları okunup saygı duruşu yapıldıktan sonra defnedildi. Ramazan Yıldız'ın deni sırasında Kürtçe konuşma yapan DBP Diyarbakır İl Başkanı Ali Şimşek, bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek, "Kürt halkının iradesini yıkmak için bu saldırıyı gerçekleştirdiler. Amaçları Kürdistan'ın kalbi olan Diyarbakır'da büyük bir katliam yaşatmaktı. Ama bilsinler ki artık bu halk kendini biliyor ve bu zihniyetin karşısında duracaktır" diye konuştu.

Ramazan Yıldız'ın babası Samet Yıldız ise, HDP mitingine yönelik yapılan bombalı saldırıya halkın sandıkta gereken cevabı vereceğini belirterek, "Halk sandıkta bu saldırıyı yapanlara gereken cevabı verecek. Bu kirli zihniyetin önü sandıkta kesilecektir" dedi. Grubun dağılmasından sonra ise kadınlar PKK flaması ve Öcalan posteri konulan mezarın başına gelerek Kürtçe ağıtlar yaktı.

HDP Mitingine düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitiren 46 yaşındaki 4 çocuk babası Necati Kurul ise Diyarbakır'ın Yeniköy Mezarlığı'nda çok sayıda kişinin katılımıyla defnedildi. HDP ve DBP'li yöneticilerinde katıldığı Necati Kurul'un da cenazesi yine sloganlar eşliğinde defnetti.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir