Görüş Bildir
Haberler
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut İle Görüştü:

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut İle Görüştü:

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut İle Görüştü:

ANKARA (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Erbaş, makamında yaptığı görüşmede, Meyer-Landrut'un önemli bir görevde olduğunu belirtti.

Erbaş, 'Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, Avrupa Birliği ülkelerinde 40 yıldır çeşitli alanlarda iş birliğimiz devam etmektedir. Bu açıdan sizinle görüşmemiz çalışmalarımızın niteliği açısından inşallah daha güzel gelişmelere vesile olacaktır.' ifadesini kullandı.

İnsanların birlikte barış içerisinde yaşamasının önemine işaret eden Erbaş, medeniyetin birikimi ve inancın gereği olarak, birlikte hayrın, ayrılıkta ise her zaman kötülüğün olduğunu vurguladı.

Erbaş, bütün inançların kendi öğretilerinde insanlara birliği ve beraberliği tavsiye ettiğini belirterek, insanların kendi inançlarındaki bu mesajlara uydukları takdirde, dünyada barışın sağlanacağını ve düşmanlığın ortadan kalkacağını kaydetti.

  • 'İnsanların barış içerisinde yaşaması için bütün gücümüzle çalışıyoruz'

İslam'da bir kişiyi öldürmenin, bütün insanlığı öldürmek, bir kişiyi kurtarmanın da bütün insanlığı kurtarmak gibi görüldüğünün altını çizen Erbaş, İslam'ın mensupları olarak, dünyanın her yerinde insanların barış içerisinde yaşaması için bütün güçleriyle çalıştıklarını vurguladı.

Erbaş, şöyle devam etti:

'Yurt dışına gönderdiğimiz hocalarımıza burada eğitim veriyoruz. Onlara diyoruz ki Peygamber'imizin tanımıyla 'Müslüman elinden ve dilinden emniyette olunan, güvende olunan kimsedir' yani diğer insanların elinden ve dilinden emniyette olduğu kimsedir. Bunu hem kendilerinin yaşaması hem de bulundukları yerde bu düşünceyi gerçekleştirmeleri için uzunca bir eğitim veriyoruz. İnancı, ırkı, mezhebi, düşüncesi ne olursa olsun birlikte yaşama tecrübesinin, tarihten gelen o birikimle birlikte en güzel örneğini gerçekleştirmelerini istiyoruz.'

Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, 'İslam' adını kullanarak ortaya çıkan terör yapılanmalarıyla da mücadele ettiklerini, yeryüzünde kaosun, savaşların, terör olaylarının artmasını isteyenlere engel olunması gerektiğini belirtti.

Avrupa'da yaşayan Müslümanların inanç ve ibadet özgürlüğüne dair ihtiyaçlarının olduğunu hatırlatan Erbaş, şunları ifade etti:

'İnsanların çok önemli 5 hakkı vardır. Biz nerede yaşıyorsa yaşasın, bu 5 hakkının korunması gerektiğini düşünüyoruz. Bunlar, inanç, can, mal, nesil ve akıl. Bizim inancımızın en önemli yanlarından birisi insanların bu özgürlüklerini korumaktır. Bu 5 özgürlüğe zarar verecek şeyleri de önlemek gerekiyor. Bütün insanlar, inançları, ırkları ne olursa olsun el birliği ile yaşadığımız yerlerde insanların bu haklarını muhafaza etmek, barışa gidecek yolları kolaylaştırır diye düşünüyoruz. Bu noktada tabii ibadethaneler çok önemli, özellikle Batı'da Müslümanların ibadethanelerine zaman zaman saldırılar oluyor. Hangi inancın ibadethanesi olursa olsun, bu saldırıların mutlaka önlenmesi, hiç olmaması için her türlü gayretin gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. İnsanların bu çok önemli haklarını mutlaka korumamız lazım.'

  • 'Nefret kimseye olumlu bir şey getirmemiştir'

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ise kabulden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Başkan Erbaş'a teşekkür etti.

Meyer-Landrut, insan hakları, din, inanç ve inanmama özgürlüğü gibi alanların, AB'yi oluşturan temel değerlerin bir parçası olduğunu ifade ederek, 'Hep birlikte her türlü ayrımcılığa, nefret söylemine karşı mücadele etmeliyiz. Tarihe baktığımızda farklı dinler, ırklar arasında görüş ve fikir alışverişinin faydalı olduğunu görüyoruz. Ama tartışma, kavgalar, nefret kimseye olumlu bir şey getirmemiştir.' değerlendirmesinde bulundu.

Erbaş, görüşmenin sonunda Meyer-Landrut'a, Hz. Peygamber'in toplumsal hayatın farklı yönlerine temas eden sözlerinden oluşan ve başta İngilizce, Almanca, Fransızca olmak üzere 10 farklı dile çevrilerek hazırlanan 'Kırk Hadis' kitabını hediye etti.

Kabulde, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun da hazır bulundu.

Kaynak: aa:text:20210210:23719135
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın