Görüş Bildir

Dışişleri Bakanlığı’ndan İran Açıklaması: 'Bu Neticeyi Mümkün Kılanları Kutluyoruz'

Anasayfa > Gündem

Dışişleri Bakanlığı, İran'ın nükleer anlaşmaya uygun gerekli önlemleri yerine getirdiğini duyurmasına ilişkin 'Bu neticeyi mümkün kılanları kutluyoruz' açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) İran'ın nükleeranlaşmaya uygun gerekli önlemleri yerine getirdiğini duyurmasına ilişkin 'Diplomasi bakımından önemli bir başarıyı simgeleyen bu neticeyi mümkün kılanları kutluyoruz' açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İran’ın nükleer programına ilişkin sorunun çözümü yolunda Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere ile Almanya (5+1) ve Avrupa Birliği (AB) ile İran arasındaki Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nda (KOEP) 16 Ocak 2016 tarihi itibarıyla “Uygulama Günü”ne geçilmesinin memnuniyetle karşılandığı vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

'Türkiye, İran’ın nükleer programına ilişkin çözümün tek yolunun diplomasi ve müzakereler olduğunu baştan beri savunagelmiştir. Diplomasi bakımından önemli bir başarıyı simgeleyen bu neticeyi mümkün kılanları kutluyoruz. KOEP’nin, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) denetiminde, tam bir şeffaflık içinde, kesintisiz ve eksiksiz biçimde uygulanmasını bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde ilgili tüm tarafların, bölgede güvenlik ve istikrarın yeniden tesisi için, sorumlu ve ayrışmayı teşvik etmeyen davranış sergilemeleri gerektiğini önemle vurguluyoruz.'

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?