Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dinlere Olan Bakış Açılarıyla Ateistlerin Kendilerini Daha Yakın Hissedeceği 27 Film

Sanat
8.6bPAYLAŞIM

Filmlerin savunduğu düşünceler ateizme daha yakın olduğu için ateist arkadaşların daha çok beğenmesi muhtemel. Yine de teistlerin de izleyince empati kurup beğeneceği türden filmler olduğunu belirtelim. Bir ara da teist arkadaşların düşüncelerine yakın filmleri derleriz. 👍

Özetler beyazperde.com ve filimadami.com sitelerinden alıntılanmıştır. İyi seyirler. 🎥

27. Yalanın İcadı / The Invention of Lying (2009)

IMDb: 6.4

Politikacısından reklamcısına herkesin aklındakini doğru olarak söylediği bir gerçeklik düşünün. Ve o gerçeklikte ezik bir adam olan Mark, yalan söyleyebilmeyi keşfeder.

26. Hayatının Seçimi / The Ledge (2011)

IMDb: 6.6

“Hayatının Seçimi”nde, atılacak bir adım bir hayatı sonsuza dek değiştirebilir. Karanlık bir geçmişe sahip olan Shana (Liv Tyler), aynı iş yerinde çalışmaya başladığı komşusu Gavin (Charlie Hunnam) ile tutkulu bir aşk yaşamaya başlar. Ancak Shana’nın uçlarda yaşayan kocası Joe’nun (Patrick Wilson) bu sadakatsizliği öğrenmesi üçünü birden fırtınalı bir sona doğru sürükleyecektir. Zamana karşı yarışılan bu gerilimde, karmaşık bir aşk üçgeni ve birbiriyle karşıt düşüncelere sahip iki adamın ölümcül çatışması merak uyandıracak bir şekilde perdeye yansıyor.

25. Yaratılış / Creation (2009)

IMDb: 6.7

İngiliz doğabilimci Charles Darwin, evrimle ilgili devrim yaratacak teorileri ve dindar eşiyle olan ilişkisi arasında bir denge kurmaya çabalar. Kaderi ise işiyle çelişir.
Başrolleri Paul Bettany ile Jennifer Connelly'nin paylaştığı, Jon Amiel tarafından yönetilen film, Darwin'in 1859'da yayımlanan başyapıtı Türlerin Kökeni Üzerine adlı kitabını hazırlama sürecinde inanç ile bilimsel gerçeklik arasında'‘Tanrı mı, evrim mi?' sorusu içinde yaşadığı ikilemleri ve 10 yaşındaki kızını kaybetmesinin öyküsünü konu ediyor.

24. Yeni Ahit / Le tout nouveau testament (2015)

IMDb: 7.2

Bu gerçeküstü komedide Tanrı, karısı ve kızıyla normal bir hayat süren sıradan bir Belçika vatandaşıdır ve bir apartman dairesinde yaşamaktadırlar. Bir gün kızı Ea, babasının bilgisayarını karıştırıp bütün dünyayı bir kaosa sürüklediğinde baba-kızın da arası açılır. Küçük kız yeryüzünde yaşayan herkese kendi öleceği günün tarihini kısa mesaj yoluyla atar. Ardından da evden kaçıp altı havari bulmaya karar verir...

23. Kim Kiminle Nerede / Whatever Works (2009)

IMDb: 7.2

Film noir kalıpları ile klasik Woody Allen komedyasının başarı ile harmanlandığı yapımda, Larry David'in karmaşık yaşam hikayesi aktarılıyor. Sıradanlığın çok ötesinde bir karakterdeki David, "Çok Kadın Hiç Kadın" ideolojisine aykırı bir yaşam sürmekte, gününü gün etmektedir. Ta ki genç ve alımlı bir hanımefendi ile müşerref olana dek! Avrupa'da daha çok sevildiği için, sinemasal açıdan "eski kıta"yı tercih eden Allen'ın tekrar memleketi New York satıhlarında çektiği bir kara komedi Whatever Works.

22. Agora (2009)

IMDb: 7.2

O, tarihin gördüğü en etkileyici ve ilgi çekici kadınlardan biriydi. Hem belinden aşağıya kadar uzanan saçlarıyla göz kamaştıracak, nefes kesecek kadar güzel, hem de adını matematikçi, filozof ve astronom olarak tarihe yazdıracak kadar zeki bir kadın. Ve ne trajiktir ki ölümüyle bile unutulmayacak bir kadın. Üzerine çullanan onlarca erkeğin darbeleriyle son nefesini veren, cesedi sokaklarda sürüklenip, eti kemiklerinden midye kabukları yardımıyla ayrılan ama ne olursa olsun tarihin unutulmazları arasına giren bir kadın. Yani 45 yaşındayken bu dünyadan göçüp giden İskenderiyeli Hypatia.
Filmde Hypatia'yı Oscar ödüllü oyuncu Rachel Weisz canlandırıyor. İşte bu filmle bir kez daha hatırlanan İskenderiyeli Hypatia'nın trajik öyküsü.

21. Günbatımı Sınırı / The Sunset Limited (2011)

IMDb: 7.4

Cormac McCarthy'nin oyunundan uyarlanan bu film, ten renklerine göre Beyaz ve Siyah denilebilecek iki karakterin etrafında döner. Siyah dindar bir Hristiyan, Beyaz ise ateist bir profesördür. Film Siyah'ın Beyaz'ı, bir trenin önüne kendisini atmaya çalışmasından kurtardığını öğrenmemizle başlar. Film boyunca bu ikili tanrının varlığı yokluğu, hayatı yaşamanın anlamının olup olmadığı, insanın kötülüğü, her şeyin geçiciliği gibi konularla ilgili bir tartışmaya koyulurlar.

20. Dogma (1999)

IMDb: 7.4

Uzun yıllar önce cennetten kovulup dünyaya gönderilen iki melek Katolik kilisesine girip işlediği suçlardan arınmayı planlamaktadır. Böylece Tanrı'nın buyruklarına karşı gelerek günahlarını affettirip tekrar cennete girebileceklerdir. Eğer bu plan yolunda giderse iki melek Tanrı'nın kusursuz olmadığını, cennetin bir arka kapısı olduğunu kanıtlayarak tüm insanlığı ayaklandıracaktır. Ancak bu süreçte karşılarında var güçleriyle insanlığı bu felaketten kurtarabilecek bir ekip duracaktır. Yönetmen Kevin Smith’in Chasing Amy’den sonra gelen çok tartışmalı bu filminin başrollerinde Matt Damon ve Ben Affleck bulunuyor.

19. Mesaj / Contact (1997)

IMDb: 7.4

Çocukluğundan gelen merak ve heyecanla dünya dışı yaşamlara ve varlıklara inanan Dr. Eleanor Arroway, bu tutkusunu çocuk yaşta kaybettiği babasının da yardımlarıyla bir mesleğe dönüştürür. Dr. Arroway SETI isimli programda çalışan, dünya dışı varlıkları araştıran bir ekibin önemli gökbilimcilerinden biridir. Çocukluğundan bu yana umudunu asla kaybetmeyen ve her seferinde daha tutkulu bir şekilde radyo sinyallerini dinleyen kadın ihtiyacı olan fon desteğini de elde ettiğinde, rekabetçi çalışma ortamına ve uğradığı haksızlıklara rağmen, hayalini kurduğu ve gerçekliğine sıkı sıkıya tutunduğu dünya dışı varlıklardan ilk mesajını alacaktır. 
Pulitzer ödüllü Carl Sagan’ın romanından Robert Zemeckis tarafından beyaz perdeye uyarlanan başarılı film, evrenin kendisi ve insanoğlunun evrene dair oluşturduğu algı arasındaki çelişki üzerine önemli çıkarımlar yapıyor.

18. Ölümün Soluğu / God on Trial (2008)

IMDb: 7.6

1943 yılında Auschwitz’de loş bir barakada bir fizikçi, bir eldiven imalatçısı, iki haham, bir hukuk profesörü ve pek çok suçludan oluşan bir grup erkek, kader bekleyişlerini sürdürürken verdikleri hayatta kalma mücadelesinin yanı sıra varoluş amaçlarını da sorgulamaya başlarlar. Gaz odasına götürülmek üzere seçilip seçilmeyeceklerini çaresiz bir şekilde anlamaya çalışırken Tanrı’nın bu kadar acıya neden izin verdiği sorusunun cevaplarını ararlar.

17. Adem'in Elmaları / Adams æbler (2005)

IMDb: 7.8

Hapisten yeni çıkan neo-nazi Adam, topluma hizmet etmek üzere papaz Ivan'ın yanına gönderilir. Ivan ona kilisenin önündeki elma ağacının meyveleriyle bir elmalı kek pişirme görevi verir. Bu arada elmalar kuşların, solucanların ve şimşeklerin saldırısına uğrar. Ivan, Şeytan tarafından sınandıklarına inanır. Adam ise Tanrı tarafından sınandıklarını düşünmektedir, çünkü belki de kötülük diye bir şey yoktur.

16. Kırık Çember / The Broken Circle Breakdown (2012)

IMDb: 7.8

Elise ve Didier karakterlerindeki farklılıklara rağmen ilk görüşte birbirlerine aşık olurlar. Elise konuşkan ve çılgın bir kadınken, Didier daha içine dönük yalnız bir kovboydur. Elise, dövmecilikle hayatını kazanan, inançlı ve ruhani bir karaktere sahipken, Didier ise hakikati tercih eden ve bir banjo grubunda müzisyenlik yapan bir ateisttir. Bu iki farklı karakter birbirlerini tamamlayıp, her günlerini hayatın son günü gibi dolu yaşayarak mutlu bir yaşam sürmektedirler. Ama küçük kızları Maybell altı yaşına geldiğinde ciddi bir hastalığın peçesine düşünce, aşkları ve ilişkileri de büyük bir sınavdan geçecektir. Kızlarının tedavi süreci ve beraberinde yaşananlar her ikisini de hayata dair ciddi sorgulamalara yöneltecektir...

15. Çıplak / Naked (1993)

IMDb: 7.9

Bir nevi "the man who wasn't there" tribi diyebileceğimiz bir karakterdedir Johnny (David Thewlis)... Oradadır ama sanki orada değildir de... Kafasına göre takılır, kayıtsız, umarsız ve avaredir. Çalıntı bir arabayla Londra’da ilk önce eski sevgilisi Louise’in (Lesley Sharp) evine bir uğrar. Daha sonra sıkılacağı bu evde bir müddet kalsa da, hiçbir yere ait olmayan bu adamı bağlayan hiçbir şey yoktur. Johnny bavulunu alır ve Londra sokaklarında dolaşmaya başlar. Canının istediği yerde canının istediği gibi davranmakta, köşe başlarında kitap okumakta ve yeni insanlarla tanışmaktadır. İpiyle kuşağı, kitabıyla kayıtsızlığı durumunu doya doya yaşar.

14. Bir Taşra Papazının Günlüğü / Journal d'un curé de campagne (1951)

IMDb: 8.0

Genç bir taşra papazı, iç karartan Ambricourt köyünün sakinleri tarafından düşmanlık ve güvensizlikle karşılanıyor. Yalnızlıktan ve mide ağrılarından mustarip papaz, tek teselliyi zeki bir adam olan Torcy rahibinde bulur. Papaz yerel şatodaki derin çatışmalara müdahale etmeye çalışır. Kont, kızının mürebbiyesiyle bir ilişki yaşamakta; Kontes ise hala yıllar önce küçük yaşta ölen oğlunun yasını tutmaktadır. İçi düş kırıklığı ve kızgınlıkla dolu olan kızları ise intihar etmeye niyetlidir. Minimalist yönetmen Robert Bresson'un en iyi filmlerindendir.

13. Suçlar ve Kabahatler / Crimes and Misdemeanors (1989)

IMDb: 8.0

"Suçlar ve Kabahatler", klasik bir Woody Allen filmi... 1989 yılına ait bu Allen filminde de, yine başrolde özgüveni düşük profilli bir anti-kahramanı ve çelişkilerini izliyoruz... Birbirinden farklı türlerde iki paralel hikaye içeren film; bir yandan karısını aldatan New Yorklu doktor Judah'ın dramatik, bir yandan da evliliği mutsuz giden belgeselci Clifford'ın trajikomik hikayesini anlatıyor. Judah metresinden şantaj mektupları alırken, ondan nasıl kurtulabileceğini düşünüyor. Cliff ise yeni tanıştığı Halley'e karşı yoğun duygular beslemeye başlıyor. Woody Allen'ın insan doğasını tüm çıplaklığıyla irdelediği bu filmi, suç ve vicdan kavramlarını da ele alıyor.

12. Dünyalı / The Man from Earth (2007)

IMDb: 8.0

John Oldman, bir üniversitede yaptığı tarih profesörlüğü görevinden ayrılıp başka bir yere taşınma kararı alır. Veda etmek için evine gelen profesör arkadaşları John’un taşınmasının altındaki nedeni merak eder.
Arkadaşlarının meraklı soruları üzerine gizemini korumaktan vazgeçen John, neden taşındığını açıklar: Yaklaşık 14.000 yıldan beri yaşayan ve hiç yaşlanmayan bir ölümsüzdür. Ortaya attığı bu iddia arkadaşları tarafından sorgulanacak ve hepsi John’un delirmiş ya da kendilerini sınıyor ya da en kötüsü doğruyu söylüyor olma ihtimalleri arasında gidip geleceklerdir.

11. Persepolis (2007)

IMDb: 8.0

Yıl 1970 İran. Marjane Statrapi, gencecik gözlerle izlemektedir İran rejiminde olan bitenleri. Bugüne kadar yazılıp çizilen onca şeyin ardından bir kez de küçük bir kızın penceresinden bakmanın farklı tadı yansıyor perdeye. Marjane’in ailesi Şah iktidarının düşüşü karşısında çok mutludurlar. Ekonomik ve toplumsal yaşam standartları açısından artık yeni umutlar filizlenmiştir. Onca zor zamanlardan sonra artık demokratik bir yönetim anlayışına kavuşacaklarını düşünen İranlılar hayal kırıklığı yaşayacaklardır. Şimdi de mollaların zamanıdır.

10. Maymunlar Cehennemi / Planet of the Apes (1968)

IMDb: 8.0

Aralarında George Taylor’ın da bulunduğu bir grup astronotu barındıran uzay gemisi, uzak ve bilinmeyen bir gezegene iniş yapar. Konuşmayı bilmeyen ilkel mağara insanları ve adeta insanla yer değiştirmiş, konuşan, avlanan, karmaşık bir medeniyet geliştirmiş maymunlar vardır burada. Grup dağılır ve Taylor, ilkel insanlardan oluşan bir grupla birlikte insan avcısı maymunlar tarafından esir edilir.
Üzerlerinde deney yapılmak üzere maymun kentine getirilen tutsaklar arasında konuşma yetisine sahip ve diğer kurbanlardan farklı davranan Taylor hemen dikkatleri üzerine çeker. Maymunların lideri Dr. Zaius tutucu bir bilim insanıdır ve yerleşik inançlara ters düşüp evrim kuramını altüst edeceğini, toplumun dirliğini bozacağını düşündüğü bu keşfin hasır altı edilmesini ister. Kısaca Taylor’ın yaşamı tehlikededir. Devreye öğrenmeye aç bünyesiyle sempatik bilim insanları Cornelius ve Dr. Zira girerek Taylor’ı korumak isterler. Çıkan bir karmaşada Taylor, birlikte esir tutulduğu ilkel güzel Nova’yı da yanına alarak kaçmayı başarır. Kaçışı ve arayışı onu çok şaşırtıcı cevaplar ve acı bir gerçekle yüz yüze getirecektir.

9. Söz / Ordet (1955)

IMDb: 8.1

Film Batı Jutland'de dini bir komünitenin bir parçası olan bir çiftçi ailesine odaklanmaktadır. Sofu baba Morten'in yanında üç oğlu vardır: Dini inancı olmayan en büyükleri Mikkel, dini inançları nedeniyle terzi Peter'in kızının kendisiyle evlenmesine izin vermediği Anders ve akıl sağlığını yitirip kendisini İsa zanneden üçüncü ve en gençleri Johannes. Morten kendi dininin "hayat" ile alakalı olduğunu düşünmekte, Peter'in inancını ise "ölüm" ile alakalı olmakla suçlamaktadır.

8. İz Sürücü / Stalker (1979)

IMDb: 8.1

Uzak bir gelecekte, bambaşka bir yaşam düzeni içerisinde, ismi olmayan bir ülkedeyiz. Dünyaya düşen dev gök taşı yaşamı yerle bir ederken Zone adında esrarengiz, yeni bir bölge oluşmuştur. Bu bölgeden içeriye girebilen insanların tutkularının gerçekleşeceğine dair söylentiler vardır. İçeride yaşayan 'güç' insan zihni tarafından hayal edilmesi mümkün olmayacak güçteki bir varlıktır. Askerler tarafından korunan Zone bölgesine sadece gerekli olgunluğa erişmiş cesur Stalker'lar girebilmekte, bölgeye giren insanlara eşlik etmektedirler. 
Kahramanımız Stalker, ailesinin tüm itirazlarına rağmen bölgeye girmek isteyen bir bilim insanına ve bir yazara eşlik etmeye karar verir...

7. Mary ve Max / Mary and Max (2009)

IMDb: 8.1

Mary, Avustralya'nın kenar mahallerinden birinde yaşayan, sorumsuz ve yoksul bir aileye sahip olan, sekiz yaşındaki yalnız bir kız çocuğudur. Küçük kızın konuşabildiği tek kişi mektuplaştığı Avustralyalı bir savaş gazisidir. Postaneye gittiği bir gün şans eseri bir New York adres rehberi görür. Rehberi karıştıran Mary, New York'ta yaşayan Max Jerry Horowitz isimli bir adama mektup yazmaya başlar. Max, Manhattan'daki dairesinde yalnız yaşayan, ruhsal problemleri olan asosyal ve obez bir adamdır. 44 yaşındaki Max, Mary'nin mektubunu alır ve cevap yazmaya koyulur. Aralarında gelişen dostluk hayat hakkında acı ve tatlı gerçeklikleri beyaz perdeye sevimli ve dokunaklı bir şekilde yansıtır.

6. Yaban Çilekleri / Smultronstället (1957)

IMDb: 8.2

78 yaşındaki yaşlı bir tıp doktoru yıllarca ders verdiği üniversiteden ödülünü almak üzere arabasıyla yola çıkar, yanına gelinini de alan yaşlı doktor, yol boyunca oğlu ile ilgili davranışları sebebiyle eleştirilir. Bir de yanlarına yolda karşılaştıkları 3 genci ve bir çifti alırlar böylece yolculuk, anılar ve düşler ile devam eder. Ölüm ve yaşlılık kavramlarının sınırlarında gezinen film karamsarlıktan öte ilginç ve eğlenceli bir hal alırken, Bergman sinemanın henüz genç denecek yaştaki bir yönetmeni olarak en iyi yaşlılık filmini sunar.

5. Rüzgârın Mirası / Inherit the Wind (1960)

IMDb: 8.2

Engizisyon mahkemesinde yargılanan Galilei, kilisenin zoruyla "dünya dönmüyor" demiş ancak yine de dünyanın dönmesinin önüne geçilememişti. İnsanlık bilim yolunda bir hayli ilerlemesine rağmen geri kafalılık ve dogmatizm hala ilerlemenin önüne bir set çekmekle meşgul; dün, bugün ve yarın. İşte Jerome Lawrence ve Robert E. Lee’nin Broadway’de büyük tartışma yaratan aynı adlı oyunlarından beyaz perdeye uyarlanan 'Rüzgarın Mirası', evrim tartışmasının işlendiği sürükleyici bir mahkeme draması olarak Galilei'nin zamanından bu yana pek de ilerleme sağlanamadığını acı bir şekilde gözler önüne seriyor. Ünlü ’maymun davası’ vakasından esinlenen filmde büyük bilim insanı Darwin'in evrim olgusunu öğrettiği için tutuklanan bir öğretmenin öyküsü anlatılıyor. Öğretmeni savunmak ülkenin gözü pek avukatlarından Henry Drummond’a düşecek ve dava kişilerin ötesine geçerek bilim ve din arasındaki bir hesaplaşmaya dönüşecektir.

4. Yedinci Mühür / Det sjunde inseglet (1957)

IMDb: 8.2

Savaştan bıkmış bir Orta Çağ şövalyesi, yanında bayraktarı ile Haçlı Seferi'nden dönmektedir. Vebanın kasıp kavurduğu Avrupa'yı gördükçe Tanrı'dan kuşku duymaya ve onun yolundan sapmaya başlayan şövalye, çok geçmeden ölümün eşiğine gelir. Ancak ölüme meydan okuyarak Ölüm'ü satranç oynamaya davet eden şövalye, kaybederse canını vermeye razıdır. Ingmar Bergman'ın 3. dönem filmlerinden biri olan Yedinci Mühür, ilk planlarından itibaren kamerayı gökyüzüne çevirmesi ile metafiziğe yönelen yönetmenin bu döneminin ilk filmidir.

3. PK (2014)

IMDb: 8.3

P. K. şehirde gezinen bir yabancıdır ve daha önce kimsenin sormadığı basit sorular sorarak onlara cevaplar arar... Başka bir galaksiden gelen Peekay'ın; gerçek tanrıyı aramasını konu edinen film izleyenini karakterinin bu arayışı üzerinden felsefik yolculuklara çıkarırken, aşk ve hayat dolu sıcacık bir hikayeye odaklanır. Rajkumar Hirani'nin yönetmenliğini yaptığı filmin başlıca rollerinde Aamir Khan, Anushka Sharma ve Sanjay Dutt yer almakta.

2. Monty Python's Life of Brian (1979)

IMDb: 8.3

İki bin yıl önce üç bilge adam bir yapıya girip kralları için dua edeceklerdir. Yanlış bir odaya giren adamlar burada kundağa sarılmış bir bebek bulurlar. Bebeği kutsal sayan adamlar ona İsa ismini verirler. Kutsal bir varlık olarak görülen bu bebek, Brian, çevresi tarafından hayatı boyunca Mesih olarak saygı görecek; bu süreç boyunca din, siyaset, iktidar ve insanoğlu ile ilgili trajikomik olaylar yaşanacaktır. 
Sinemanın kara mizah türünün en başarılı üreticisi Monty Python’dan çıkan Life of Brian’ın yönetmen koltuğunda Terry Jones yer alıyor.

1. 2001: Uzay Yolu Macerası / 2001: A Space Odyssey (1968)

IMDb: 8.3

Issız bir yerde, bir grup primat yemek için kavga etmektedirler. Kavgaları, aniden yanı başlarında beliren esrarengiz siyah bir taş sebebiyle bölünür. Aniden beliren bu taş, primatların ilk defa alet kullanmasını sağlayacak bir güce sahiptir. Ve böylece evrimin en önemli adımlarından biri olan akıl kullanımı başlamış, insanların şafağı gelmiştir.
2001’de, bir önceki sahneden 4 milyon yıl sonra, bir uzay gemisi aydan gelen esrarengiz sinyallerin ardında aynı siyah taşı keşfeder. Hem de ay yüzeyinde. Sinyaller Jupiter’e gitmektedir.
On sekiz ay sonra Discovery’nin güvertesinde, astronotlar David Bowman ve Frank Poole Jupiter’in gölgesine doğru yola çıkmışlardır. Uzay gemisinde HAL 9000 adında, yapay zekaya sahip, dünyanın en gelişmiş bilgisayarı bulunmaktadır. Ve hiç kuşkusuz, bu sonuncunun, kendi planları vardır...
Arthur C. Clarke’ın bir kısa hikayesinden yola çıkılarak geliştirilmiş olan film çoğu kişi tarafından başyapıt olarak değerlendirilir. 2001’in birçoğu dini olan sayısız alt metni içerdiği açıktır.
Kubrick’in kendisi, yaşadığı süre boyunca insanların kafasının karışık olmasını istediğinden soru işaretlerinin hiçbirini aydınlatmamıştır.

Belgesel Bonusu: İsa'nın Yaz Kampı / Jesus Camp (2006)

IMDb: 7.5

Evangelist ahlakla yetiştirilmiş bir grup çocuğun, İsa adına toplandıkları yaz kampında yaşadıkları üzerine bir belgesel. Onlar, kendi deyimleriyle, İsa'nın askerleri. Yarının Evangelist ordusunun yılmaz neferleri. Kendilerine ait, muhafazakar, Tanrı eksenli bir yaşamları var. Hayatlarını İncil'e adamışlar ve bu yolda kendilerine benzemeyen herkes düşmanları. Felsefelerini tek cümle ise özetlemişler; "İsa için, Amerika geri alınacak."

Heidi Ewing ve Rachel Grady, ellerine kameralarını alıp "İblis Gölü" adı verilen yere kurulmuş olan bu küçük kamptaki çocuklarla konuşuyorlar. Yeni nesil Evangelistler kimdir ve amaçları nedir? Bazı sorulara verilen cevaplar, sizi korkutacak.

Belgesel Bonusu 2: İlahi Komedi / Religulous (2008)

IMDb: 7.7

Dünyadaki çeşitli dinlerin bakış açılarının yansıtıldığı belgesel, Larry Charles'ın yönetmenliğinde Jarusalem, Vatikan, Salt Lake City gibi şehirlerde, çeşitli dinsel gruplarla yapılan röportajlarla hazırlanmıştır.
İsmi din ve gülünç kelimelerinin kaynaştırılmasından meydana gelen belgesel politik komedici Bill Maher'in başrollüğünde çekilmiştir.

Belgesel Bonusu 3: Zamanın Ruhu / Zeitgeist (2007)

IMDb: 8.3

İnsanların büyük şirketler, kurumlar ve hükümetler tarafından nasıl kontrol altına alındığını, manipüle edildiğini anlatan Zeitgeist: The Movie isimli belgesel, 3 bölümden oluşuyor.
İlk bölüm “The Greatest Story Ever Told”da, eski Pagan inanışlarından günümüze kadar din olgusunu ve insanlar üzerindeki etkisi ele alınıyor. 2. Bölüm olan “All the World's a Stage”, bazı kanıtlar eşliğinde 11 Eylül saldırılarının Irak ve Afganistan’daki saldırıları meşrulaştırmak için Amerikan hükümeti tarafından yapıldığını iddia eden teoriler üzerine gidiyor. Son bölüm “Don't Mind the Men Behind the Curtain” ise belirli bankaların giderek zenginleştiğini ve dünya ekonomisinin önemli bir kısmını tekeline almasını anlatıyor.

Belgesel Bonusu 4: Cosmos: Bir Uzay Serüveni / Cosmos: A Spacetime Odyssey (2014)

IMDb: 9.4

Cosmos: Bir Uzay Serüveni; evrenin görkemini ortaya çıkartmak ve Kozmik Takvim ve Hayal Gücü Gemisi de dahil olmak üzere orijinal serilerin bilinen yönlerini tekrar keşfetmek için bilimsel hikaye anlatımının yeni yollarını buluyor. Şüpheci yaklaşımlarla merakı bir araya getirerek ve bilimi görsel, duygusal, spiritüel elementlerle dokuyarak daha önce yaşamadığımız deneyimler yaşatıyor.

Stand-up Bonusu: George Carlin... It's Bad for Ya! (2008)

IMDb: 8.7

2008 yılında aramızdan ayrılan, anarşist ve ateist komedyen George Carlin'in, ölmeden önce HBO tarafından yayınlanan stand-up'ı.

Dizi Bonusu: House M.D. (2004–2012)

IMDb: 8.8

O, biraz gıcık... Fazlasıyla huysuz ve aksi. Ayrıca bencilliğe övünen bir ağrı kesici bağımlısı. Ama işinin ehli bir doktor, tanı koymayı ustası, hatta bir deha. O, Gregory House. 
Sağ bacağındaki aksaklık nedeniyle, koltuk değneği kullanması bile karizmasını zedelemiyor, bilakis puanını artırıyor. 
Çok zeki, çözemeyeceği hasta vakası hemen hemen yok. Ama bir yandan hastaları iyi ederken, diğer yandan ekibinde beraber çalıştığı uzman doktorların psikolojilerini allak bullak etmekten de hiç çekinmiyor. Öyle ki onların özel hayatlarına karışacak kadar da küstah. Ama sayılı gönül ilişkisinde de çuvallamaktan öteye geçemiyor. 
Gregory House medikal drama tarihinin gelmiş geçmiş en imrenilen karakteri olma unvanını kimselere kaptırmıyor...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zeynep-tugba-kahyaoglu

İspanyol filmi " Camino" da listede olmalı. Acı çekme ve dua etme döngüsü, başa gelen olayları ilahi olaylara bağlama avunması anlatılıyor.

tc-altan-ozkan

Kesinlikle, çok iyi (ve duygusal) bir film.

roronoa

PK herkesin kaldırabilceği ve çaktırmadan da dinin nasıl afyon olarak kullanıldığını göstermekte çok güzel bir yol izlemişler :)

sari28

pk filmini bidaha izlemeni öneririm orda bütün dinlerden bahsedilmiyo uydurulmuş insan yapımı dinlerden bahsediyo ki islamiyet insan yapımı bi din değil ayrıca şu bilgiyi de verim aamir khan müslüman

roronoa

Ben zaten filmi yeterine izledim hocam.Evet kendi bir müslüman ama bence sen yanlış anlamışın dinleri değil insanları dini nasıl kullandığına dair konu işliyor yanı bizim değimimizle'' hacıların hocaların'' dini nasıl eyip büküp kendi çıkarlarına göre uygulamak ordaki olay .yeterince bilgim var aamir khan hakkında bence filmi bu söyleşisinde bile kendince anlatmış ''Genel olarak dine ama özellikle İslamiyete bakış açın nedir ? Aamir Khan : Ben insanların din ayrımcılığı yapmalarından nefret ediyorum açıkca. Ben aşırı dindar bir insan değilim. Bundan rahatsızlıkta duymuyorum çünkü ben maneviyata daha çok değer veriyorum. Ben her gün Allah'a şükrediyorum , sadece günde 5 defa ona şükretmek zorunda oldugumu dusunmuyorum. Ben her dk. ona zaten şükrediyorum. Başarılı olduğumda, üzüldüğümde, canım yandıgında yanı kısaca hayatın her anında zaten hıcbır aracı gerekmeksızın ben o'nunlayım..''

kutaycet

bütün dinler uydurmadır.

mahir-q-ov

PK dini degil dini kullanip para yiyenleri elestirir

ben-yuce

19. sıradaki Mesaj filmi tamamen bir hıristiyanlık propagandasıdır.Film baştan sona tanrıya inanmayan bilim insanı olan bir kadının, babasıyla olan iletişimi ve yaşadıklarını diğerlerine anlatamadığı anlamlandıramadığı bir deneyim yaşamasını dikte etmektedir.Bu yolla isa ile ilgili şeyler saçma anlamsız gelebilir ama aslında sadece deneyimleyen anlayabilir tarzında bir mesajı zihnimize sokmaya çalışan, aslında bilimsellik maskesi altında, bağnaz bir misyonerlik çalışmasından başka bir şey değil.Amaç size dini sorgulatmak değil, bazı andavalları kandırmaktır.

mmurat

hadi ateistlerin bazıları bilimle ilgilenir de, ateizmin ve materyalizmin bilimle ne alakası var? bilimsel olarak çökmüş teorileri bilim diye kakalamayın millete

goruncekadam

George Carlin çok sağlamdır, bu adamı izlemek yeni yeni fikirler edinmenize neden olabilir.Beğen ya da beğenme.Şu inanç olayında sadece cephe almak ya da kazanmak gibilerinden konuşanlardan nefret ediyorum.Gayet insani şekilde konuşabilecek konuyu holiganlığa vardıracak boyuta ne getiriyor anlamadım gitti.70 yıl ömrün var ortalama barış içinde geçir.Nedir bu "bütün dünyayı islam yapacam..." zırvaları.

Görüş Bildir