Dinledikten Sonra Klasik Müziğe Ön Yargınızı Paramparça Edecek Güzellikte 14 Klasik Eser

3PAYLAŞIM

Genelde yüksek kültür seviyesi ile bağdaştırılan, halk müziklerinden net çizgilerle ayrılmış olduğu iddia edilen klasik müziğe ister istemez birçoğumuz önyargılı bakıyoruz! Ama aslında insanın ruhunu dinlendiren enstrumanların her biri bu müziğin içinde var!

1. St Matthew Passion - J.S BACH

Bach'ın arkasında bıraktığı "Passion" oratoryalarından biri olan St Matthew Passion. Bach'ın en az 5 tane bestelediği tahmin edilse de nerede oldukları ya da gerçekten var olup olmadıkları bilinmemekte.

2. 6. Senfoni - TCHAIKOVSKY

Tchaikovsky'nin bilinen son tamamlanmış eseri Symphony No.6, duygularımızı ordan oraya savurduğu için daha sonradan duygusal/acıklı anlamında gelen Pathetique olarak isimlendirilmiş. Orkestrayı Berlin Flarmoni Orkestrasının efsane şefi Karajan yönetiyor.

3. Diriliş Senfonisi - MAHLER

Diriliş Senfonisi olarak bilinen Gustav Mahler'in 2 numaralı senfonisi 1888-1894 yılları arasında yazılmıştır ve ilk kez 1895 yılında sahnelenmiştir. Bu senfoni, Mahler'in yaşamı boyunca en popüler ve başarılı eserlerinden biri. Ölümden sonraki yaşamın ve dirilişin güzelliği hakkındaki hayata dair görüşlerini yansıttığı ilk büyük eseridir.

4. Grosse Fuge, Op. 133 - BEETHOVEN

Bestelendiği andan itibaren eserin karmaşık yapısı müzik kritikleri tarafından oldukça eleştirilmiş, hatta Çince gibi anlaşılmaz bulunduğu bile söylenmiş. Tahmin edeceğiniz gibi 20. yüzyıla gelindiğinde eser Beethoven'ın en büyük şaheserlerinden biri olarak değerlendirilmeye başlanmış.

5. Requiem - MOZART

Mozart, 1791'in sonlarında Viyana'da Requiem'in bir bölümünü bestelemeye başladı, ancak aynı yıl 5 Aralık'ta ölümüyle eser yarım kaldı. Eseri sadece Mozart'ın öğrencisi Franz Xaver Süssmayr tarafından tamamlandığını duysak da Requiem'i farklı besteciler farklı şekilde tamamladı. Bunların arasından en çok kabul gören ise Amerikalı müzikolog Robert D. Levin tarafından 20. yüzyılın sonlarında yapılan versiyonudur.

6. Ave Maris Stella - CLAUDIO MONTEVERDİ

7. Ride of the Valkyries - WAGNER

Birçok filmde soundtrack olarak kullanıldı, cover'landı. Wagner herhalde bu eserini bestelerken uzay savaşlarını hayal etmemiştir. Onun daha çok aklında İskandinav mitolojisinde Odin'in yardımcıları olan, miğfer ve mızrakla silahlanmış genç ve güzel bakirele Valkürler varmış.

8. Romeo ve Jülyet - ANDRE RİEU

Hollandalı kemancı, besteci, orkestra şefi ve Johann Strauss Orkestrası'nın kurucusu Rieu'nun Romeo ve Juliet'i düşünerek bestelediği, oldukça hüzünlü eseri.

9. 4 Mevzim (Yaz) - VİVALDİ

Dört Mevsim (İtalyanca: Le quattro stagioni), İtalyan besteci Antonio Vivaldi'nin 1716-1717 yılları arasında bestelediği, her biri yılın bir mevsimine müzikal ifade veren dört keman konçertosudur.

10. 2. Numaralı Vals - DMİTRİ SHOSTAKOVİCH

Vals deyince aklımıza ilk gelen şarkı. 1938 yılı Rusyasında bestelenmiş ve aynı sene prömiyerini yapmış eser ikinci dünya savaşında kaybolmuş. 1999 yılına kadar kayıp olan eserin piyano için bestelenen kısımları bulunmuş ve tekrar orkestralanmış.

11. 3. Senfoni - GORECKİ

Kült Polonyalı besteci Henryk Górecki'nin Üçüncü Senfoni'si, çağdaş orkestra müziği dünyasında nadir başarı öykülerinden biridir. 1976 çıkışından sonra büyük ölçüde göz ardı edildi veya reddedildi, 1992'de Nonesuch etiketi tarafından tekrar yayınlanmasının ardından bir milyondan fazla kopya satılarak büyük bir sürprizle son yılların en başarılı eserlerinden biri olarak tanınmaya başlandı.

12. Kuğu Gölü Valsi - TCHAİKOVSKY

13. Nocturnes No.2 - CHOPIN

Chopin noktürnleri Polonyalı klasik batı müziği bestecisi ve virtüöz piyanisti Frédéric Chopin tarafından 1827-1846 döneminde solo piyano için bestelenmiş 21 kısa piyano müziği parçalarıdır. Bu besteler genel olarak solo piyano için bestenlenmiş en güzel müzik eserlerinden olduğu kabul edilmektedir ve günümüzde piyano konserleri repretuvarında önemli bir yer almaktadırlar.

14. Ürkütücü Dans - CAMİLLE SAİNT-SAENS

Camille Saint-Saëns'in en bilinen bestelerindendir. Ölülerin mezarlarından çıkıp sabaha kadar dans etmeleri, enstrümanlarla oynayarak özellikle yaylı çalgılardan çıkardıkları uyumsuz seslerin yansıması.

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline! Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
halil-degerli

Pazar Konserleri (TRT).... Hikmet Şimşek... ................ Zamanında bir klasik...

the-crown

Vittorio Monti - Csárdás, Gustav Mahler - Adagietto (Symphony No:5) Pachelbel - Canon In D

countess-rain

Handel - Sarabande

ferrmason

Gabriel Faure: Pavane Op 50 ölümsüz eseri. Çoksesli Müzik tarihin en güzel müziklerinden biridir.

Görüş Bildir