Dilinizin Rengi Sağlığınız ile İlgili Ne Gibi İşaretler Veriyor?

-

Sabah kalktınız, dişlerinizi fırçalamaya yeltendiniz bir baktınız ki dilinizde tuhaf bir renk var! Google'a bakıyorsunuz ve binlerce tuhaf teşhise varıyorsunuz! Smile Design Manhattan kliniğinden Doktor Lee Gause'un konu hakkında söyleyecekleri var; 

"Dillerinde renk değişince delirip, İnternette araştırmaya başlayan hastalarım o kadar çok ki... Aslında renk değişikliği sigara içmekten ya da kullandıkları mide ilacından kaynaklanıyor..."

Kaynak: https://www.menshealth.com/health/a23744...

Doktor Gause'a göre dildeki tabakanın kalınlığı ve rengi önemli!

Sağlıklı bir dil, açık ve pembe renkte olur. Peki diliniz biraz farklı bir renkte görünüyorsa hemen panik yapmalı mısınız?

Beyaz dilLökoplaki olarak da bilinen dilin yüzeyinde kalın veya ağır beyaz bir tabaka oluşması, sigara dumanından veya dildeki bir tahrişten kaynaklanabilir.

“Bu daha çok tabaka görünümündedir. Bunları dil üzerindeki pamukçuklarla karıştırmayın. Dil üzerinde daha çok peynir benzeri bir tabaka, diyabet ya da bağışıklık sistemi zayıflığına işaret edebilir."

Lökoplaki, sigara içen kişilerde yaygındır. Her ne kadar ciddi bir durum olmasa da doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin.

Kırmızı renkte aynı zamanda 'coğrafik dil' olarak bilinen bu tip dil, oldukça yaygındır ve genellikle tehlike arz etmez.

Gause şöyle anlatıyor, "Buna coğrafik dil deniyor. Bu oldukça yaygın görülür ve tehlikeli değildir. Dilde bir haritaya benzeyen kırmızı ve beyaz desenler bulunur, isim de buradan gelir. Her ne kadar bilinen bir sebebi olmasa da, bu noktada endişelenmenize gerek yok."

Dil ucunun kırmızılaşması:

"Kulağa tuhaf gelebilir fakat, dil ucundaki kırmızılık zihinsel ya da duygusal gerginliğe işaret edebilir" diyor Gause ve ekliyor, "Stresin artığı dönemlerde, kırmızılık artabilir, sakinleştiğinizde ise muhtemelen yok olacaktır. Psikolojik ilaçlar da tükürük salınımını değiştirebilir ya da ağzı kurutabilir. Tüm bunlar ağız içindeki rengi değiştirebilir."

Kararmış ve tüylü görünümlü dil:

"Bu ağzınızda bakteri biriktiğinde ya da çok sigara tüketen biri iseniz görebileceğiniz bir durumdur. İyi bir ağız bakımı, günde üç kez diş fırçalama, diş ipi kullanma ve sigara içmeme bu sorunun çözümleri olacaktır."

"Şarjlı diş fırçası ağız temizliği ve sağlığı için oldukça iyi bir cihaz. Her diş fırçaladığınızda dilinizi de fırçalayabilirsiniz, ya da dil temizleyici kullanabilirsiniz."

Sararmış dil:

Dr Jon Marashi şöyle anlatıyor; "Bu karaciğer ya da mide sorunlarına işaret ediyor olabilir. Sararmış dil hastalığın başlangıcında görülürken, ilerleyen evrelerde kahverengi ya da siyah bir renge dönüşebilir."

"Öte yandan, sorun bu kadar ciddi olmayabilir. Kötü ağız bakımı ve sigara içmek de sararmış dil sorununun sebepleri arasında yer alır. Eğer ağız bakımınızı düzenli hale getirdiğinizde diliniz hala sarı ise, bir uzmana görünmeniz gerekir."

Kahverengi dil

Doktor Marashi'ye göre kahverengi dil, yediğiniz ya da içtiğiniz şeylerden kaynaklanır. 

"Fazla kahve içmek ya da sigara kullanmak dilde kahverengi bir tabaka oluşmasına sebep olabilir. Eğer diliniz sürekli olarak kahverengi ise, kronik sigara kullanımı yüzünden akciğer problemleriniz olabilir." 

Mavi ya da morarmış dil

"Mavimsi ya da morarmış dil, kalp ile ilgili sorunlara işarettir. Eğer kalbiniz yeteri kadar kan pompalamıyorsa, kanınızda oksijen eksikliği varsa dilinizi mavimsi mor bir renk alabilir. Bu renklerden birini fark ederseniz, hemen doktorunuzla görüşün."

Solgun bir dil

"Dilde solgun bir ton oluşması, vitamin ya da beslenme eksikliğinin belirtisidir, özellikle de B12 ve A vitamini. Doktorunuzla görüşüp beslenmenizi değiştirebilir ya da besin takviyesi alabilirsiniz."

"Havuç, tatlı patates, bal kabağı, kavun, ıspanak ve kara lahana gibi A vitamini bol yiyecekler, ciğer, balık, dana eti ve yulaf gibi B12 içeren gıdalar tüketin."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fatma-cansu

korktum o siyahlaşmış dillerden

chuck-berry

Dilimizi biliyormusun?

derin-a-clk

kahverengi ve siyah... o ne ya?

papatya1903

o kara dil ne du öle ya

Başlıklar

DeepMindşeker hastalığıtatlı
Görüş Bildir