Görüş Bildir
Haberler
Dev-Yol'dan İdamla Yargılanmıştı: Ozan Ceyhun'un Avusturya Büyükelçisi Olarak Atanması Tartışmaların Odağında

Dev-Yol'dan İdamla Yargılanmıştı: Ozan Ceyhun'un Avusturya Büyükelçisi Olarak Atanması Tartışmaların Odağında

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Türkiye'nin Avusturya Büyükelçiliği görevine Ozan Ceyhun atandı. Ancak bu karar Ceyhun'un siyasi geçmişi nedeniyle tartışma doğurdu. Dev-Yol üyesi olmak ve cinayet işlemek suçlarından idamla yargılanan Ceyhun Almanya vatandaşlığına geçmiş ve uzun yıllar orada siyaset yapmıştı. Ceyhun Türkiye'ye döndükten sonra AKP'de danışmanlık yapmış ve AKP'den milletvekili adayı olmuştu. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye'nin Avusturya Büyükelçiliği görevine Ozan Ceyhun getirildi.

İşte o karar

İşte o karar

Peki kimdir Ozan Ceyhun?

Peki kimdir Ozan Ceyhun?

Ceyhun'un Viyana'ya büyükelçi olarak atanması sosyal medyada tartışmaları beraberinde getirdi. 

Ceyhun, 12 Eylül öncesinde Dev-Yol üyesi olarak silahlı eylemlere katılmak, ayrıca 1977 yılında İstanbul'da bir öğrenci yurduna düzenlenen ve ülkücü Mustafa Erol'un hayatını kaybettiği bombalı saldırının faili olmakla suçlandı. Hakkında idam istemiyle dava açılırken Ceyhun önce Avusturya sonra da Almanya'ya gitti. 

1992 yılında Türk vatandaşlığından çıkarak Alman vatandaşlığına geçti. Aynı zamanda yazar Demirtaş Ceyhun'un da oğlu olan Ozan Ceyhun Yeşiller ve SPD üyesi olarak Avrupa Parlamentosu milletvekilliği yaptı. Ceyhun 2000 yılında idamla yargılandığı davada beraat etti. 

2002'de Türkiye'ye dönen Ceyhun AKP'de görev aldı. AKP'de danışmanlık yapan Ceyhun, 2015 seçimlerinde AKP'den milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Gazeteci İsmail Saymaz, Ceyhun'un nikah şahitliğini bir süre önce Prag Büyükelçisi olan Egemen Bağış'ın yaptığını aktardı👇

CHP'li Öztrak: "Hangi diplomatik kariyerine dayanarak büyükelçi olarak atanıyor?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, atamaya tepki gösterdi. Konuşmasında 'liyakat' vurgusu yapan Öztrak, şunları kaydetti:

'Açıkçası son dönemde Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan atamalar diplomasi mesleğini bir kariyer olmaktan çıkardı. Bu kişi hangi diplomatik kariyerine dayanarak Viyana gibi önemli bir merkeze büyükelçi olarak atanıyor?

Bir de kendisinin bundan önce Prag'a atanan büyükelçi Egemen Bağış'ın da yakın dostu olduğu söyleniyor. Herhalde orada canları sıkılmasın diye birbirlerine yakın olan yerlere gönderildiler herhalde. Tavla oynarlar.

Şunu açık söyleyeyim gerçekten şu anda Dışişleri bakanlığında yapılan bu atamalar işba noktasını geçmiştir. Yani yeni deyimiyle doyum noktasını aşmıştır. Nitekim Dışişleri bakanlığımıza bakıyoruz mesela soru soruyorlar İdlib’de bu işler ne olacak diye ona diyor ‘Milli Savunma Bakanlığımız’ karar verecek.

Diplomatlarımızda artık yavaş yavaş bu işlerden ellerini eteklerini çekmeye başladılar gibi geliyor bana bu,  bu ülkeye yapılacak en büyük haksızlıktır. Türkiye’nin gerçekten taa daha Osmanlı döneminden gelen liyakatli bir diplomatlar ordusu vardır. Kariyerleri son derece yüksektir. Şimdi bunlar bir kenara itiliyor ve ithal bir takım isimlerle gerçekten Türk diplomasına ciddi zararlar veriliyor.'

İYİ Parti'den yoğun tepki

İYİ Parti'den yoğun tepki

Atamaya en yoğun tepkinin geldiği yer İYİ Parti cephesi oldu. İYİ Partili siyasiler Twitter hesaplarından bu atama için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve AKP'ye tepki gösterdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İYİ Parti TBMM Grup Başkanlığı da yazılı bir açıklama yaparak atamayı şiddetle kınadığını bildirdi 👇

İYİ Parti TBMM Grup Başkanlığı da yazılı bir açıklama yaparak atamayı şiddetle kınadığını bildirdi 👇
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Ayrıca MHP Milletvekili Cemal Enginyurt da tepki gösterenler arasında yer aldı. 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
71
31
19
5
4
2
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
gok.han

Muz Cumhuriyetinde siradan bir gün.Ülkücü Mustafa Erol un katili büyükelci olarak ataniyor,MHP den tek ses yine sadece Cemal Enginyurt tan cikiyor.Ozan Ceyhu... Devamını Gör

clearskies

Muz cumhuriyetiiiiiii 🤣😂🤣😂🤣😂

Mert

Baska bir ulkede bunun aynisi yapsalar, baskanlari bakanlari millet vekillerini hemen al asagi ederler ve vatan hainliginden yargilarlar. Turkiyenin uzerine ... Devamını Gör