Ders Kitaplarının Sıkıcı Anlatımından Bunalanlar İçin Yapılmış En İyi 25 Tarih Dizisi

11bPAYLAŞIM

Tarih dersleri çoğu zaman sevilmez ve sıkıcı bulunur. Okul hayatının en başından itibaren tekdüze anlatımıyla kitaplar ve müfredatlar bunda en büyük etkenlerdir. 

Bu sıkıcılıktan uzak, tarihi en iyi anlatan, 2000 yılından sonra çekilen en iyi dizileri sizler için derledik. 

  • Kaynak belirtilmeyen dizilerin konuları beyazperde.com 'dan alınmıştır. 

  • Diziler karışık şekilde sıralanmıştır

1. Rome | 2005-2007

IMDb: 8,9

Dizinin ilk sezonu M.Ö. 49 yılı civarındaki tarihi yapıda başlıyor ve Julius Caesar yönetimindeki Roma İmparatorluğu'nun, Galya ve Mısır'daki mücadelesini ve aynı zamanda ülke içinde yaşanan çekişmeleri anlatıyor.

İkinci sezon ise Sezar'ın varisi genç Oktavius  ve Marcus Antonius arasındaki güç mücadelesi temelinde şekilleniyor.

2. Diriliş: Ertuğrul | 2014-

IMDb: 9,1

Dizinin ilk sezon hikayesi 13. yüzyılda Kayı Obası'nın Tapınak Şövalyeleri'ne karşı olan mücadelelerini konu almaktadır. Dizinin ikinci sezon hikayesi ise 13. yüzyılın ortalarında yine Kayı Obası'nın bu sefer Moğollar’a karşı olan mücadelelerini konu almaktadır.

3. Spartacus | 2010-2013

IMDb: 8,6

Dizi tarihsel bir karakter olan Trakyalı asker Spartacus'ün köle olmasını ve bir gladyatöre dönüşümünü anlatmaktadır. Dizinin kaynağı Howard Fast'ın aynı isimde yazdığı kitaptır. Hikâye Milattan Önce 73-71 yıllarında Roma Cumhuriyeti'nde geçmektedir

4. Muhteşem Yüzyıl | 2011-2014

IMDb: 6,5

Dizinin konusu Kanuni Sultan Süleyman ve Osmanlı İmparatorluğu tarihine damga vuran Hürrem Sultan etrafında kurgulanmıştır. Dizi, henüz şehzade olan Süleyman'ın, babası Yavuz Sultan Selim'in ölümü üzerine tahta geçmesi ve bu zamanlarda saray haremine cariye olarak getirilen Hürrem Sultan ile birbirlerine aşık olmalarıyla başlar. Hürrem Sultan'ın intikam için başladığı iktidar oyununa, Valide Sultan, Pargalı İbrahim Paşa ve Şehzade Mustafa'nın annesi Mahidevran Sultan en büyük engel olur. Aşkı ile devleti arasında kalan Kanuni Sultan Süleyman ve oğulları için iktidar mücadelesine giren Hürrem Sultan ekranlara yansıtılmıştır.

5. Boardwalk Empire | 2010-2014

IMDb: 8,6

Boardwalk Empire, 1920-1933 yılları arasında ABD'de tüketime yönelik içki satışının, üretiminin ve dağıtımının yasak olduğu "İçki Yasağı Yasası" döneminde gangsterler ve politikacılar arasındaki karmaşık ilişkileri konu almaktadır. Nelson Johnson'ın "Boardwalk Empire: The Birth, High Times, and Corruption of Atlantic City" adlı romanından uyarlanmıştır.

6. Muhteşem Yüzyıl: Kösem | 2015-

IMDb: 6,8

Dizi, Osmanlı İmparatorluğu'nun 14. Padişahı I. Ahmed ile eşlerinden Anastasia (Kösem Sultan) etrafında kurgulanmıştır.

7. Vikings | 2013-

IMDb: 8,6

8. yüzyıl İskandinavyası’nda geçen dizi, basit bir çiftçiyken cesur bir savaşçıya dönüşen Ragnar Lothbrok ve ailesinin öyküsünü ekranlara taşıyor. Savaş Tanrısı Odin'in soyundan geldiğine inanılan Ragnar’ın acımasız ve korkusuz adamlarıyla birlikte denizlerle olan imtihanını seyrederken; savaşçı ve tüccar bir kavim olan Vikingler’in çok az işlenmiş ilgi çekici kültürüne hep birlikte tanık oluyoruz.
Tarihi bir drama olarak nitelendirilebilecek dizinin hikayesi, gerçek Avrupa efsanelerine ve tarihsel figürlere dayanıyor.

8. Filinta | 2014-

IMDb: 8,0

Dizinin ismi bir tür küçük tüfek ve güzel, yakışıklı anlamına gelmektedir. Dizinin başlangıcında "Gerçek kişi ve olaylarla ilgisi yoktur" yazısı bulunsa da padişahın Sultan Abdülhamit olduğu düşünülmekteydi, ama dizinin 46. bölümündeki padişahın tahttan indirilme sahnelerinden sonra padişahın Sultan Abdülaziz olduğu anlaşıldı.

9. Da Vinci’s Demons | 2013–2015

IMDb: 8,1

Tarihsel fantezi diyebileceğimiz dizi, bir yandan Da Vinci'nin 25 yaşındayken hiç anlatılmamış hikayesini, geleceği "icat etme"sini anlatıyor. Bir yandan da "fikirlerin ve inançların kontrol edildiği tarihi bir zamanda tek adamın, fikirleri özgür kılma mücadelesi" işleniyor.

10. Elveda Rumeli | 2007-2009

IMDb: 7,8

Hikayemiz, 19OO’lerde, Osmanlı’nın yönetiminde olan Makedonya’da geçen; fakir bir baba ve kızlarının hikayesidir. Sütçü Ramiz ve ailesi; Manastır’ın Pürşıçan köyünde yaşarlar. Osmanlı’nın son demleridir. Balkan topraklarında iç karışıklar başlamış; Makedonya’da ayrılıkçıların çıkardığı huzursuzluk yavaş yavaş artmakta ve yakın gelecekte patlak verecek büyük olayların sinyallerini vermektedir. Bir yandan İttihatçiler Abdülhamit’e karşı örgütlenmekte ve Osmanlı yönetimine muhalefet etmektedir.

Kaynak 

11. Unsere Mütter, Unsere Väter | (2013)

IMDb: 8,5

Unsere Mütter, Unsere Väter 2. Dünya Savaşı'nı konu alan Alman yapım bir mini dizi. Nazi ordusunun Doğu Cephesi'nde Moskova'ya doğru kesin zafere ilerleyen aynı birlikte görevli abi-kardeş, başka birlikte görevli bir hemşire, şarkıcı olmaya çalışan bir genç kadın ve Alman vatandaşı olan Yahudi bir terziden oluşan beş yakın arkadaşın savaş sırasındaki hikâyelerinin anlatıldığı bir dizi. Ancak pek çok diziden farkı savaşı değil, savaşın insanları getirdiği hali en çarpıcı şekliyle anlatıyor.

12. The Tudors | 2007-2010

IMDb: 8,1

İngiltere’nin en tartışılan dönemlerinden birini ele alıyor. Tudor Hanedanlığının ve 8. Henry’nin konu alındığı dizide sadece bir Kral’ın ihtirasları değil, bir yöneticinin sebep olabilecekleri ve tek kişinin kararlarının bir halkı nasıl etkilediği de etkileyici bir biçimde anlatılıyor.

Kaynak

13. Band of Brothers | 2001

IMDb: 9,6

Kardeşler Takımı, tarihçi  Stephen Ambrose tarafından yazılan aynı adlı romanından uyarlanan, II. Dünya Savaşı temalı, 10 bölümlük televizyon dizisi serisidir. Ortak yapımcılığını, Akademi Ödüllü Er Ryan'ı Kurtarmak filminde beraber çalışan Steven Spielberg ve Tom Hanks üstlenmiştir. 
 

Dizi, II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun 506.Alay'ın 101.Hava Gücüne bağlı Easy Bölüğü askerlerinin yaşadıkları tecrübeler esas alınarak kurgulanmıştır. 

14. Deadwood | 2004-2006

IMDb: 8,8

1870’li yıllarda kumarbaz, hırsız, fahişe ve yasa dışı iş yapanların henüz herhangi bir kanun hükmünün uygulanmadığı Deadwood adlı kasabadaki hikayelerini anlatıyor. David Milch‘in yazdığı, Ian Mcshane‘in başrolde olduğu ABD yapımı dizi, western tarzı sevenler için mükemmel.

Kaynak

15. John Adams | 2008

IMDb: 8,7

Hikaye 1770 yılının soğuk karlı bir kış gününde Boston’da başlar. Amerika’nın bağımsızlık savaşı ve kuruluş aşamasındaki ilk 50 yılını konu alan mini dizi, tüm bunların etrafında  idealist avukat  John Adams‘ın, ABD’nin tarihteki ikinci başkanlığına kadar yükselen politik hikayesi ve dramatik aile hayatına uzanıyor.

Kaynak

16. Reign | 2013-

IMDb: 7,6

Kraliçe Mary’nin bilinmeyen ve daha önce anlatılmamış iktidara yükselme hikayesi; 15 yaşında ve Prens Francis ile nişanlıyken Fransa’ya gelmesi ve üç yakın arkadaşıyla yaşadıkları anlatılıyor. Öfkeli düşmanlar, karanlık güçler ve cinsel entrikalar dünyasında sarayda yaşarken hayatta kalma hikayesi.

17. Downton Abbey | 2010-2015

IMDb: 8,7

Downton Malikanesi'nde yaşayan Crawley Ailesi ve malikanenin çalışanlarının hayatı üzerine kurulu olan dizi, bir dönem dizisi. 1912'den itibaren başlayan hikaye sezonlar içerisinde 20'lere kadar uzanıyor. 

Grantham Kontu, Robert Crawley ailesi ile mutlu bir hayat sürdüğünü düşünürken her şey, 15 Nisan 1912'de Titanik'in buzdağına çarpması ile birlikte bir daha eskisi gibi olmayacak şekilde değişir. Crawley Ailesi iki üyesini çarpışmada kaybetmiştir.

18. Marco Polo | 2014-

IMDb: 8,1

Ünlü Venedikli gezginin gençlik yıllarını ekranlara getiren dizi, Kubilay Han’ın hüküm sürdüğü 13. yüzyıl Çin’inde geçmekte... Bilmediği bir coğrafyada siyasi hesaplaşmaların ortasında kalan kahramanımız, Kubilay Han’ın imparatorluğunu korumaya çalışıyor. İtalyan aktör Lorenzo Richelmy'nin başrolde olduğu yapım; Malezya, Kazakistan ve İtalya gibi farklı ülkelerde çekildi.

19. The Borgias | 2011–2013

epn.tv

IMDb: 7,9

Borgia Hanedanı’nın reisi Rodrigo Borgia’nın papalık tahtına çıkışı ve taht sürecini izlediğimiz dizi Macaristan'da çekiliyor ve karakterlerini de hikayesini de gerçek hayattan alıyor. 

Roma'yı yıllarca yöneten, tarihin en ilgi çeken ailelerinden biri olan Borgia'lar, harika bir şekilde anlatılıyor.

20. Peaky Blinders | 2013-

IMDb: 8,8

Peaky Blinders, 1919 yılında başlıyor. İngiltere'de en aktif gangster çetesi olan Peaky Blinders'tan adını ve konusunu alıyor. Dizinin senaryosunda Peaky Blinders üyelerinin hikâyelerinden esintiler, o dönemde yaşanmış gerçek olaylardan izler olsa da karakterler tamamen kurgu.

Kaynak

21. Yunus Emre: Aşkın Yolculuğu

IMDb: 9,1

İlmiye sınıfı mensubu bir medreseli olan Yunus’un da ana meselesi, Moğol baskısıyla bozulan liyakat düzenidir. Kadı Yunus için de kurtuluş reçetesi, liyakat sisteminin işlemesidir. Liyakat sisteminin işlemesi için kendisini bu yola gark eden Yunus yaşadığı olaylar vesilesi ile Tapduk Emre ile karşılaşır. Bu karşılaşma hem kendisini hem de yetiştiği ilmiye sınıfını ve bilgi kaynaklarını sorgulamasına vesile olur. Yaşadığı sorgulama, Yunus’u yeni sorulara sevk edecektir. Bilgi nedir? İlim sahibi olmak nedir? Kendisinin bunca senelik medrese eğitimiyle bilmediğini,  ümmi bir şeyh nereden bilmektedir. Bunları bildiği halde ümmi ise ümmilik nedir? 

Kaynak

22. Versailles | 2015-

IMDb: 7,8

Yayınlanmaya başlamadan 2.sezon onayını alan dizi, Jalil Lespert'in kaleme aldığı dizi Fransa’nın Güneş Kralı 14. Louis’yi konu alıyor. 

Vikings dizisinde rahip Athelstan karakterini canlandırıp ardından öldürülen Fransız aktör George Paul Blagden, dizinin başrol karakteri XIV. Louis rolünü canlandırıyor. 

En büyük eleştiri ise Fransa tarihinin en pahalı televizyon yapımı için İngilizce’nin tercih edilmesi ve başrol oyuncularının büyük bölümünün İngiliz olmasına geliyor. Ayrıca seks sahneleri oldukça fazla ve abartılı bulunuyor.

Kaynak

23. Sons of Liberty | 2015

IMDb: 7,6

Vikings dizisinin yapımcılarının hazırlamış olduğu yapımda Amerikanın bağımsızlık mücadelesinde bir grup adamın özgürlük mücadelesi için İngilizler ile yaptıkları savaşları anlatıyor. Gerçek olaylardan esinlenilerek hazırlanmış olan Sons of Liberty ülkenin bağımsızlık mücadelesi ile Amerika tarihini şekillendirecek olan bir grup adamı anlatmaktadır.

Kaynak

24. Tenchijin | 2009

IMDb: 8,4

Konusu Hisaka Masashi’ nin aynı isimli romanından dayandırılarak çekilmiştir. Echigo eyaletinde 16. yüzyılda samuray olan sadık ve onurlu Naoe Kanetsugu'nun hikayesini anlatmaktadır.

25. Banished (2015)

IMDb: 7,5

İngiltere’nin Avustralya’yı keşfederek sömürge altına aldığı 88’li yıllarda, bölgece çalışmak üzere suçlu ve mahkûmları sürgün ederek, bölgede bu insanları köle olarak çalıştırmaya başlar. Henüz keşfedilmemiş Avustralya’nın zengin madenlerinin üzerine tarım yaptırmak amacıyla sürgün edilmişlerdi fakat bu İngiltere’nin yaptığı en büyük hatalardan biridir. Tamamı İngiliz olan bu sömürgeciler kendi aralarında birleşerek isyanlara başlar ve İngiliz sömürgeciliğine karşı gelenler bu insanlarla başa çıkamaz.

Kaynak

BONUS: The Pacific

IMDb: 8,3

Tom Hanks ve Steven Spielberg önderliğindeki yapım ekibiyle hayata geçirilen ve II. Dünya Savaşı‘nı konu alan bu mini dizi, her bir bölümü yakşalık bir saatten oluşuyor, toplamda da 10 bölümden oluşuyor. 2. Dünya Savaşı'nı konu ediyor ve odağına Amerikan Deniz Piyade Kolordusu'nun Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri birliklerine karşı Pasifik Cephesi'nde verdiği mücadeleyi alıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yasin-kamali

Unsere Mütter, Unsere Väter bunu kesinlikle izleyin arkadaşlar.ikinci dünya savaşına naziler tarafından bakan mükemmel bir dram.savaş sahneleride enfes.izleyin pişman olmazsınız.''generation war'' diye de bulabilirsiniz

zubuk

hepsi kaliteli ama rome, band of brothers ve marco polo'nun yeri ayrı.

bazarov-black

Bizimkilerden Elveda Rumeli ve Yunus Emre: Aşkın Yolculuğu hariç diğerlerini at çöpe.

satine.rogue

Spartacus efsanelerin efsanesi!!! Ragnar reyiz'i de unutmamak lazım tabi <3 Sons of liberty ve Versailles de dikkatimi çekti, onlarada yakın zamanda bir bakıcam :D

kerem-aydin4

Tarih dizileri reyting için %100 doğru tarih yansıtmaz aslında kitaplarda %100 yansıtmaz ama dizilere oranan daha fazla doğru bilgi vardır

Görüş Bildir