Dark Side: Fidye Yazılım İle Şirketlerden Çaldıkları Parayı, Hayır Kurumlarına Bağışlayan Hacker Grubu

 > 
9PAYLAŞIM

Bir bilgisayar korsanı grubu, çaldıkları parayı hayır kurumlarına bağışladı ve siber suç dünyasında şaşırtan bir ilke imza attı.

'Robin Hood' bilgisayar korsanı grubu, iki hayır kurumuna 10 bin dolarlık bağış yaptı, bir kurum 'kabul etmedi'

Darkside (Karanlık taraf) adlı bilgisayar korsanı grubu, büyük şirketlerden milyonlarca dolar çaldıklarını iddia ediyor, dünyayı "daha iyi bir yere dönüştürmek istediklerini" söylüyorlar.

BBC Türkçe'nin haberine göre, karanlık webde yapılan bir paylaşımda, korsan çetesi iki hayır kurumuna 10'ar bin dolarlık Bitcoin bağışladıklarını gösteren faturalar paylaştı.

Hayır kurumlarından birisi, Children International, parayı kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Hackerlar, fidye yazılım ile büyük şirketlerin bilgisayarlarını, fidye ödenene dek rehin tutuyor

13 Ekim tarihli blog paylaşımında, korsanlar fidye yazılım saldırılarıyla sadece büyük, kârlı şirketleri hedef aldıklarını iddia etti. 

Korsanlar, bu tür saldırılarda, fidye ödenene dek şirket ya da kurumların bilgisayar sistemlerini rehin tutuyorlar.

'Birilerinin yaşamını değiştirdiğini bildiğimiz için mutluyuz, bugün ilk bağışlarımızı gönderdik'

Korsanlar paylaşımlarında "Bu şirketlerin ödediği paranın bir kısmının hayır kurumlarına gitmesi adil olur. Yaptığımız işin ne kadar kötü olduğunu düşünürseniz düşünün, birilerinin yaşamını değiştirdiğini bildiğimiz için memnunuz. Bugün ilk bağışlarımızı gönderdik" ifadesini kullandı.

Siber suçlular, The Water Project ve Children International'a yolladıkları 0,88 Bitcoin karşılığında aldıkları makbuzları yayımladı.

Children International BBC'ye yaptığı açıklamada "Bağış bir bilgisayar korsanıyla bağlantılı ise, parayı elimizde tutmaya niyetimiz yok" dedi. Sahra altı Afrika ülkelerinde temiz suya erişim alanında çalışan Water Project ise soruları yanıtlamadı.

'Bağış yaparak vicdanlarını rahatlatıyorlar'

Siber güvenlik şirketi Emsisoft'ta Tehdit Analistliği yapan Brett Callow, "Suçluların bu bağışları yaparak ne elde etmeye çalıştığı net değil. Belki vicdanlarını rahatlatmak. Ya da vicdansız haraççılar yerine Robin Hood gibi karakterler olarak algılanmak istemelerindendir" diyor ve ekliyor:

"Motivasyonları her ne olursa olsun, kesinlikle pek görülmeyen bir adım ve bildiğim kadarıyla, fidye yazılımcısı bir grubun kârlarının bir kısmını hayır kurumlarına bağışladığı ilk olay."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir