Darbe Girişiminde 2 Kritik Gözaltı

-

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 2 çok önemli isim daha gözaltında. Hava Kuvvetleri eski komutanı Akın Öztürk'ün damadı Yarbay Hakan Karakuş Ankara Sincan'da polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Reuters ve AA'nın geçtiği habere göre ise, Fettullah Gülen'in sağ kolu olarak tanımlanan Halis Hancı, Trabzon Araklı'da yakalandı.

Darbe girişiminin ardından tutuklanan Hava Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ile damadı Yarbay Hakan Karakuş yakalandı. 

Girişimin merkez üssü olan ve Meclisi bombalayan savaş uçakların kalktığı 141. Filo komutanı ve aynı zamanda F-16 savaş pilotu Karakuş, darbe girişiminin ardından kayıplara karışmıştı.

Polis tarafından her yerde aranan Karakuş, Ankara Sincan İlçesi’nde akşam saat 22.30 sıralarında terör polisinin yaptığı operasyonla saklandığı yerde alındı.

Yarbay Karakuş'u iki yıl önce tanımıştık

Karakuş’un ismi ilk kez eylül 2014’te Ankara’da trafikte dönemin Kuveyt Büyükelçiliği Ataşesi Emad Ali Almohid ile yaptığı yumruklu kavgayla gündeme gelmişti. 

Karakuş eşinin gözleri önünde elçilik görevlilerince feci şekilde dövülmüştü.

Kuveytli Diplomatlardan F-16 Pilotuna Dayak! - onedio.com
Kuveytli Diplomatlardan F-16 Pilotuna Dayak! - onedio.com

Gülen'in 'sağ kolu' Halis Hancı yakalandı

Öte yandan Reuters ve AA'nın geçtiği habere göre, Fethullah Gülen'in sağ kolu olarak gösterilen Halis Hancı, Trabzon'un Araklı ilçesinde yakalandı. Hancı'nın darbe girişiminden 2 gün önce Türkiye'ye giriş yaptığı bildiriliyor.

Şu ana kadar gözaltı sayısı 13 bin 165 tutuklu sayısı 5 bin 863

Darbe girişimi nedeniyle gözaltına alınan ve tutuklananların sayısına ilişkin son rakamları Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaştı.

Dün akşam saatlerinde, meydanlarda darbe girişimine karşı toplanan vatandaşlara seslenen Erdoğan, 15 Temmuz girişimi ile ilgili olarak 13 bin 165 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Erdoğan "Bunların 8 bin 838'i asker, 2 bin 101'i hakim ve savcı, bin 485'i polis, 52'si mülki idare amiri, 689'u sivildir. Tutuklanarak cezaevine konanların sayısı 123'ü general, 282'si rütbeli polis, bin 559'u hakim ve savcı olmak üzere 5 bin 863'tür. Diğerlerinin sorguları devam ediyor" ifadelerini kullandı.

CNN Türk ve AA

Görüş Bildir