Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 Çocuk Israrı Altında Yatan Kafa Kurcalayıcı Nedenler

1.5bPAYLAŞIM

Sadece 1 çocuk bile ciddi bir maddi yükken 3 tanesi için acaba bunlar mı düşünülüyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık döneminden beri bir tavsiyesi var biliyorsunuz: En az 3 çocuk. Hatta zaman zaman bu sayının 5'e çıkması gerektiğini de dile getirmişti.

Geçtiğimiz günlerde ise 30 yaştan önce evlenilmemesine tepki vermiş ve 3 çocuk meselesini şu sözlerle yinelemişti.

"Önce kendini ihmal etme. Sen de çocuk sahibi olacaksın, çocuklarını ihmal etme. Şimdi yeni moda başladı. 30 yaştan önce ne erkekler evleniyor, ne kızlar evleniyor. Geleceğin baba ve anne adaylarına ilk ve en önemli tavsiyem bir defa birbirinizi sevin, birbirinize saygı duyun, birbirinizi sahiplenin, daima yan yana, omuz omuza olun. Ailesine sahip çıkmayan hayatına da sahip çıkamaz. Böyle bir insanın da ülkesine ve dünyaya hayırlı işler yapabilmesi mümkün değildir. Buna dikkat edeceğiz. İnanıyorum ki sizin evlilikte yaş sürecini çok fazla ilerletmeden, gecikmeden evlenmek, bunu hem gençlerimiz hem kızlarımız için söylüyorum. Bir de nikah törenlerinde hep söylerim en az üç çocuk. Çünkü bizim buna ihtiyacımız var."

Erdoğan: 'Şimdi Yeni Moda Başladı, 30 Yaştan Önce Evlenilmiyor' - onedio.com
Erdoğan: 'Şimdi Yeni Moda Başladı, 30 Yaştan Önce Evlenilmiyor' - onedio.com

Twitter'daki şu yorum ise bu konuya bambaşka yorum getirdi.

Ve dahası...

twitter.com

Peki gerçekten bu yorumun haklılık payı var mı? Şöyle çok çok kısa bakalım isterseniz. Evlenecek çiftlerin aileden gelen çok iyi bir desteği yoksa eğer, (ki olanların oranı oldukça az) mutlaka bir banka kredisi çekmek zorunda.

İşsizlik derdi olmayan bir insan olduğunuzu düşünelim. Bekarken geçinmek elbette zor da evli olduğunuz zaman üstünüze binen sorumluluk sebebiyle öyle kolay kolay işten çıkmanız mümkün değil. Bunun dahilinde işsiz kalma korkusuyla size hak görülen minimum zam oranını da kabul etmek durumundasınız; çalışma şartlarından henüz hiç bahsetmiyoruz bile.

Oldu da işinizi bırakmak istiyorsunuz ama emeğinizin karşılığını da çok doğal olarak almak istiyorsunuz. Bu noktada devreye giren yeni kıdem ve ihbar tazminatı yasası da sizin işten ayrılmanızı zora sokuyor. Mecburen çalışmak durumundasınız çünkü geçindirilmesi gereken bir eviniz var.

Çocuğunuz doğduğu andan itibaren zaten siz değil çocuğunuz bile borçlu duruma geçiyor. En temel olan çocuk bezi ihtiyacı için bile hatrı sayılır bir gelirinizin olması lazım.

Çocuğunuz okula mu gidecek? Eğitim-İş'in 2019 raporuna göre ilkokul birinci sınıfa başlayan bir öğrencinin başlangıç masrafı 1.813 TL, liseye başlayan öğrencinin başlangıç gideri ise 2.144 TL olarak belirlenmişti örneğin.

.

Tüm bu kısa başlıklarda bile evlenip çocuk sahibi olmanın ilk gereği maddi yeterlilik. Dolayısıyla söz konusu tweetin bahsettiği gibi mevcut ekonomi çarkının bir üyesi olmanız kaçınılmaz.

Şimdi dönüp tekrar okuyalım bu yorumu. 3 çocuk yapmak ekonomiden ayrı bir konfor olabilir mi? Yorum sizin...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bozok33

Saçma bir içerik. Nüfusu elinde tutan gücü elinde tutar. Dünyanın en büyük ekonomik ve askeri güçleri Çin, Rusya ve ABD'nin nüfuslarına dikkat ettiniz mi hiç? Devletler nüfus planlaması yapar zaman zaman. Bizimkiler beleşe yapıyor orası ayrı. Başka ülkelerde çocuk başı para veriyorlar. Sizin en büyük hatanız, tıpkı iktidarın yaptığı gibi sizden olmayanı hain ilan etmeniz. Oğlum bu adam ülke Cumhurbaşkanı lan. Hain falan değil yani. Sadece doğru yönetmiyor. Bu ülke, başına bir hainin geçebileceği kadar çocuk oyuncağı bi ülke değil. Bugüne kadar göreve gelen tüm başbakan ve cumhurbaşkanları da elinden gelenin en iyisini yapmıştır hatta.

filiz1.

o derece gerçek dışı şeyler yazmışsın ki insanlar hakaret edecek kadar bile ciddiye almamış.

bozok33

İnsanların fikri olmadan zikri olmasına, yani direkt köpek gibi saldırmasına o kadar alışmışsın ki bi saldıran görmeyince şaşırmışsın :) bu kadar cahil içinde fark edilebiliyor olmak çok güzel.

filiz1.

eee yine onlar sayesinde alıştım. seviyeli cevabın için teşekkür ederim.

mavi-rosa-mora

Çocuk sayısını devletin planlamaya çalışması, devletin nüfusa müdahale etmeye çalıştığını gösterir. En az 3 çocuk isteniyorsa, planlanan şey nüfus artışıdır. Bunun nedeni, 3 çocuktan birinin anne öldüğünde sayımda onun yerine geçeceği, birinin baba öldüğünde sayımda onun yerine geçeceği, birinin de nüfusu arttıracağı hesabına dayanır. Çin gibi aşırı kalabalık ülkelerde 1 çocuktan fazlası yasaktır, bir çocuk sayımda ölen annenin yerine geçer, babanın sayımdaki yeri boş kalır ve böylece nüfus azaltımına gidilir. Toplum genelinde 2 çocuk yapılması da çocuklardan biri annenin, diğer babanın sayımdaki yerini dolduracakları için nüfusu sabit tutar. Nüfusu kontrol etmek isteyen bütün baskıcı yönetimler, insanlara kaç çocuk yapacaklarını söyleyerek nüfusu arttırmaya ya da azaltmaya çalışırlar.

redblack

kapitalizm ölmeye asker, çalışmaya köle ve aldığınız üç kuruş için şükretmenizi ister. kısaca hayatınıza tecavüz eder. liberalizm ise tecavüz edip öldürür. bizdeki neoliberalizm ise tecevüz eder, öldürür, sonra cesedi parçalar.

karbey77

aloooo...en yakinindaki adam BAHCELI....bu durumda ne oluyor!!!! salliyorsun da, onun da colugu cocugu yok...3 degil hic yok!!!

yasin-yaman1

Cocuğu dunyaya T.Cde getirecekseniz hiç dogurmayin, gariban bı hayat yaşamasın bari ilerde hesabını size sorar :)

gazeteci-serif-bey

Ben şahsen kendi adıma söyleyeyim yurt dışına eğitim amaçlı göndermek için birikim yapmadan çocuk falan yapmayacağım gerekirse 45 yaşına geleyim. Ona böyle bir ortamı yaşatmaya hakkım yok. Max 1 çocuk

Görüş Bildir