Görüş Bildir
Haberler
Cuma Namazı Saat Kaçta? Diyanet Tüm İller İçin Cuma Namazı Vakitlerini Duyurdu

Cuma Namazı Saat Kaçta? Diyanet Tüm İller İçin Cuma Namazı Vakitlerini Duyurdu

Müslümanlar için en mübarek gün olan cuma günü camiler öğle vaktinde dolup taşıyor. Müslümanlar, Allah rızası için namazlarını kılıyor ve dualarını ediyor. Namaz vakitlerinin yaklaşmasıyla birlikte ‘Cuma namazı ne zaman?’ sorusu da sosyal medyanın gündemine oturdu. Vatandaşlar, Cuma namazı saatlerini merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, il il Cuma namazı saatleri duyurdu. İşte İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Konya ve il il Cuma namazı saatleri…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cuma namazını kaçırmak istemeyen vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı namaz vakitlerini araştırıyor. Cuma namazları, camilerde cemaatle kılınıyor. İşte İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm Türkiye için Cuma namazı vakitleri…

İL İL CUMA NAMAZI VAKİTLERİ

İSTANBUL: 12.55

ANKARA: 12.39

İZMİR: 13.02

KONYA: 12.41

ANTALYA: 12.48

BURSA: 12.55

Diyanet'in Açıkladığı Cuma Namazı Vakitleri İçin Tıklayınız...

Cuma Namazı Nasıl Kılınır, Kaç Rekattır?

Cuma Namazı Nasıl Kılınır, Kaç Rekattır?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. 

İmam Ebû Yusuf’a ve İmam Muhammed’e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali’den rivayet edildiği nakledilmektedir.

Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. 

Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder.

Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Bu Haber De İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın