Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocuklarınıza Sevildiklerini Hissettirmek İçin Her Gün Yapmanız Gereken 17 Fedakarlık

 > -
Abone ol

Kendi çocukluğunuzu hatırlayın. Sizi sağlıklı ve sevgi dolu bir aile ortamında hissettiren anlar hangileriydi? Belki bu duyguyu çok sık hissettiniz, belki de oldukça az. İnsanları kapalı ve sevginin özellikle babalar tarafından pek sık gösterilmediği bir dünyada yaşayan insanlar olarak ikinci seçeneğin pek çoğumuza daha yakın olması muhtemel. Peki sahip olduğunuz ya da olmayı düşündüğünüz çocuklarınıza, ebeveynlerinizi taklit ederek bu hissi çok seyrek mi yaşatacaksınız, yoksa onların sağlıklı bir duygusal gelişime sahip olmaları için çaba mı sarf edeceksiniz? Eğer bunda da ikinciyi seçtiyseniz sayfada aşağı inerek bunun nasıl mümkün olabileceğine dair fikir edinebilirsiniz.

1. Günün belirli saatlerinde cep telefonunuzu kapatın.

Eğer çalışan bir ebevynseniz akşam işten eve döndüğünüzde, değilseniz de çocuklarınız okuldan döndüğünde en az yarım saat süreyle telefonunuzu kapatın ve tüm dikkatinizi onlara verin.

2. Akşam yemeği boyunca televizyonu ve diğer tüm cihazları kapalı tutun.

Akşam yemekleri, bir şekilde ailenizin birlik ve beraberliğinin sembolüdür. Bu dakikaları birbirinizle ilgilenerek geçirmeniz, ailenizle birlikte mutlu olduğunuzun, başka bir yerde ya da başka biriyle olmak istemediğinizin kanıtıdır. Ayrıca yemek yerken dikkatini başka bir şeye odaklamayan veya acele etmeyen çocuklarda yeme bozuklukları daha seyrek görülmektedir.

3. Çocuklarınızın yatma saatini özel bir hale getirin.

Çocuklarınız uykuya geçerken onlara kitap okuyor olmak, ya da yalnızca yanlarında bulunmak bile onların mutlu ve huzurlu bir şekilde uyumalarını sağlar. Onlara kendilerini güvende ve sevgi dolu hissettirir. Aynı zamanda zihinsel gelişimleri için de uyku zamanlarında yanlarında olmak faydalıdır.

4. Fiziksel teması onlardan kesinlikle esirgemeyin.

Fiziksel sıcaklık ve sevgi hissetmek çocukların gelişimi açısından oldukça faydalıdır. Bunu yaparsanız çocuğunuzun özgüveni yükselir ve agresif veya antisosyal olma ihtimali azalır. Bu anların çok aşırıya kaçması da gerekmez. Her gün bir kez sarılmak ya da öpmek olumlu etkileri görmek için yeterlidir.

5. Çocuklarınızın her birine ayrı ayrı vakit ayırmanız çok önemlidir.

Çünkü bunu yapmak onlara kendilerini özel hissettirir. Kardeşleriyle arası her ne kadar iyi de olsa, ebveynlerinden bir tanesiyle özel anlar paylaşmak, ona sırlarını açabilmek, dışa dönük bir insan olmasını sağlayacaktır. Bu aktivitelerin illa ki çok özel aktiviteler olması da gerekmez. Birlikte spor yapmak, yemek yapmak ya da gündelik ev işlerini birlikte görmek bile onlara büyük bir mutluluk verebilir.

6. Onlara terbiye verirken sevginin yolundan ayrılmayın.

Bazı ebeveynler, çocuklarına disiplini öğretmenin en etkili ve kısa yolunun onları dövmek ya da cezalandırmak olduğunu düşünürler. Bu şekilde büyütülen çocuklar da, ilerleyen zamanlarda fikir ayrılıklarını çözmenin temel yolunun şiddetten geçtiğine inanmaya başlarlar. Fakat onların yanlışlarını görmezden gelmek de onlara iyilik yapmayacaktır. En iyi yöntem, onlara yanlışlarını söylerken dahi sevginizi koruduğunuzu gösterebilmektir.

7. Onlara sevgi ve alakanızı gösteren küçük notlar bırakın.

Sabah işe giderken yastıklarının altına koyacağınız ya da buzdolabının üzerine yapıştıracağınız şakalı ve sevgi sözcükleri içeren bir not, onların daima aklınızda ve kalbinizde olduğunu göstermek için oldukça etkili bir yöntemdir.

8. Onlarla iletişim kurarken daima gözlerinin içine bakın.

Çünkü en sağlam ilişkiyi kurmanızın yolu budur. Herkesin sürekli bir bilgisayara ya da telefona bakarak zaman geçirdiği günümüzde, onlarla gerçekten ilgilendiğimizi gösterebilmeniz çok önemlidir. Belki çocuğunuz bir süre için siz onunla konuşurken bakışlarınıza karşılık vermeyecektir fakat göz temasının önemini anlamaya başladıkça ileriki yaşamında kendisi de bunu uygulayacaktır.

9. Daha sık gülümsemeye özen gösterin.

O, sizin bulunduğunuz odaya girdiğinde ona mutlaka gülümseyin. Bu onun, kendisini gergin ve yargılanır gibi hissetmesini önleyecek; varlığının farkına varıldığını ve ortama mutluluk getirdiğini düşündürecektir.

10. Onlar için iyi bir rol modeli olmaya çalışın.

Çocuklarınıza nasıl davranmaları gerektiğini sözlerle ifade ettiğiniz kadar, davranışlarınızla da onlara örnek olmaya çalışmalısınız. Onlar zaten genellikle hemcinsleri olan ebeveynlerini taklit ederek hayatı öğrenmeye çalışırlar. Bu yüzden onlara kibar olmalarını, ayrımcılık yapmamalarını, kırıcı olmamalarını ve kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını öğretmek için kendi davranışlarınızla yol gösterebilirsiniz.

11. Karar verme sürecine onları da dahil edin.

Ertesi gün okula ne giyeceklerine karar verirken, gerçekleştirmeyi planladığınız tatili nerede geçireceğinizi düşünürken ve bunun gibi her türlü karar verme aşamasında onların da fikirlerini söylemelerine izin verin ve onları dikkate alın. Bu hem kendilerini değerli hissetmelerine yardımcı olur, hem de en iyi kararı vermenin nasıl mümkün olduğunu onlara öğretmenize olanak tanır.

12. Onlarla oyun oynamaya vakit ayırın.

Özellikle hem anne hem babanın tüm gün çalıştığı günümüz şartlarında, ebeveynler çareyi, çocuğu o kurs senin bu dans benim gezdirmekte buluyorlar. Fakat bu, çocuklarınızın sağlıklı gelişmesi için en iyi yöntem olmayabilir; çünkü bu durum, onlar üzerinde devamlı stres ve baskı yaratan bir hale gelebiliyor. Onlar zaman zaman sizinle birlikte oynamak, eğlenmek ve rahatlamak istiyorlar. Onlara bu vakti yaratmalısınız.

13. Çocuğunuzun mutsuz olduğunu fark ettiğinizde bunu gözardı etmeyin.

Kimi zaman evde ya da okulda yaşanan tatsızlıklar onları zannettiğinizden daha derinden etkileyebilir. Böyle zamanlarda onlara, mutsuzluğunun sebebini öğrenmek için sorular sorun ve onun şampiyonu olarak daima yanında bulunacağınızı hissettirin.

14. Size hediye ettiği şeyleri saklamaya özen gösterin.

Çocuğunuz size bir not, komik bir çizim ya da küçük bir şiir hediye ettiğinde, onlara değer verdiğinizi göstermek için mutlaka saklayın. Onları özel bir çekmecede ya da dosyada saklayın. Aynı zamanda iş yerinize de favoriniz olan çalışmalarından bir tanesini götürün. Kimi zaman onları büyütüp çerçeveletin ya da bir internet sitesinde depolayın. Bunu yapmanız, ona büyük bir başarı hissi verecektir.

15. Bir şey anlattıklarında, onları asla bölmeyin.

Onların sözünü kesmektense, sonuna kadar dinlemeye çalışın. Bu okulda yaşadıklarıyla ilgili olabileceği gibi; okudukları bir kitap ya da izledikleri bir filmle ilgili de olabilir. Bu onlara söylediklerinin kıymetli olduğunu düşündürecek ve kendilerini önemli hissetmelerini sağlayacaktır.

16. Onları asla birbirlerinden ayrı tutmayın.

Bunu yapmak, onlara değersiz ve sizin sevginize layık olmadıkları hissiyatını yaşatır. Bunu deneyimleyen çocuklar ilerde içe kapanık insanlar olabilirler. Onlardan bir tanesi daha huysuz ve problemli olabilir. Hiçbir çocuk birbirinin aynı olmak durumunda değildir. Ona kötü hisler yaşatmak yerine kendi dilinden konuşmak ve anlamaya çalışmak yararlı olacaktır.

17. Tüm bu fedakarlıkları yaparken, onlara sorumluluk sahibi olmayı öğretmeyi de ihmal etmeyin.

Çünkü maalesef siz hayatı boyunca onun yanında olamayacaksınız. Kendi işlerini halletmek için tüm hayatı boyunca birilerinin yardımına ihtiyaç duymamasını, bağımlı bir insan olmamasını sağlamak sizin elinizdedir. Bunu sağlamak için de başlangıç olarak bir evcil hayvan sahibi olması ve bakımını tamamen kendisinin üstlenmesi faydalı olacaktır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
proffesional-goner

Hiç birini yapmadılar :"D

sekerci88

HAYAT kısa KATİL uzun... Her gün şehit çocukları çoğalıyor... Bilin istedim..

Gizli Kullanıcı

10, babam dünyada en çok saygı duyduğum örnek aldığım insandır. Ama tabiki de kesinlikle anne veya baba örnek alınılacak diye birşey yok. Ben abimi de en az babam kadar örnek alırım.(I used to anyway)

therewasauser

bi çocuğum olsa,bindirsem pisikletin arkasına,gezsek böyle sonra hayvani bir inişe aniden dalsak frenimiz tutmasa düşsek ağız göz patlasa bizde sonra ellerimiz kırılsa sonra kimse bizi bulamasa ve bizi köpekler yese sonra leşimizi bulanlar bizi alıp çöplüğe atsa

merveakgul

iyimiş :Dd afadf

Görüş Bildir