CIA'in Güvenlik İhlallerini İfşa Eden Snowden'a Göre Facebook Bir Sosyal Medya Değil, Gözetleme Merkezi!

-

Vaktiyle ABD gizli servisi bünyesinde çalışırken ulusal güvenlik sırlarını paylaşarak insanların nasıl gözetlendiğini gözler önüne sermişti Edward Snowden, bu suçun tek ortağının devletler olmadığını da şimdilerde anlatmaya başladı. Zaten tahmin ediyorduk, ne dersiniz?

Her şey Snowden'ın attığı bu tweet ile başladı.

"Gözetleme şirketi" olarak anılan bazı şirketler kişilerin detaylı özel verilerini toplayıp satarak para kazanıyor. Savaş Bakanlığı'nın adı Savunma Bakanlığı olduğundan bu yana bu şirketlerin de yeni etiketi 'sosyal medya' oldu.

Bu açıklamanın bir adım gerisinde Facebook'un kullanıcılar tarafından silinmiş içerikler dahil olmak üzere kişisel bilgileri şirketlere pazarladığı haberleri vardı.

Öyle ki 2016'da ABD'de gerçekleşen seçimlerde Donald Trump adına çalışan şirket 50 milyon kişinin verilerini bu yolla satın almıştı. Trump ve ekibinin seçimi bu verilerin manipüle edilerek kullanıcılara yeniden sunulmasıyla kazandığı bile söylentiler arasında.

Tabii ki seçim kampanyasını yürüten şirket bu iddiaları yalanladı. Buna rağmen geçtiğimiz hafta Facebook tarafından firmanın Facebook verilerine erişimi yasaklandı.

"Eğer bir ürünü kullanırken para vermiyorsanız, ürün siz olmayasınız?"

Bu soru bu olaylar sonrasında zihin duvarlarımızda yankılanmaya başladı. Soruşturmalar sürerken Snowden'ın Facebook'un kişilerin verilerini pazarlamasını bir gelir kalemi olarak kullandığını açıklaması düşündürmüyor değil.

Snowden'a göre Facebook'ta paylaşım yapmak kişisel hayatı satılığa çıkarmakla eş.

"Bu noktada Facebook ve gönüllü paylaşımlarla kişisel hayatının detaylarını yayanlar kurban değil, bu zincirin içerisindeki birer suç ortağı." diyor gizlilik konusunda gözlerimizi açmaya hayatını vakfeden Snowden.

Aslında Facebook'un kullanıcı bilgileriyle oyunlar oynadığı gizli kalmış gerçeklerden değil.

Geçtiğimiz yıl İspanya'da yapılan soruşturmalarda Facebook'un izinsiz şekilde kullanıcıların ideolojik ve dini verilerini kişisel zevkleriyle analiz ederek topladığı için 4 milyon lira ceza kesilmişti.

Facebook bu olaylar sonrasında durumun vehametini artıran bir açıklama gerçekleştirdi.

Açıklamaya göre Facebook'un verilerine erişim hakkı olan kimi şirketlerin silindiği düşünülen kişisel verileri bünyelerinde tuttukları anlaşılmış ve yeni bilgiler erişene dek bu tip erişimler sonlandırılmış. Kim bilir ne tip güvenlik açıkları halen özel verilerimizin satışta olmasını sağlıyor, yeni bir kriz çıkana dek bilmek mümkün değil.

Burada Facebook'un suçunu teslim etmek gerek, fakat...

Ücret ödemeden kullandığımız bir servis milyarlarca dolar ciro yaparken, üstüne üstlük her gün onlarca reklam bizim Facebook duvarımızı tam da ilgi alanlarımızı hedefleyerek işgal ederken verilerimizin analiz edilmediğini düşünmek safdillik olur.

Facebook'un en büyük gelir kalemi olan reklamlar Facebook bizi daha iyi tanıdığı sürece para kazandıracak, bu yüzden bu tip düzenlemelerin bizleri güvende tutacağına inanmak zor.

O halde kendini kişisel verilerin güvenliğine adamış koca yürekli bilişimci Edward Snowden'a kulak verelim.

Snowden'a göre gizliliği bir nebze koruyabilmek için kişisel bilgilerimizi detaylandıran sosyal ağlardan uzak durmak, mümkünse verilerimizi bulut sistemler yerine disklerde tutmak ve bu diskleri de şifrelemek gerek. 

Paylaşımcılığın verdiği hazzı bir kenara bırakalım, ne kadar anonimsek o kadar özgürüz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hipergrafi

Sadece sosyal medya için geçerli değil ki bu durum. Alış veriş yaptığımız her yer satın aldığımız her şeyi kategorize edip profilimizi çıkarır. Nasıl oluyor da tam ilgi alanımıza hitap eden reklam mesajları geliyor zannediyoruz. Bu bilgiler bir araya gelip toplandığında toplumların yaşam tarzı ve beslenme ve tüketim alışkanlıkları hakkında isteyen herkese fikir verir. En çok neyi kullanırız, neyden mahrum kalırsak deliye döneriz? Bunu sadece temel ihtiyaçlar olarak da düşünmemek gerek.

cosmos01

istihbarat kurumlarının sosyal medya uygulamaların daki bukadar data'ya erişemeyeceğini düşünmek için baya saf olmak lazım.

kerem-kasigur

valla mı yeni bişey söyle amk.

layd

çook şaşırdık valla demek birileri bizi gözetliyormuş.!

ozgur-arslan

Umarım adam evinde ölü bulunmaz

Görüş Bildir