Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Gülsün Bilgehan

 > -
Abone ol

CHP'nin Meclis Başkanı adayı İsmet İnönü'nün torunu ve Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan oldu.

Adaylık için Gülsün Bilgehan ile Meclis Başkanvekilliği’ne aday olmayan İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’in adı öne çıkıyordu. Yönetim tercihini Gülsün Bilgehan'dan yana kullandı.

Kimdir?

Ayşe Gülsün Bilgehan, 25 Şubat 1957'de Ankara'da doğdu. İsmet İnönü'nün kızı Özden İnönü ile gazeteci Metin Toker'in kızıdır.

Öğretim Görevlisi, Gazeteci-Yazar; Paris Siyasal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi.

Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi, İnönü Vakfı Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. İstanbul Birleşik Kadın Örgütleri "Yılın Kadın Yazarı" ve "Abdi İpekçi Ödülü", Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi "Üstün Hizmet Madalyası", Fransa Devleti tarafından verilen "Onur Nişanı" sahibidir.

22. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. 22. Dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) ve Batı Avrupa Birliği (BAB) Asamblesi Türk Delegasyonu Üyesi, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Kadın - Erkek Eşitliği Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. 24. Dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Grubu Üyesi oldu.

Çok iyi düzeyde Fransızca ve orta düzeyde İngilizce bilen Bilgehan, evli ve 3 çocuk annesidir.

AK Parti'nin adayı İsmail Kahraman

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partilerinin Meclis Başkanı adayının İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman olduğunu açıklamıştı.

AK Parti'nin Meclis Başkan Adayı İsmail Kahraman - onedio.com
AK Parti'nin Meclis Başkan Adayı İsmail Kahraman - onedio.com

MHP'nin adayı Yusuf Halaçoğlu

MHP'nin Meclis Başkanı adayının ise Yusuf Halaçoğlu olduğu bir süre önce açıklanmıştı.

Meclis Başkanı seçimi Pazar günü

Meclis, Başkan seçimi için Pazar günü toplanacak.

Seçim gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi (367), üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.

TBMM'nin yeni Başkanı, teşekkür konuşmasının ardından görevi Geçici Başkan Deniz Baykal'dan devralacak.

Ajanslar ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir