Chobani’nin Sahibi Hamdi Ulukaya, Mültecileri İşe Aldığı İçin Sağcıların Hedefi Haline Geldi

 > -

ABD’de yaşayan iş adamı Hamdi Ulukaya ve yoğurt şirketi Chobani, mültecileri istihdam ettiği için son günlerde sağcıların hedefi haline geldi.

Özellikle bu seçim döneminde aşırı sağcılar çalışanların çoğunun mülteci olması nedeniyle Chobani’ye ciddi bir linç kampanyası yürütüyor. Saldırıların sebebi, Ulukaya’nın, 300’ü aşkın mülteciyi fabrikalarında istihdam etmesi ve göçmenlere yardım için Tent Foundation isimli bir dernek kurmuş olması. Muhafazakâr medya kuruluşlarının hedef göstermesi sonrasında, Ulukaya ve şirketi, sosyal medya üzerinden ırkçı saldırıların hedefi haline getirildi.

Bazı internet siteleri Ulukaya’nın “ABD’yi Müslümanlarla doldurmak” istediğini iddia ederek çeşitli yalan hikayeler uydurdu. Bunun üzerine Twitter ve Facebook üzerinden Chobani’ye yönelik saldırılar en sonunda bir boykot çağrısına dönüştü. Bu linç kampanyası içerisinde, ABD’ye mültecilerin yerleşmesine karşı çıkan bazı Trump yanlıları, nefret söylemleriyle ülkelerinde yükselen milliyetçiliği yansıtmaya devam ediyor.

Konuyla ilgili olarak New York Times’a konuşan, Amerikan Sivil Haklar Birliği’nde Göçmen Hakları Projesi’nin direktörü Cecillia Wang, “Chobani ile ilgili olarak yaşananlar yabancı düşmanlığı ile rasyonel bir göç politikası yürütme arasındaki savaşın bir tezahürü” dedi.

Asın Bayrakları! İşte Amerika'daki Ezberleri Bozan Türk: Hamdi Ulukaya! - onedio.com
Asın Bayrakları! İşte Amerika'daki Ezberleri Bozan Türk: Hamdi Ulukaya! - onedio.com

Ulukaya: “Bir mülteci, iş sahibi olduğu an mülteci olmaktan çıkar”

Kendisi de Kürt asıllı bir göçmen olan Ulukaya, 1990’larda okumak için gittiği New York’ta 2002 yılında beyaz peynir üretip satmaya başladı. Birkaç yıl sonra, kapanan yerel bir yoğurt ve peynir fabrikasından haberdar oldu ve Küçük İşletmeler İdaresi’nden aldığı 800 bin dolarlık krediyle 2007 yılında Chobani yoğurtlarını satmaya başladı. Twin Falls, Idaho’da bir tesis açtı ve şu an toplam 2000 kişi istihdam ediyor

Ulukaya bu sene yaptığı bir konuşmada “Bir mülteci iş sahibi olduğu dakikada artık mülteci olmaktan çıkar” demişti. Bugün, Chobani’nin yıllık cirosu yaklaşık 1,5 milyar dolar. Öte yandan, geçtiğimiz yıl, Ulukaya, Bill Gates’in The Giving Pledge projesi kapsamında mal varlığının çoğunu mültecilere yardım için bağışlayacağını açıklamıştı.

“Şirketler yerleştirilen mültecilere mutlu ve üretken bir yaşam fırsatı sunuyor"

Chobani’ye yöneltilen iddialara ilişkin olarak New York Times’a konuşan, Partnership for Refugees (Mülteciler için Ortaklık) projesinin yöneticisi Jennifer Patterson, mültecilerle çalışan Chobani ve diğer şirketlerin bu kişileri sömürmediğini belirtti. Patterson: “Aksine, bu şirketler yerleştirilen mültecilere mutlu ve üretken bir yaşam fırsatı sunuyor” dedi.

"Şirketlerin mültecilere yardım etmek için daha fazla çabalaması gerekiyor"

Chobani’nin mültecileri istihdam etmesi, Ulukaya’nın geçtiğimiz Ocak ayında Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmaya kadar bu denli dikkat çekmemişti. Ulukaya konuşmasında, şirketlerin mültecilere yardım etmek için daha fazla çabalaması gerektiğini söylemişti. Bugünse, Cisco, IBM, Salesforce ve daha birçok şirket Ulukaya’nın geçen yıl kurduğu Tent Foundation ile işbirliği yapıyor. Bu kuruluş, mültecilerin verimli bir şekilde iş gücüne entegre edilmesi için diğer şirketlere yardım ediyor.

Chobani’ye yönelik karalama kampanyası

Ulukaya’nın Davos’taki konuşmasının ardından aşırı sağcı internet sitesi WND, “Amerikan Yoğurt Devi ABD’yi Müslümanlarla Doldurmaya Ant İçmiş” başlıklı bir haber yayınlamıştı. Ardından geçtiğimiz yaz, Trump’ın kapmanyasına destek veren muhafazakar haber sitesi Breitbart, Chobani hakkında bir dizi yanıltıcı haber yaptı. Bunların arasında, Chobani’nin mültecileri istihdam etmesiyle Idaho’daki verem vakalarındaki ani artış arasında bir bağlantı kuran bir haberin yanı sıra, Chobani’nin adını Twin Falls’ta reşit olmayan çocukların cinsel istismarı vakasıyla birlikte anan bir haber bulunuyor.

"Sahibi 300 sığınmacıya iş veren Chobani'ye karşı tehditler ve boykot çağrıları... Neden son zamanlarda haberler midemi bulandırıyor?"

Öte yandan, Ulukaya’nın mültecilerle çalışması çok daha büyük bir dizi inisiyatifin sadece bir parçası. Yakın zamanda Chobani hisselerinin yüzde 10 hissesini çalışanlarına paylaştırmıştı. Ulukaya’nın tüm çalışanlarına ücretli doğum izni sağladığı da biliniyor.

Medyascope

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir