Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çavuşoğlu'ndan İtalya'ya Sığınmacı Eleştirisi: Yardım Etmezseniz Oraya Gelirler

 > -

İtalya’nın Suriyeli sığınmacılara yapılacak AB yardımına karşı çıkmasını eleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Burada yaşayan insanlara yardım elinizi uzatmazsanız, Türkiye ile iş birliği yapmazsanız, o insanlar size gelecek zamanla" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, büyükelçilerle Gaziantep’in Nizip ilçesindeki Suriyeli sığınmacıların kaldığı konteyner kenti ziyaret etti. Çavuşoğlu, burada yaptığı açıklamada İtalya’nın Suriyeli sığınmacılara yapılacak AB yardımına karşı çıkmasını eleştirdi ve "Burada yaşayan insanlara yardım elinizi uzatmazsanız, Türkiye ile iş birliği yapmazsanız o insanlar size gelecek zamanla" dedi.

Savaştan ve rejimin zulmünden kaçan insanlara ellerinden gelen imkânı sunmaya çalıştıklarını belirten Çavuşoğlu, uluslararası toplumun kamplar nedeniyle Türkiye'yi takdir ettiklerini hatırlattı ancak bunun yeterli olmadığını, maddi destekte de bulunmaları gerektiğini söyledi.

'AB-Türkiye Anlaşması İtalya Tarafından Bloke Ediliyor' - onedio.com
'AB-Türkiye Anlaşması İtalya Tarafından Bloke Ediliyor' - onedio.com

Çavuşoğlu şöyle konuştu:

"Uluslararası camia kampların şartları dâhil yaptığımız destek ve sağladığımız imkanları takdirle karşılıyor ama takdirle karşılamak yetmez. Eskiden, borç alan ülke olduğumuz günlerdeki gibi kapı kapı dolaşıp para dilenmeyiz, dilenmeyeceğiz de. Bunu herkes biliyor. Buradaki Suriyeli ve Iraklıların neye ihtiyacı olduğunu herkes biliyor, Türkiye'nin sağladığı imkânları da biliyor ama yardım etmekte çekimser davranıyor. Burada yaşayan insanlara gelip yardım elinizi uzatmazsanız, Türkiye ile iş birliği yapmazsanız o insanlar size gelecek zamanla. AB'nin bugün daha fazla duyarlı olmasının sebebi de bu. Maalesef bu. Söylemek durumundayım. Hukukun, demokrasinin evi olan AB'nin insan hakları konusunda sadece bir ucu kendisine dokunduğu zaman reaksiyon göstermemesi gerekiyor."

'Kendi iç meseleleri'

Çavuşoğlu, eğitim çağındaki 620 bin çocuktan yaklaşık 300 binine eğitim sağladıklarını ifade etti. AB'den gelecek fonların eğitim ve sağlığa harcanması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, uluslararası örgütleri daha duyarlı olmaya ve eğitim konusundaki açığın kapatılması için seferberlik ilan etmeye çağırdı. Avrupa Birliği'nin Suriyeli sığınmacılar için kullanılmak üzere Türkiye'ye aktaracağı 3 milyar avro desteğe İtalya'nın muhalefet etmesiyle ilgili bir soru üzerine Bakan Çavuşoğlu, bunun AB'nin kendi iç mesesi olduğunu söyledi.

Gelen yardımların Türkiye'nin hazinesine girmeyeceğini, Suriyeli ve Iraklı sığınmacılar için ek projeler ve hizmetler için kullanılacağını belirten Çavuşoğlu, "İtalya ile AB'nin kendi arasındaki konudan dolayı bunun engellenmesi doğru yaklaşım değil. İnsani konuları siyasi konulara dönüştürmemek lazım" diye konuştu.

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiIrakİtalya
Görüş Bildir